Promjena vremena

Poplavljena Bujština, bujice vode na Dugom Otoku, diljem Jadrana pijavice. Evo što nas tek čeka

Sanja Gašpert, Zadarski list, Glas Istre, Portal Novi list

Rijeku je gotovo tijekom cijelog dana "zalivala" obilna kiša te je opravdala svoj naziv - "grad koji teče"



Velika promjena vremena koja je već u noći s četvrtka na petak zahvatila veći dio Hrvatske, donoseći znatan pad temperature zraka, velike količine kiše i grmljavinsko nevrijeme, nije zaobišla ni Istru i Kvarner.


Foto galerija: Kiša i kišobrani na riječkom Korzu Foto: Vedran Karuza


Prema podacima Istrameta, na području Bujštine palo je više od 115 mm kiše. Kiša je tijekom noći, ali i tijekom cijelog dana u četvrtak padala i na riječkom području te su zabilježene znatne količine.


Najveća količina oborina


Prema podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda, najveća količina oborina (mm) u protekla 24 sata u četvrtak u osam sati ujutro izmjerena je u Cnom Lugu, gdje je palo 72 mm kiše, slijede Bakar sa 62 i Kukuljanovo sa 61 te Delnice s 57 mm kiše.


Foto galerija: Povratak kiše na Kvarner u velikom stilu Foto: Sergej Drechsler




U Rijeci je u četvrtak ujutro zabilježeno 35 mm kiše, a najvjerojatnije će ta brojka u petak ujutro, prilikom novih mjerenja, biti znatno veća, s obzirom da je Rijeku u četvrtak gotovo tijekom cijelog dana “zalivala” obilna kiša te je opravdala svoj naziv – “grad koji teče”.


U Rijeci poplavljene ulice, izbijene šahte


Pala je i temperatura zraka gotovo na cijelom području Hrvatske, u Rijeci je, primjerice, u četvrtak u 15 sati izmjereno 19,3 stupnja Celzijusevih, a dan ranije 24,5 stupnja.


Znatne količine kiše u Rijeci donijele su i probleme u prometu – poplavljene ulice i izbijene šahte na nekoliko lokacija, a slično je bilo i u Opatiji i Ičićima.


Oborinski vlak poplavio Istru


U vrlo nestabilnoj jugozapadnoj struji, jutros je došlo do razvoja takozvanog oborinskog vlaka na krajnjem sjeverozapadu Istre, gdje je Bujštini lokalno donio više od 115 mm kiše, javlja Glas Istre.


Da se formirao oborinski vlak koji će donijeti ekstremne količine oborina bilo je jasno već jutros, o čemu smo i izvijestili. Prema izvještajima s terena, najteže su pogođeni Kopar i Umag, gdje su brojne prometnice pod vodom.



Ilustracija: Istramet

Oborinski vlak je pojava u kojoj serija konvektivnih oluja prolazi istom putanjom zbog prisutnosti nestabilne atmosfere i fronte.


Zbog kontinuirane konvekcije i regeneracije oblaka, to može rezultirati obilnim oborinama na lokaliziranom području, što nerijetko uzrokuje poplave.



U nastavku dana u Istri se očekuje slično vrijeme, ali uz vrlo nejednolik raspored oborina.


Vatrogasci su imali 30-ak intervencija, uglavnom je riječ o poplavljenim podrumima.


– Najveći problem je bilo što je došlo puno kiše u kratkom vremenu, oko 100-120 litara, i većinom su stradali podrumi. Odrađeno je oko 30 intervencija.


Ostali su svi u stanju pripravnosti, čekamo poslijepodne, nadamo se da neće biti problema, rekao je za HRT Manuel Jurišević, voditelj odjela, JVP Umag.


Na Dugom Otoku bujice vode


Snažno je nevrijeme jutros pogodilo i Dugi otok, javlja Zadarski list.


Mještani Dugog otoka na društvenim mrežama objavljuju fotografije i videe poplavljenih ulica, a na jednom se vidi kako bujica vode ide niz ulice i slijeva se u more.



U mjestu Božavi slapovi su se slijevali niz uličice. Dio otoka bio je bez struje. Štete ima na otočnoj infrastrukturi, rekao je za HRT načelnik Općine Sali Zoran Morović.


– Imali smo dojavu o hrpi šljunka na županijskoj cesti koja spaja državnu cestu D109 i Božavu, pa smo dojavili cestaru da to ukloni, rekao je Morović.



– Bila je ogromna kiša, u sat vremena slilo se 150 litara, bile su bujice na rivi, baš je jako padalo, dugo nismo vidjeli ovakvu kišu. More je smeđe, rekla je Lucija Uglešić za Hrvatski radio.



Inače, jutros su diljem zadarskog akvatorija zabilježene pijavice.



Kakvo nas vrijeme čeka?


Velike količine kiše rezultat su takozvane Genovske ili Boris ciklone, koja će se u petak premještati Jadranom.


Najviše će oborine s ovom ciklonom pasti na Alpama, a u Hrvatskoj će ona biti najobilnija na Jadranu i u predjelima uz njega, mjestimice vrlo vjerojatno i više od 100 mm u dva dana.


Dakle, slično vrijeme na Kvarneru očekuje se i sljedećih dana, iako s nešto manje kiše nego u četvrtak.



Foto Vedran Karuza

U petak će biti promjenjivo i nestabilno, uz mogućnost povremene, većinom slabe kiše ili pljuskova, na južnim otocima i s grmljavinom.


Puhat će umjerena i jaka bura, mjestimice i s olujnim udarima. Jutarnja temperatura kretat će se od 10 do 15 °C, a dnevna 11 do 16 °C.


Meteorolozi slično vrijeme najavljuju i za subotu. Ipak, prema najavama, bablje ljeto moglo bi se vratiti krajem rujna i “protegnuti” se i u prvim danima listopada.


Krajem rujna također je moguće iznadprosječno toplo vrijeme, a uz umjerenu do veliku vjerojatnost prevladavat će stabilno vrijeme.