OIB-om do istine

Počelo je, počelo: Porezna uprava zove 500 tajnih bogataša da objasne prihode

Jagoda Marić

<Naši izvori najavljuju da neće stati na prvih petstotinjak poreznih obveznika, a nije im jasno zašto se dosad nisu provjeravali nesrazmjeri prihoda i imovine koji su »bili vidljivi iz aviona«, jer se prijavljivao prihod u razini mjesečne plaće, a imovina im uključuje skupe stanove, apartmane, jahte i automobile



ZAGREB Porezna uprava pozvat će uskoro petstotinjak građana Hrvatske kako bi objasnili velike nesrazmjere između vrijednosti svoje&nbsp; imovine i prihoda koje su prijavili posljednjih godina i na koje su platili poreze.


Na takav potez u Ministarstvu financija odlučili su se nakon prvih kontrola preko OIB-a, a naši izvori najavljuju da neće stati na prvih petstotinjak poreznih obveznika.&nbsp;


Odgovara li nečija imovina prihodima koje je prijavio u svojoj kartici, Porezna uprava može provjeravati u svakom trenutku zahvaljujući OIB-u i pitanje je zašto se to dosad nije činilo.




– Nesrazmjer je vidljiv iz aviona, pa je nejasno zašto se to dosad nije provjeravalo. Ne može netko godinama prijavljivati mjesečni prihod u visini prosječne plaće i u tih nekoliko godina steći imovinu vrijednu milijune kuna ili čak milijune eura, od skupih stanova i jahti do apartmana i automobila, kaže naš sugovornik.


Građani koji su tako »sposobni« dobit će priliku poreznicima objasniti kako su stekli imovinu, odnosno što je izvor prihoda kojima su priskrbili bogatstvo u nekretninama i pokretninama.


Ukoliko se pokaže da su do te imovine došli zahvaljujući prikrivanju prihoda, porezna uprava može ponovno procijeniti njihov prihod i obračunati im porez koji moraju platiti.


No, obzirom na zastaru poreznici će to moći učiniti samo za razdoblje od 2009. godine do danas.


Naši sugovornici ističu da je&nbsp; uvođenje OIB-a i povezivanje podataka o tome kakve vrijednosne papire, pokretnine i nekretnine imaju građani omogućilo provjeru, te da još uvijek dijelom zapinje na nekreninama jer gruntovnica nema uređene podatke koji odgovaraju stanju na terenu.


No, bez obzira na stanje u gruntovnici i muke s upisom stanova i kuća, moguće je, napominju naši izvori, provjeriti kako je netko stekao određenu nekretninu i je li u trenutku kupnje imao prijavljene prihode koji mu tu omogućuju i to zahvaljujući podacima o plaćanju poreza na nekretnine.


Opširnije u tiskanom izdanju Novog lista u utorak, 6. ožujka 2012.