Dan žena

Pravobranitelj: Žene s invaliditetom izložene dvostrukoj diskriminaciji

Hina

Foto Arhiva NL

Foto Arhiva NL



U povodu Međunarodnog dana žena pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić upozorio je u petak da su žene s invaliditetom izložene dvostrukoj diskriminaciji, na osnovu invaliditeta i spola, što je prepreka za njihovu veću uključenost i ravnopravnost u svim područjima života.


U Hrvatskoj je, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, 295.295 žena i djevojčica s invaliditetom i one čine oko 14,9 posto među ženskom populacijom.


Jurišić podsjeća na Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom koja im jamči pravo na dostojanstven život, na obrazovanje, zaposlenje, zdravstvenu skrb, reproduktivna prava, te na pravo na obiteljski i kulturni život na ravnopravnoj osnovi sa ženama bez invaliditeta.




“Unatoč tim međunarodnim i nacionalnim zakonodavnim okvirima, žene s invaliditetom se u usporedbi sa ženama bez invaliditeta, još uvijek nalaze u životnim situacijama u kojima se moraju opravdavati za postupke koji se za žene bez invaliditeta podrazumijevaju kao što su odlazak ginekologu, sklapanje braka i trudnoća”, navodi pravobranitelj u priopćenju.


Ističe i da ohrabruju podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za 2024. godinu o uključivanju osoba s invaliditetom na tržište rada, koji pokazuju pozitivan trend u korist broja novozaposlenih žena s invaliditetom u odnosu prethodnu godini i na broj novozaposlenih muškaraca s invaliditetom.


Uz sve teškoće i predrasude s kojima se žene s invaliditetom susreću u području rada, tijekom 2024. je zaposleno 2.305 žena s invaliditetom (52,4 posto) prema 2.094 osobe muškog spola s invaliditetom (47,6 posto).


“Budući da su se žene s invaliditetom pretežito obrazovale za pomoćna zanimanja, a na tržištu rada nedostaje radnika u područjima uslužnih djelatnosti, za pretpostaviti je da je to bilo presudno u izmjeni omjera u korist žena”.


“Kako bi ubrzali ostvarivanje ravnopravnosti i rodnog pariteta u svim područjima života, svi zajedno možemo poduzeti korake kojima možemo pozitivno utjecati na napredak žena tako da prozivamo stereotipe, ukazujemo na diskriminaciju, ispitujemo pristranost”, poručuje pravobranitelj za osobe s invaliditetom.