
iStock
Po prevalenciji mučnog kriminala Hrvatska je na 27. mjestu od ukupno 52 promatrane države Europe i centralne Azije
povezane vijesti
- Prijetio da će ga zavezati lancem i držao ga zaključanog u podrumu. Razotkriveno kazneno djelo trgovanja ljudima
- Što kandidati za riječkog gradonačelnika misle o radničkim pravima i kako bi unaprijedili gradske tvrtke?
- FOTO Od Porto Baroša i Zagrebačke obale, do nove željeznice. Ključni lučki projekti oblikuju novu budućnost Rijeke
Prema podacima Globalnog indeksa ropstva (Global Slavery Index) od 2016. do 2023. godine detektirano je više od 10 milijuna ljudi u ropstvu, od čega je 20.000 žrtava zabilježeno u Hrvatskoj, objavljeno je na okruglom stolu u organizaciji Centra za žrtve rata – ROSA, koji je otvorila i moderirala profesorica s Pravnog fakulteta u Zagrebu dr. sc. Zlata Đurđević. Po prevalenciji nalazimo se na 27. mjestu u okviru Europe i centralne Azije (52 države) – neznatno bolje od istočnih europskih susjeda, ali gore u odnosu na, primjerice, Sloveniju, Austriju, Češku i Slovačku, piše portal H-alter.
Skup pod nazivom „Izazovi u borbi protiv trgovanja ljudima – perspektive kaznenog pravosuđa te pomoći i zaštite žrtava“ jedan je u nizu okruglih stolova koje je organizirao Centar uz podršku Grada Zagreba, mreže WAVE – Women Against Violence Europe i Netherlands Helsinki Committee. Ovoga puta tema je bila fokusirana na pravne aspekte koji se tiču zaštite i pomoći žrtvama trgovanja ljudima: preporuke europskih i međunarodnih tijela za suzbijanje trgovanja ljudima, imovinsko-pravne zahtjevi za žrtve trgovanja ljudima, primjene odredbi o nekažnjavanju žrtava, identifikacija žrtava i progon zlostavljača.
Žrtve 72% žene i djevojčice
Centar već nekoliko desetljeća pruža podršku žrtvama trgovanja, provodi istraživanja, zagovaranje i kampanje, ali najbitnije da pruža psihološku i pravnu pomoć žrtvama, i emocionalnu i praktičnu, sve ono što je žrtvama potrebno, naglasila je u ime Centra Nela Pamuković dodajući da uz Mrežu nevladinih organizacija za prevenciju i eliminaciju trgovanja ženama u svrhu seksualnog iskorištavanja PETRA predstavljaju kontinuitet u sustavu.
– Tih davnih godina 2001. i 2002. godine zajedno s međunarodnim organizacijama sudjelovali smo u kreiranju nacionalnog sustava za suzbijanje trgovine ljudima. Najviše radimo sa ženama koje su preživjele seksualno nasilje i koje su prodane za brak, što je isto jedna vrsta seksualnog nasilja. Do prije 7-8 godina čak 85 posto žrtava trgovanja ljudima su bile žene i djevojčice, a sada su oko 63 posto. Imamo podatke Europske unije iz 2021. kada je kreirana važeća strategija o suzbijanju trgovanja ljudima prema kojima su 72 posto žrtava trgovanja žene i djevojčice, od toga su 60 posto žrtve seksualnog iskorištavanja. Na razini EU 2021 na 2022. došlo je do velikog porasta žrtava koje nisu državljanke EU-a i do velikog porasta žrtava trgovanja u svrhu radnog iskorištavanja. Ženskim organizacijama je važno istaknuti rodnu dimenziju, tako da mi vidimo ovaj najveći dio trgovanja ljudima, a to je seksualno iskorištavanje, kao jedan od oblika nasilja nad ženama – istaknula je Pamuković.
Član Grupe stručnjaka za suzbijanje trgovanja ljudima GRETA na razini Vijeća Europe Luka Mađerić osvrnuo se na standarde Konvencije Vijeća Europe o suzbijanju trgovanja ljudima, konkretnije o područjima koja treba unaprijediti prema zadnjem evaluacijskom krugu koji su proveli. Područje s najvećim brojem upozorenja i preporuka tiče se kompenzacije za žrtve – nema države koja je to uspjela riješiti na način kakav bi Konvencija zahtijevala. Nadalje, to su i područja istrage, procesuiranja i sankcioniranja, besplatna pravna pomoć. Besplatna pravna pomoć kod koje je iznimno bitna pravovremenost, najčešće nije omogućena, napominje Mađerić.
Pomoć samo u kaznenim procesima
– Standard bi trebao biti da žrtve imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć za vrijeme prvog intervjua, a ti postupci su često dugotrajni i birokratizirani, a znamo da je u pružanju zaštite žrtvama najvažnija hitnost, upozorio je Mađerić. Na skupu je napomenuto da se takva vrsta pomoći pruža samo u kaznenim postupcima, ali ne i u građanskim parnicama dok je u nekim državama pomaganje uvjetovano imovinskim stanjem žrtava. Veliki problem je i nedostatak specijaliziranih odvjetnika. Što se tiče kompenzacije, upitno je i na što se kompenzacija odnosi u pojedinim državama – ona bi trebala uključivati i naknadu štete i zbog ozljeda. U nekim zemljama uvedeni su fondovi iz kojih se isplaćuje kompenzacija, no pitanje je na koji način se određuje taj iznos ako nema sudskog postupka i sudske odluke, a i bitno je da se ta kompenzacija razlikuje od sustava socijalne pomoći, naglašeno je na skupu.
Trgovanje ljudima bez procesuiranja
Prof. dr. Aleksandar Maršavelski s Katedre za kazneno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu govorio je o nedavnim slučajevima pronađene djece u Brčkom i Unsko-sanskom kantonu među kojima su i mališani s hrvatskim državljanstvom. Radilo se najvećim dijelom o romskoj djeci. Referirao se i na neke prethodne slične slučajeve ukazujući na dugotrajnost tih postupaka. Najveći slučajevi trgovanja ljudima u Hrvatskoj vezani su uz migrante. Maršalevski je podsjetio na slučaj iz 2016. sa 67 migranata iz Afganistana i Pakistana skrivenih u jednom kombiju i prevoženih kroz Hrvatsku. Dio njih bio je detektiran kao žrtve trgovanja ljudima, međutim ti slučajevi nisu bili procesuirani kao kazneno djelo trgovanje ljudima, upozorio je Maršalevski koji je podržao preporuku o donošenju jedinstvenog Zakona o suzbijanju trgovanja ljudima. Fokus njegovog izlaganja bili su imovinskopravni zahtjevi žrtava trgovanja ljudima o čemu se kao o najproblematičnijem području u implementaciji standarda nadovezao Mađerić.
– Imali smo prije trgovanje ljudima i ropstvo kao zajedničko kazneno djelo, to razdvojili, ali smo u ropstvo uključili i ropstvu slične odnose. Po mom mišljenju, prislini rad bi se mogao i trebao podvesti pod ropstvu slične odnose, jer imamo jako staru konvenciju o prisilnom radu iz 1930. godine, poentirao je Mađerić.