Foto arhiva NL / PIXSELL
Promjene bi trebale dinamizirati diskusije i spriječiti česte zlouporabe Poslovnika. No, ključno je da se zastupnici jedni prema drugima odnose korektno jer se ne može sve propisati, kaže Gordan Jandroković
povezane vijesti
ZAGREB – Predsjednik Sabora Gordan Jandroković još se povremeno iznervira kad se zastupnik javi kako bi se žalio da je povrijeđen Poslovnik, a zapravo je riječ o čistoj replici. Osim što dotičnom zastupniku dodijeli opomenu, Jandroković nekad u ovakvim prilikama žustro upozorava da sve to skupa više nema smisla.
Potpredsjednik Sabora Ante Sander se, međutim, već u potpunosti prilagodio ovoj apsurdnoj situaciji. Mirnoćom šalterskog službenika Sanader priopćuje zastupnicima da su, zbog reklamiranja povrede Poslovnika koja to nije, dobili opomenu i nastavlja raspravu. Valjda je zaključio da je za njega bolje ne gubiti živce, pa je pristao bespogovorno sudjelovati u ovom nesvakidašnjem igrokazu koji se precizno odvija u skladu s nepisanim scenarijem. Zastupnik u okviru rasprave o jednoj točki dnevnog reda smije replicirati samo tri puta. S tim da replike nisu dopuštene na sve što je izrečeno u sabornici, primjerice, ne na izlaganja predstavnika klubova ili na komentar predsjedatelja. Nadalje, replika omogućava i odgovor zastupniku kojem je upućena.
Stanka za sastanak
Iz navedenih razloga zastupnici često posežu za institutom povrede Poslovnika, itekako svjesni da će gotovo sigurno zaraditi opomenu. Ne odustaju čak ni kada im predsjedatelj unaprijed kaže da će uslijediti opomena jer nečijim govorom Poslovnik nipošto nije prekršen. Kvaka je u tome da tek treća opomena povlači sa sobom kaznu oduzimanja riječi zastupniku. Znači da si zastupnik može bez problema priuštiti dva javljanja za povredu Poslovnika, koja to skoro nikad nije, a da bi s nekim u sabornici polemizirao.
Postoji za to još jedna poslovnička mogućnost, čija je primjena također farsična. Svaki zastupnički klub ima tijekom dana pravo zatražiti jednu stanku za sastanak. Zastupnik koji se pozove na taj institut dužan je reći da se sa svojim kolegama mora dodatno konzultirati i predsjedatelj mu na to odobri stanku. Premda nikakvih konzultacija nema, parlament u stanci samo iznimno prekida rad. Stanka se pretvorila u formu iznošenja stava o nečemu, jer tražitelju su na raspolaganju dvije minute za obrazloženje zahtjeva. Pritom, ponavljamo, obavezno mora reći da će se u stanci održati konzultacije zastupnika njegovog kluba, u suprotnom riskira opomenu makar tih konzultacija, to se zna, neće biti.
To su metode kojima zastupnici pribjegavaju kada smatraju da je od presudne važnosti da nešto kažu, a ne mogu to učiniti na drukčiji način. Djeluje sve to, u najmanju ruku, neozbiljno. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković zato već neko vrijeme najavljuje nove izmjene Poslovnika. No, Jandroković je uvjeren da uzročnik teatra apsurda u Saboru nije taj propis, nego sami zastupnici.
– Nekad su se zastupnici držali dobrih običaja i nepisanih pravila i nije bilo puno zlouporaba povrede Poslovnika. Isto tako, bilo je manje klubova i rasprave su bile kraće. Sada sve traje jako dugo i u jednom danu uglavnom stignemo raspraviti maksimalno dvije do tri točke. Ipak, na sjednici saborskog Predsjedništva dogovorili smo da ćemo predložiti promjene koje bi dinamizirale rasprave i spriječile česte zlouporabe Poslovnika te ujednačile kriterije predsjedatelja sjednica. U idućim tjednima o tome ćemo se konzultirati i pokušati ostvariti što šire suglasje o mogućim izmjenama, rekao nam je jučer Jandroković. Dodao je da se ne može sve propisati i da je ključno da se zastupnici jedni prema drugima odnose korektno.
Izmaklo kontroli
Potpredsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk, međutim, ne bi ništa promijenio u dijelu Poslovnika koji regulira tijek rasprave.
– Ovako kako je sada, posljedica je činjenice da je prethodni režim u Saboru izmaknuo kontroli, otišao u besmisao. Stanke su se mogle tražiti koliko god je tko htio, replike su bile neograničene i zastupnici su se onda rijetko javljali za pojedinačne rasprave. Sve se svelo na repliciranja i stanke i stoga smo se s HDZ-om dogovorili da se to mijenja. Na pravila koja su uvedena već smo se svi navikli i ja ih ne bih dirao. Povreda Poslovnika je polureplika, izlaz za nuždu, i ako zastupnik, pod cijenu opomene, kaže nešto pametno u tih 30 sekundi, ja s tim nemam problema. Nije baš da se svi zastupnici služe povredom Poslovnika, to je omiljeno sredstvo Kluba Mosta, kazao nam je Bauk.
Mostovac Miro Bulj se zaključno s 28. siječnja 76 puta javio za povredu Poslovnika, a dosad je skupio 71 opomenu, veliku većinu njih upravo zbog toga.
– Ne bih ja to radio da imam drugih mogućnosti. Nažalost, HDZ i SDP su se u prošlom sazivu Sabora dogovorili o izmjeni Poslovnika i zastupnicima je umanjena sloboda govora. U parlamentu danas vlada kaos. Ako ne mogu replicirati zastupniku koji govori uime kluba, moram tražiti povredu Poslovnika, pa makar dobio opomenu. Da bi se to izbjeglo, potrebno je sve vratiti na staro, dopustiti neograničene replike. U tom slučaju neće više biti javljanja za povredu Poslovnika i opomena za to, smatra zastupnik Mosta.
Bauk bi mijenjao format aktualnog prijepodneva
Gordan Jandroković smatra da bi se u Poslovniku trebao promijeniti i format aktualnog prijepodneva, na način da premijer jednom mjesečno dolazi u Sabor i sat vremena odgovara na pitanja, a s tim se Arsen Bauk slaže. Ali, on bi pred zastupnike dovodio i ministre.
– Sada su aktualna prijepodneva svaka tri, četiri mjeseca i bolje bi bilo da predsjednik Vlade jednom mjesečno odgovara na zastupnička pitanja. Za to sam i da zastupnici, po osam vladajućih i sedam oporbenih, svaki tjedan mogu postavljati pitanja jednom ministru, predlaže Bauk. On misli da bi dobro rješenje bilo i okrupnjavanje saborskih odbora, tako da ih bude samo pet, pa bi onda sjednice tih tijela s puno zastupnika mogle uvelike nadomjestiti plenarne sjednice Sabora.