Saborska oporba pokušava dobiti odgovore na ključna pitanja o Ini, no zasad ništa / Foto PATRIK MAČEK/PIXSELL
Nije realno očekivati da će SDP prijepodne s kolegama iz ostalih opozicijskih stranaka razgovarati o nastavku pritiska na Vladu, a potom sjedati za stol s HDZ-ovcima kako bi usuglasili pojedina rješenja vezana za referendum
povezane vijesti
ZAGREB – Jedna od političkih posljedica velika pljačke u Ini, izvjesno je, bit će i barem privremen prekid pregovora o izmjenama Ustava i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu, konkretno odredbi kojima se definira institut referenduma. Iz tih se pregovora već ranije isključila desna oporba, a sada će to, po svemu sudeći, učiniti i SDP i njihovi politički saveznici, koji podržavaju pooštravanje referendumskih pravila. Nisu ni na proljeće odnosi između HDZ-a i progresivne opozicije bili dobri, ali su oni svejedno uspjeli nekako paralelno voditi pregovore o ustavnim promjenama. No, s otkrićem razmjera kriminala u Ini dodatno su se ti odnosi pogoršali. Ujedinjena oporba traži ostavku Vlade i raspisivanje prijevremenih izbora, za prvu ruku makar hitnu raspravu u Saboru o događajima u naftnoj kompaniji koje je hrvatska država suvlasnik, a HDZ sa svojim koalicijskim partnerima sve to odbija. U tim okolnostima nije realno očekivati da će SDP prijepodne s kolegama iz ostalih opozicijskih stranaka razgovarati o nastavku pritiska na Vladu, a potom sjedati za stol s HDZ-ovcima kako bi usuglasili pojedina rješenja vezana za referendum.
Zamrznuti razgovori
– Teško je to u ovom trenutku zamisliti, priznao nam je jučer predsjednik SDP-a
, kada smo ga pitali je li moguće nesmetano odvijanje pregovora o ustavnim promjenama.
Grbin ističe da je prepreka nastavku pregovora s HDZ-om to što vladajuća stranka »ne želi ispuniti niti minimum minimuma nužnog da bi jedna država bila demokratska«.
Oporba, naime, traži da se do 15. rujna dostave Saboru izvješća o, primjerice, prosječnim mjesečnim prodajnim cijenama nafte i plina za 2020., 2021. i 2022., kao i zemljama u koje su ti energenti izvezeni u trogodišnjem razdoblju. Na jučerašnjoj sjednici saborskog Predsjedništva, izjavio je Grbin, predsjednik Sabora Gordan Jandroković nije prihvatio tu oporbenu inicijativu.
Moraju otići svi iz Uprave
|
– Ovdje se više ne radi o, nazovimo to, uobičajenim čašćenjima na relaciji oporba – HDZ. Riječ je o tome da HDZ kao zmija noge krije podatke koji bi nam trebali odgovoriti kako se raspolaže hrvatskim resursima. Iz ovog je slučaja jasno da u Hrvatskoj postoje povlašteni kupci plina i da je o tome odlučivao jedan HDZ-ovac navodno četvrte razine. Legitimno je o tome postavljati pitanja, upozorava Grbin objašnjavajući zašto se idućih tjedana ne može pregovarati o novom ustavnom uređenju referenduma. Čelnici desne opozicije, naročito Mosta, oštro su i ranije kritizirali SDP, Možemo i druge lijevo-liberalne opcije zbog pregovora s HDZ-om o Ustavu. U sadašnjoj bi ih situaciji sigurno još žešće napadali kad se ne bi povukli iz tog procesa. Stoga ne čudi Grbinova ocjena da trenutačno ne postoje uvjeti za pregovore. Naravno, jednom kada oni budu zamrznuti, neće ih biti lako obnoviti. U HDZ-u su planirali do kraja jesenskog zasjedanja Sabora izglasati ustavne promjene, za što je potrebna podrška dvije trećine zastupnika, ali danas se to čini nemogućim.
Kompletna opozicija opet će se sutra sastati, kako bi razmotrili daljnje političke poteze, eventualno pokretanje postupka opoziva Vlade i druge metode koje su im na raspolaganju. HDZ, pak, čeka 16. rujna i sjednicu Odbora za gospodarstvo, na kojoj će se raspravljati o stanju u Ini i općenito energetskom sektoru.
Koncept odgovornosti
– Oporba zahtijeva da se o tome raspravlja odmah na plenarnoj sjednici Sabora, ali na sjednici Predsjedništva Branko Bačić je uime Kluba HDZ-a rekao da će prvo biti sjednica Odbora za gospodarstvo, kao nadležnog tijela, koju je predložila i oporbena zastupnica Vesna Vučemilović. Stigla su već i zatražena izvješća agencija HERA i HROTE i temeljem njih će se obaviti rasprava, a onda će se vidjeti hoće li Odbor preporučiti da se s tim ide i na plenarnu sjednicu Sabora. Važno je da svi želimo čuti kakve su posljedice ove afere, izjavio je Jandroković po završetku sjednice saborskog Predsjedništva. U slučaju da HDZ ne pristane na raspravu o Ini na plenarnoj sjednici, opozicija je može nametnuti tek nakon što prođe 60 dana od uvrštenja njihovog prijedloga u dnevni red, dakle ne prije druge polovice studenog.
– Jandroković nam je kazao da će izabrati ono što njemu više odgovara. To pokazuje način na koji se upravlja hrvatskim parlamentom i način na koji radi Vlada, općenito opisuje modus operandi HDZ-a; napravit ćemo ono što nama više odgovara. Plenkovićeva Vlada unazadila je koncept političke odgovornosti, pad Oreškovićeve i Karamarkove Vlade bio je zadnji odgovorni politički potez HDZ-a, rekla je novinarima Sandra Benčić, predsjednica Kluba zastupnika zeleno-lijevog bloka.