Foto Robert Anic/PIXSELL
Isto tako, kako se navodi, viškovi i manjkovi voditelja bilančnih skupina tijekom svibnja i lipnja nisu u nadležnosti Plinacra niti za to postoje zakonske pretpostavke
povezane vijesti
Plinacro ne trguje plinom, ne prodaje ga i nije nadležan za trgovačke transakcije, priopćio je Plinacro u utorak.
“Plinacro, kao operator plinskog transportnog sustava Republike Hrvatske, ne obavlja djelatnost trgovine plinom i ne prodaje plin i kao takav nije nadležan za trgovačke transakcije između opskrbljivača i trgovaca plinom”, kaže se u priopćenju.
Isto tako, kako se navodi, viškovi i manjkovi voditelja bilančnih skupina tijekom svibnja i lipnja nisu u nadležnosti Plinacra niti za to postoje zakonske pretpostavke.
Podsjeća se da je Plinacro kao operator plinskog transportnog sustava Hrvatske zadužen za upravljanje, nadzor, održavanje, razvoj i izgradnju plinskoga transportnog sustava te za uravnoteženje količina plina u plinskom transportnom sustavu, s ciljem pružanja usluge neometanog i sigurnog transporta plina u Republici Hrvatskoj.
Podsjeća se također kako je dužnost svakog voditelja bilančne skupine “uravnotežiti portfelj svoje bilančne skupine na dnevnoj razini”, a dužnost Plinacra je održavati plinski transportni sustav u dozvoljenim granicama odstupanja, u slučaju kada voditelji bilančnih skupina to ne učine.
U slučaju kada Plinacro ne bi uravnotežio sustav, ne bi mogao pružiti uslugu transporta plina sukladno ugovorenim kapacitetima, što bi dovelo do poremećaja na plinskom transportnom sustavu, tržištu plina i ugrozilo sigurnost opskrbe plinom, kaže se u priopćenju.
Sva pitanja i informacije o neravnoteži pojedine bilančne skupine, kao i o količinama plina i cijenama valja uputiti voditeljima bilančnih skupina, kažu u Plinacru.
Prema Zakonu o tržištu plina, voditelj bilančne skupine je energetski subjekt koji organizira i vodi bilančnu skupinu i odgovoran je za usklađivanje količina plina koje se, za bilančnu skupinu koju organizira i vodi, predaju u transportni sustav i preuzimaju iz transportnog sustava.
Pitanje prodaje viškova plina koji HEP otkupljuje od Ine po reguliranoj cijeni, otvorilo se nakon što je Mostov saborski zastupnik Zvonimir Troskot ustvrdio da HEP prodaje taj plin značajno ispod cijene i tako stvara gubitke.
Troskot tvrdi da HEP od Ine nabavlja plin po cijeni od 47,60 eura po megavatsatu, a zatim ga putem Hrvatskog operatora tržišta energije opskrbljivačima prodaje znatno jeftinije, zbog čega u nekim slučajevima dnevno gubi oko 500.000 eura.
Informacije po kojima je HEP samo u lipnju na viškovima plina izgubio 10 milijuna eura u Saboru su u utorak u oporbenim redovima dočekali s kritikom, ali i traženjem odgovornosti i to ne čelnika HEP-a i Ministarstva gospodarstva nego premijera Andreja Plenkovića.
Ministar gospodarstva Davor Filipović u čijem je resoru plinski biznis, za N1 je izjavio da je za trgovanje plinom odgovorna Uprava HEP-a.
Premijer Andrej Plenković u ponedjeljak je rekao da je od ministra gospodarstva zatražio da vidi o čemu se radi te da sukladno tome očekuje prijedlog.
“Razgovarat ćemo o tome s nadležnim ministrima”, rekao je Plenković nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a.