Foto Davor Kovačević
Kad je Marijan Mlinarić iskazao interez za "6 plus 6" rečeno mu je da ništa od toga, jer ima pravo povratka u bolnicu
povezane vijesti
Premijer Andrej Plenković tvrdi da njegova Vlada nije mogla učiniti ništa osim bivšem ministru zdravstva Viliju Berošu odobriti korištenje povlastice »6 plus 6«.
– Odlučili smo to temeljem uobičajene prakse jer nemamo tu izbora. Da ne damo, imali bismo spor, a što će mi spor. Prema tome, bolje da to napravimo. Ne znam za saborske zastupnike, ali za Vladu je ovako kako je, nije to nova nego identična praksa.
Ako je osoba to tražila, ima pravo na to i ja tu nemam arbitrarnu mogućnost, izjavio je u utorak predsjednik Vlade na pitanje novinara.
Međutim, »6 plus 6« nije univerzalno pravo bivšeg dužnosnika da po prestanku dužnosti prima pola godine puni iznos plaće, a zatim još šest mjeseci 50 posto tog iznosa. On ga može ostvariti samo kada doista nema drugih opcija.
Dosta je aktualnih, ali i primjera iz prošlosti, koji potvrđuju da ne postoji uobičajena praksa da se bivšem dužnosniku automatski odobri »6 plus 6« čim to zatraži.
Izvisio i Sanader
Najsvježiji su slučajevi donedavnih saborskih zastupnica Natalije Martinčević i Karoline Vidović Krišto, od kojih je prvoj odbijen zahtjev za »6 plus šest« jer se mogla vratiti na posao u Javnu ustanovu za regionalni razvoj Varaždinske županije, a potonjoj je prihvaćen tek nakon što je nedvojbeno dokazala da je još prije četiri godine raskinula radni odnos s HRT-om.
Recimo Ivo Sanader je 2011., kada mu je završen mandat zastupnika u Saboru, htio »6 plus 6«, ali mu je objašnjeno da ga ne može dobiti jer je u 59. godini i time je stekao pravo na zastupničku mirovinu.
Sanader se tada javno čudio, žalio se da nije znao da dužnosnik koji ima uvjete za mirovinu ne može konzumirati »6 plus 6«, ali uzaludno. I predsjednik Ivo Josipović je ostao kratkih rukava kada je 2015., po odlasku s Pantovčaka, podnio zahtjev za »6 plus 6«.
Jednostavno se morao vratiti na svoj stari posao na zagrebačkom Pravnom fakultetu. Posebno je u ovom kontekstu zanimljiv jedan nekadašnji HDZ-ov ministar, pokojni Marijan Mlinarić. Na izborima 2003. on je izabran u Sabor, ali je odmah zamrznuo mandat kako bi preuzeo resor unutarnjih poslova.
U srpnju 2005. mu je prestala ministarska dužnost i Mlinarić je, doznajemo, kod nadležnih iskazao interes za »6 plus 6«. No, rečeno mu je da nema ništa od toga jer ima pravo povratka u bolnicu u kojoj je nekad bio zaposlen.
Mlinarić je u to vrijeme, što je također važno za priču o Beroševih »6 plus 6«, imao mandat u parlamentu, ali ga je zamrznuo i aktivirao poslije šestomjesečnog razdoblja. Naime, mogućnost obnašanja zastupničke dužnosti morala bi sama po sebi biti prepreka za korištenje »6 plus 6«.
Na to je u ožujku 2022., prilikom rasprave u Saboru o izvješću Mandatno-imunitetnog povjerenstva o odmrzavanju i istovremeno ponovnom stavljanju u mirovanje mandata smijenjenog ministra Darka Horvata, upozorio Arsen Bauk iz SDP-a. Njemu nije to bilo sporno, ali jest činjenica da je Horvat dobio od Vlade »6 plus 6«.
Upravni spor
– Treba problematizirati to da netko tko ima mandat, pravo na plaću u Hrvatskom saboru, ostvaruje isto pravo temeljem naknade »6 plus 6«. Želim istaknuti da tu odredbu treba uskladiti s duhom vremena, prilagoditi je tako da se ne potiče i ne tumači tako da netko ima pravo šest mjeseci otići na odmor nakon godine dana u Saboru, pustiti nekog drugog šest mjeseci ili godinu dana jer ima godinu dana plaću i da taj onda za godinu dana ponovo ima pravo na »6 plus 6«.
To bi bio jedan perpetuum mobile naknada za koju sam siguran da nije bila intencija zakonodavca, ocijenio je Bauk. On je kao član saborskog Odbora za izbor i imenovanja, s obzirom na tumačenje Vlade u takvoj situaciji, podržao zahtjev Natalije Martinčević za »6 plus 6«, ali je ostao u manjini.
– Budući da se kolegica odrekla prava na povratak na staro radno mjesto, smatrao sam kao i Vlada kada su u pitanju ministri, da bi trebala dobiti »6 plus 6«, ali članovi Odbora iz vladajuće koalicije su preglasali nas koji smo tako mislili. Kolegica Martinčević je pokrenula upravni spor koji je u tijeku i bit ćemo pametniji po sudskom pravorijeku, rekao nam je u utorak Bauk.
Očita neusklađenost postupaka
Zastupnik koji zamrzne mandat, naravno, nema pravo na »6 plus 6«, ali ima ga bivši ministar koji u istom danu aktivira i zamrzne mandat, što je učinio Horvat, a ovih dana i Beroš. Riječ je o očitoj neusklađenosti.
Beroš se, dakle, nije želio vratiti na posao u KBC-u Sestre milosrdnice u Zagrebu, a niti doći u Sabor, a Vlada mu je svejedno priznala pravo na »6 plus 6«.