Pacijent kojem je spašen život prvom simultanom transplantacijom srca i bubrega u Hrvatskoj / Foto Screenshot HRT
U KBC-u Zagreb u dva tjedna učinjeno je 14 transplantacija organa, kojima su pacijentima spašeni životi
povezane vijesti
Transplantacijski timovi KBC-a Zagreb u dva su tjedna na prijelazu kolovoza i rujna uspješno obavili 14 transplantacija organa, od toga čak tri multiorganske.
Jednom su pacijentu istodobno transplantirani srce i jetra, drugome jetra i bubreg, a po prvi puta u Hrvatskoj kod trećeg je pacijenta istodobno učinjena transplantacija srca i bubrega.
Najsloženiji zahvati
Riječ je o najsloženijim zahvatima u medicini, koje Hrvatska vrlo uspješno provodi u okviru svog transplantacijskog programa.
Tako je prošle godine u Hrvatskoj provedeno 48 transplantacija srca, ili 12 na milijun stanovnika, dok je stopa transplantacija srca u Njemačkoj, na primjer, 3,5 na milijun stanovnika, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare održanoj na Rebru povodom uspješno obavljenih transplantacijskih zahvata.
Do 2022. godine u Europi je napravljeno samo 20 simultanih transplantacija srca i jetre, od toga čak dvije u KBC-u Zagreb.
– Ponosni smo na naše transplantacijske timove jer je za ovakav opsežan program u dva tjedna trebao izrazito visoki stupanj organizacije, požrtvovnosti, entuzijazma svih koji sudjeluju u programu transplantacije solidnih organa.
Ovakav se pothvat može provesti samo u visokorazvijenim institucijama, poručio je Ante Ćorušić, ravnatelj KBC-a Zagreb.
Rijetko se koja bolnica, dodao je, može pohvaliti da je u tako kratkom vremenu napravila tri multiorganske transplantacije, pogotovo jer su se u isto vrijeme radile i monoorganske transplantacije, što je zahtijevalo dodatnu kooperativnost transplantacijskih timova.
Uspjeh koji su postigli transplantacijski timovi KBC-a Zagreb značajni su ne samo na razini Hrvatske, nego i u okviru Eurotransplanta čija smo članica.
Svi pacijenti koji su transplantirani u ova dva tjedna, bili su na listi Eurotransplanta, ističe Ćorušić.
Prekinuli godišnje odmore
Kako se dio transplantacija odvijao u zadnjem tjednu kolovoza, dio djelatnika prekinuo je svoj godišnji odmor da bi sudjelovali u transplantacijama.
Svi pacijenti su stabilno i dobro se oporavljaju, ističu u KBC-u. Riječ je o odraslim pacijentima srednje dobi kojima ovo presađivanje organa znači život.
Za prvu simultanu transplantaciju srca i bubrega na Rebru su se pripremali dulje vrijeme, a sada su se napokon poklopile povoljne okolnosti koje su omogućile njenu realizaciju.
– Našli smo prikladnog bolesnika, timovi su se dogovorili oko indikacije, a imali smo sreću da se našao i donor, kazao je Davor Miličić, predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila i voditelj transplantacijskog tima za srce.
Za uspješnu je transplantaciju, dodao je, bila potrebna vrlo složena koordinacija, a onda i tehnološka izvedba kardiokirurga i urologa. Pacijent se uspješno oporavlja, a prebačen je sa jedinice intenzivne skrbi u poluintenzivnu skrb.
Simultana transplantacija srca i jetre po drugi je puta izvedena u KBC-u Zagreb, a također je riječ o iznimno složenom pothvatu gdje se oba organa transplantiraju istovremeno.
Riječ je o bolesniku koji je bolovao od nasljedne bolesti amiloidoze, kod koje se proizvodnjom patološkog amiloida u jetri uništava struktura i funkcija srca. Transplantacijom oba organa njegova je bolest zaustavljena, a pacijent se dobro oporavlja u kardiološkoj klinici.
Organe prevozili svime osim podmornicom
Predstojnik Klinike za kardijalnu kirurgiju, Hrvoje Gašparović, objasnio je kako je srce solidni organ koji ima najkraći vremenski okvir za transplantaciju.
Tako od trenutka eksplantacije donorskog srca pa do trenutka kad se ponovno pokrene ne smije proći više od četiri do četiri i pol sata.
– Vrlo često se na sam transport gubi više od dva sata pa zato koristimo sva prijevozna sredstva koja su nam na raspolaganju – helikoptere, avione, kombije, trkaće automobile…. Jedino još podmornicu nismo nikada upotrijebili, ilustrirao je Gašparović.
Kod multiorganskih transplantacija istodobno rade četiri tima i stotinjak djelatnika, što je logistički veliki izazov, dodaje. Kod istodobne transplantacije prvo se presađuje srce, zbog hemodinamičke stabilnosti pacijenta, a onda drugi organ.
Posebno je zahtjevno, ističe, presađivanje srca i jetre jer se to radi istodobno, dok je kod transplantacije srca i bubrega moguće prvo stabilizirati pacijenta nakon transplantacije srca, pa onda presaditi bubreg.
Takve operacije traju i po 10 sati, pa je tako kirurški tim za transplantaciju srca i bubrega u operacijsku salu ušao u 22 sata, a izašao u 5,30 idućeg jutra.
Prema riječima Željka Kaštelana, predstojnika Klinike za urologiju KBC-a Zagreb, lani je u sklopu Eurotransplanta presađeno 8.200 organa, od toga samo šest simultanih transplantacija srca i bubrega, isto toliko srca i jetre te 40-tak presađivanja jetre i bubrega istodobno.
Na Rebru je lani provedeno 70 transplantacija organa, od toga sedam kod djece.