Foto Marko Gracin
"Moglo bi se govoriti i o počinjenju kaznenog djela zloupotrebe položaja i ovlasti", žestok je Vujnovčev PPD
povezane vijesti
Hrvatska energetska regulatorna agencija (Hera) privodi kraju javno savjetovanje o Prijedlogu Izmjena i dopuna Metodologije za izračun cijena plina kojim žele smanjiti cijenu plina.
N1 televizija doznala je danas kako im je stiglo oštro protivljenje Prvog plinarskog društva u vlasništvu moćnog Pavla Vujnovca, koji je stasao u području energetike, ali je u međuvremenu razgranao posao i u trgovini, nekretninama i prometu. PPD je, saznaje N1, uputio Heri u okviru javnog savjetovanja mišljenje “kako su predložene izmjene i dopune Metodologije u suprotnosti s propisanim ciljevima Metodologije te da bi se primjenom odredbi iz prijedloga izmjena i dopuna Metodologije onemogućilo optimalno funkcioniranje tržišta plina i da bi se stvorili izrazito nestabilni i nepredvidivi uvjeti poslovanja opskrbljivača u obvezi javne usluge i njihovih opskrbljivača i/ili trgovaca plinom.”
Iz PPD-a su također ustvrdili da izmjene smatraju pravno neutemeljenima, nedozvoljenima i nezakonitima, te smatraju da postoji razlog za “preispitivanje postupanja odgovorne osobe Agencije”.
Prijetnja kaznenim progonom?
“Agencija ima saznanja o šteti koja će biti prouzročena ugovornim stranama. U tom slučaju bi se moglo govoriti i o počinjenju kaznenog djela zloupotrebe položaja i ovlasti iz članka 291. Kaznenog zakona od strane odgovornih osoba Agencije”, žestoka je formulacija koju je među primjedbama sročio menadžment PPD-a, a mogle bi se iščitati i kao prijetnja kaznenim progonom.
Tko bi mogle biti te odgovorne osobe? Hera trenutno nema predsjednika Upravnog vijeća, budući Sabor nije izabrao novog, nego ga trenutno predvodi zamjenik Željko Vrban. Tu su još dvoje članova, Nikola Vištica i Alenka Kinderman Lončarević, dok su prethodni predsjednici Tomislav Jureković i Danijel Žamboki podnijeli ostavke zbog korupcijskih afera – prvi zbog slučaja vjetroelektrane, a drugi zbog milijardu teških malverzacija u Ini.
PPD Heri predbacuje kako predloženu izmjenu predstavlja kao mjeru zašite za krajnje kupce i opskrbu plinom po razumnim cijenama.
“Cilj donošenja metodologije je i stvaranje stabilnih i predvidivih uvjeta poslovanja opskrbljivača te smatramo kako nije opravdano donositi mjere kojima bi se zaštitili interesi kupaca i svjesno ugrozilo poslovanje opskrbljivača koji su odgovorni za sigurnu opskrbu plinom tih kupaca. Mjere koje se donose od nadležnih tijela bi po EU regulativi trebale biti nediskriminirajuće i proporcionalne i ne bi smjele narušavati funkcioniranje tržišta plina niti ugroziti poslovanje aktivnih pravnih subjekata na tržištu plina”, navode iz PPD-a, piše N1.
Oglasila se i Hera
Iz PPD-a su odbacili da se njihove primjedbe u javnom savjetovanju mogu shvatiti kao prijetnje kaznenim progonom odgovornim osobama Here.
“PPD je svoje stručno mišljenje dao na predviđeni način i pri tome nije spominjao podnošenje kaznenih prijava. Istina je da je naše mišljenje o Prijedlogu Metodologije negativno jer smatramo da će narušiti cijelo plinsko tržište, mnoge opskrbljivače plinom odvesti u stečaj (među njima primjerice i Gradska plinara Zagreb-opskrba, GPZO), a smatramo i da je prijedlog u suprotnosti s važećim pravnim propisima”, kažu u PPD-u.
Dodaju i kako “pozdravljaju i podržavaju inicijativu Vlade RH za smanjenje cijene plina krajnjim kupcima”, te da smatraju “kako je to moguće i legitimno napraviti kroz nadoknadu u razlici cijene proizašle iz Metodologije i cijene prema krajnjim kupcima, a po modelu električne energije – čime se neće ugroziti poslovanje ni jednog energetskog pravnog subjekta.
U Heri, pak, komentiraju kako je u tijeku analiza pristiglih primjedbi/komentara predstavnika zainteresirane javnosti, te da će izvješće o provedenom savjetovanju biti objavljeno nakon donošenja Izmjena i dopuna Metodologije.
PPD bi, piše N1, htio da ostane stara metodologija izračuna kojom se izračunava cijena plina po prosjeku cijena godinu dana unazad i po kojoj bi cijena za narednu plinsku sezonu od 1. travnja 2023. do 31. ožujka naredne godine bila 106 eura, a Hera želi promijeniti metodologiju tako da se cijena plina računa po cijenama koje se sada mogu kupiti za godinu dana unaprijed – a cijena plina bi u tom slučaju bila oko 46 eura/MWh.