Novi nameti nepoželjni

Počelo potpisivanje peticije protiv novog opterećenja: “Lipa” ne da ni lipe za porez na nekretnine

Bojana Mrvoš Pavić

Snimio Vedran KARUZA / NL arhiva

Snimio Vedran KARUZA / NL arhiva

»Do kraja prošlog tjedna Vlada je tvrdila da će komunalna naknada od 1. siječnja 2018. prerasti u porez na nekretnine, ali sad se u nacrtu prijedloga Zakona o komunalnom gospodarstvu pojavljuje novi namet – građevinska renta. Kako je ona zapravo zamjena za postojeću komunalnu naknadu, porez na nekretnine predstavlja potpuno novi namet«, poručuju iz Udruge



ZAGREB Udruga poreznih obveznika »Lipa«, koja se zalaže za manje porezno opterećenje građana i pojednostavljenje poreznog sustava, pozvala je građane da se potpisivanjem peticije na www.manjiporezi.hr/peticija usprotive uvođenju poreza na nekretnine.


Porezna presija u Hrvatskoj je previsoka, kažu u Udruzi, smatrajući da nema prostora za uvođenje novih nameta.


 »Do kraja prošlog tjedna Vlada je tvrdila da će komunalna naknada od 1. siječnja 2018. prerasti u porez na nekretnine, ali sad se u nacrtu prijedloga Zakona o komunalnom gospodarstvu pojavljuje novi namet – građevinska renta. Kako je ona zapravo zamjena za postojeću komunalnu naknadu, porez na nekretnine predstavlja potpuno novi namet«, poručuju iz Udruge.




Podsjećaju da uvođenje poreza, za razliku od dosadašnje komunalne naknade, donosi i novi izračun, jer se osnovica za porez nadopunjuje procjenom vrijednosti nekretnine temeljem godina gradnje/rekonstrukcije, odnosno stanja. 


Lipa naglašava da 88 posto hrvatskih građana živi u vlastitom stambenom prostoru pa će porez pogoditi najšire slojeve stanovništva.


»Nemogućnost plaćanja novih troškova izbacit će na tržište brojne nekretnine, što će za posljedicu imati pad vrijednosti nekretnina i ukupnog bogatstva građana.Isto tako, posljedica ovog nepravednog poreza bit će i pad aktivnosti u građevinskom sektoru, koji je tek ove godine počeo pokazivati znakove oporavka«, zaključuju u Udruzi.


Porez na nekretnine, naglašavaju, uzrokuje dvostruko oporezivanje dohotka građana – jednom u trenutku ulaganja u kupnju, gradnju i održavanje nekretnine, ponajviše kroz PDV i porez na dohodak, a drugi put kroz porez na nekretnine.


Budući da je porez godišnji i ponavljajući, on predstavlja opterećenje vlasnika do njegove smrti, nakon čega prelazi na njegove nasljednike, i tako u nedogled, dodaju, pozivajući Vladu da odustane od njega.