Foto Davor Kovačević
Djeca nisu bila direktno ugrožena, niti su time nužno prekršena njihova prava, rekla je Helenca Pirnat Dragičević nakon što su dvije udruge zatražile njeno očitovanje
povezane vijesti
Iako pojedini prizori na Povorci ponosa možda nisu bili primjereni za djecu, ona nisu bila direktno ugrožena, niti su time nužno prekršena njihova prava, rekla je u utorak pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević, nakon što su dvije udruge tražile njezino očitovanje.
Od roditelja se očekuje da budu uz dijete u doživljaju i interpretaciji raznih prizora kojima mogu svjedočiti, a koji moguće nisu primjereni djeci”, rekla je Hini Pirnat Dragičević, nakon što su udruge Hrvatska mati i Hrvatsko bilo zatražile njezino očitovanje zbog “izlaganje djece eksplicitnim seksualnim sadržajima” na ovogodišnjem Zagreb Prideu.
Uključivanje djece u aktivnosti koje su nekoj obitelji važne je roditeljska odgovornost, smatra pravobraniteljica.
No, “ukoliko u takvim aktivnostima nema izravne ugroze ili opasnosti za djecu, poput nasilja i zanemarivanja sigurnosti ili zdravlja, ne može se reći da se time krše prava djece”, kazala je.
Iako roditelji imaju pravo prosvjedovati, javno izraziti svoje mišljenje i zalagati se za zaštitu svojih interesa, “općenito ne preporučamo da u sve takve aktivnosti uključuju djecu jer to nije uvijek u najboljem interesu djeteta”, napominje Pirnat Dragičević.
S druge strane, ističe pravobraniteljica, Povorka ponosa može poslati mladima važnu poruku o diskriminaciji i nasilju nad LGBT osobama kao neprihvatljivom ponašanju i povredi ljudskih prava.
Smatra da je jako važno pomoći djeci i mladima da razumiju raznolikost ljudskih odnosa te raznolikost životnih zajednica i obitelji u kojima danas djeca odrastaju.
“U kontaktima s djecom doznajemo da ih tema položaja LGBT osoba u društvu zanima, ali su svjesni da odrasli o njoj radije šute. Upravo ta šutnja i prikrivanje mogu biti izvor drugih kršenja prava djece i mladih”, naglasila je.
S obzirom da se nitko ne rađa kao tolerantna ili netolerantna osoba, tolerancija je nešto što se uči, a njezinom razvoju doprinose empatija, moralne vrijednosti i poštovanje različitosti, tvrdi Pirnat Dragičević.
Govoreći o sadržajima na Zagreb Prideu koji “štetno utječu na psihoseksualni razvoj djece”, Herman Vukušić iz Hrvatskog bila istaknuo je nepoznatu osobu odjevenu u predmet skrojen od paketića prezervativa crvene boje, koja nije na sebi imala donje rublje.
“Djeca ispod 15 godina, kao granične dobi za dozvoljeni seksualni pristanak u Hrvatskoj, nikako ne bi smjela biti izlagana hiperseksualnim sadržajima, bilo da se radi o LGBT Prideu, biblijskim ljubavnim pričama ili Hodu za život”, rekao je ranije Vukušić u izjavi za medije.