Predstavnici Udruge hrvatskih sudaca stižu na sastanak s ministrom Malenicom / Foto Marko Lukunic/PIXSELL
S Ministarstvom pravosuđa imali smo ozbiljne razgovore koji se nastavljaju sljedeći tjedan, rekla je Ivana Bilušić
povezane vijesti
- Vozio nedopuštenom brzinom pod utjecajem alkohola od 2 promila, iako mu je vozačka oduzeta još 2015. godine
- HRT na rubu štrajka, sindikati traže povećanje osnovica za 25 posto: ‘Mnogi rade i za manje od minimalca’
- Ukrajinski sud osudio ženu na 14 godina zatvora. Krimen? Pisala je ruskom veleposlaniku i pravdala napad na Ukrajinu
Mjere upozorenja, tzv. bijeli štrajk sudaca završava sutra 2. veljače, rezultat je to današnjeg sastanka resornog ministra Ivana Malenice s predstavnicima Udruge hrvatskih sudaca (UHS) na kojem se trebalo razgovarati o sudačkim plaćama.
Sadržaj današnjeg razgovora udruga nije objavila zbog konzultacija s članstvom i nastavka daljnjih pregovora s Ministarstvom.
Prvi put od početka tzv. bijelog štrajka sudaca i državnih odvjetnika zbog neizvršenog obećanja Vlade o indeksaciji plaća ministar Malenice sjeo je za stol s predstavnicima UHS- a nakon čega je bio u planu i razgovor s čelnicima Udruge hrvatskih državnoodvjetničkih dužnosnika (UHDD).
Ozbiljni razgovori
– S Ministarstvom pravosuđa imali smo ozbiljne razgovore koji se nastavljaju sljedeći tjedan i na tim se razgovorima intenzivno pristupa dogovoru oko dinamike i sadržaja budućeg cjelovitog Zakona o plaćama pravosudnih dužnosnika, rekla je Ivana Bilušić nakon razgovora članova UHS-a.
Uoči susreta s ministrom UHS izrazio je popriličnu skepsu oko uspjeha pregovora s obzirom na prethodne poruke koje su stizale iz Vlade od samog premijera Andreja Plenkovića.
Malenica je još u srijedu izjavio kako očekuje da mjere upozorenja pravosudnih dužnosnika završe nakon sastanka te da je Vlada otvorena za razgovore o unaprjeđenju statusa sudaca i državnih odvjetnika.
Sudačka udruga izrazila je nadu za “brzim dogovorom, ali vrlo konkretnim”. Mjere sudaca i državnih odvjetnika započele su 22. siječnja s planom da završe sutra 2. veljače ali pod uvjetom da se ispuni vladino obećanje od svibnja prošle godine.
U proteklih dva tjedna suci su radili samo na hitnim predmetima.
– Neozbiljno je očekivati da će nakon 12 dana tišine, bez ikakvog kontakta, doći do završnog dogovora unutar nekoliko sati. Tim više što je predsjednik Vlade Andrej Plenković, svojim izjavama o tome da indeksacija i platni razredi nisu opcija za mandata ove vlade, poništio sve dosadašnje razgovore, a i narušio pregovaračku poziciju ministra Malenice – poručili su iz UHS-a uoči razgovora dodajući da ostaju otvoreni za konkretne ponude.
Nisu za ultimatume
– Sve ostaje u rukama izvršne vlasti i premijera. Kao što predsjednik vlade naglašava da ne može prihvatiti bilo kakve ultimatume, UHS nije u mogućnosti prihvatiti “uzmi ili ostavi” pristup koji proizlazi iz najave ministra Malenice medijima da očekuje okončanje mjera upozorenja – naveli su iz sudačke udruge podsjećajući da su spremni trenutačno prekinuti mjere upozorenja ako je ponuda “imalo korektna” i u smjeru dosadašnjih traženja i obećanja danog još u svibnju prošle godine.
Suci prema lanjskom obećanju Vlade traže da se u zakon kojim se reguliraju njihove plaće uvede tzv. indeksacija, odnosno da se usklade osnovice plaća sudaca s prosječnom bruto plaćom isplaćenom zaposlenima u pravnim osobama u prethodnoj godini te sustav platnih razreda.
Mjerama upozorenja ukazuju na činjenicu da plaće sudaca nisu usklađivane s gospodarskim trendovima već 25 godina, što je razvidno iz podatka kako je od 2000. godine naovamo, prosječna plaća rasla 125 posto, dok je plaća sudaca stagnirala i gubila na vrijednosti.
Vrijednost plaće im pala 34%
Uvidom u usporedbe plaća sudaca s prosječnom plaćom u RH, jasno je kako je od 2000. godine, kada je prosječna plaća općinskog suca bila 2,7 puta veća od prosječne plaće u državi, taj omjer danas pao na 1,77, iz čega se može zaključiti kako je vrijednost plaće, odnosno standard prvostupanjskog suca smanjen za 34 posto, podsjećaju iz UHS-a.
Zahtjevi hrvatskih sudaca jednaki su onima izrečenim i dogovorenim u svibnju 2023., zbog kojih su lani bile pokrenute prve mjere upozorenja.
UHS je tada zbog javnog obećanja ministara pravosuđa da će ostale zahtjeve ispuniti do kraja godine, obustavio bijeli štrajk i pristao na kompromisno rješenje u vidu povećanja osnovice od 13 posto te povećanja koeficijenata prvostupanjskim sucima, 513 eura za suce prvog stupnja umjesto traženih 600 eura neto u prvom koraku.