Obljetnica rujanskih odluka

Plenković: Vjerujem da će Istra uvijek biti ovako privlačna, kvalitetna, otvorena, dobronamjerna i domoljubna kada treba

Andrej Plenković / Foto: M. MIJOŠEK

Andrej Plenković / Foto: M. MIJOŠEK



Uz prisustvo predsjednika hrvatske Vlade Andreja Plenkovića u pazinskom je Spomen domu održana svečana sjednica Skupštine Istarske županije 80. obljetnice donošenja Rujanskih odluka o sjedinjenju Istre s maticom Hrvatskom i 30. obljetnice Istarske županije. Čitava je svečanost potrajala tri i pol sata, a sve je započelo u Parku Narodnog ustanka gdje su četiri delegacije položile vijence na središnjem spomeniku žrtvama fašizma. Uz svečanu gardu vijenac je u ime Hrvatskog sabora položio saborski zastupnik Anton Kliman, u ime predsjednika Vlade državni tajnik Ivan Bubić, zajednička delegacija Istarske županije i Grada Pazina (Boris Miletić i Suzana Jašić), te delegacija članova udruga antifašista. Premijer Plenković naglasio je iznimnu važnost državotvornih Rujanskih odluka iz 1943. kada je donesena odluka o vraćanju Istre u hrvatski državni korpus, ali i Zadra, Rijeke i otoka.


-Meni je uvijek izrazito zadovoljstvo doći u Istru, podržati projekte koje radimo u partnerstvu, a kojih je zaista puno i koji čine vaš svakodnevni život i kvalitetnijim i boljim. I zato mi se čini da ova današnja obljetnica nije mogla biti bolje nagrađena prošloga tjedna, nego što je, a to je probijanjem druge cijevi tunela Učka, projekta koji je dio dovršetka Istarskog ipsilona. Hrvatska Istra od ljeta iduće godine, četverotračnom autocestom, biti će integrirana u mrežu hrvatskih autocesta. To se događa u širem kontekstu ogromnih investicija u cestovnu infrastrukturu, praktički unutar godinu i pol dana od spajanja juga Hrvatske s Pelješkim mostom, zatim odluka da se krene s dovršetkom autoceste od Metkovića preko Dolija do Dubrovnika, pa do dovršetka koridora Vc gdje se hrvatska Baranja prije samo 10-ak mjeseci integrirala u mrežu hrvatskih autocesta, nabrojao je premijer Plenković aktualne projekte u cestovnu infrastrukturu. kazao je hrvatski premijer Andrej Plenković.


-Projekti na kojima smo zajedno radili su zaista na ponos. Nova opća bolnica u Puli, pri čemu mi je bilo zadovoljstvo ka predsjedniku Vlade nastaviti taj kontinuitet potpore konačnoj izgradnji jedne moderne, suvremene, izrazito dobro opremljene bolnice koja je donijela koja je donijela novu kvalitetu pružanja zdravstvenih usluga, a dodatno smo ovog ljeta dogovorili sa Slovenijom da se u hitnim slučajevima dobije usluga u bolnici u Izoli, kazao je Plenković. “Također sam sretan što je angažmanom Vlade u Kanfanaru ostala tvornica British-American tobacco, koja zapošljava veći broj ljudi, investira zajedno sa svojim logističkim hubom koji je u Rijeci”, dodao je. Spomenuo je ulaganja u kulturi, primjerice Malo rimsko kazalište u Puli, ali i sustav poticane stanogradnje (84 stana u Umagu)…




-To samo pokazuje koliko ova vlada vodi računa o Istri i njenom razvoju, jednako entuzijastično, srčano, kao što radi i za druge krajeve Hrvatske, kazao je Plenković pohvalivši višerazinsku suradnju između ministarstava, županija, općina i gradova. “Nema župana koji nema otvorena vrata ministarstava. To je ta nova kvaliteta povjerenja, dijaloga i upravljanja koja smo pokrenuli 2016. godine itekako dobro čuvši želja za većom funkcionalnom i fiskalnom decentralizacijom Hrvatske. (…) Prihodi Istarske županije od 2017. godine do lani zahvaljujući izmjenama zakona o financiranju JLS narasle za 48 posto”, naveo je Plenković, najavivši nove fiskalne reforme.


-Vjerujem da će Istra uvijek biti ovako privlačna, kvalitetna, otvorena, dobronamjerna i domoljubna kada treba, a da će imati svu širinu i za svoj multikuturni karakter, zaključio je Plenković prilikom svoga govora u velikoj dvorani Spomen doma te na kraju prikazao dobro znanje talijanskog jezika kada se obratio pripadnicima talijanske nacionalne manjine za što je nagrađen pljeskom.


-U ovih 30 godina mislim da svi možemo posvjedočiti koliki je iskorak Istra napravila i rekao bih kako je to itekako poželjna destinacija kako za život tako i za rad, šampion hrvatskog turizma, ali mislim da imamo još mnogo posla pred nama. U 30 godina smo od Istre napravili izvrstan brend, bilježimo porast upisane djece u naše škole, mehaničke migracije su isto tako pozitivne unatoč negativnom prirodnom prirastu, ali u budućnosti nas očekuju veliki i novi izazovi, od zelene tranzicije, prilagodbe klimatskim promjenama i svakako briga za naše mlade kako bi im omogućili ostanak i život na ovim područjima, jer za mene je Istra raj na zemlji i potrudit ćemo se da to tako i ostane, kazao je istarski župan Boris Miletić.


Miletić drži da je budućnost u zelenim politikama jer su negativne posljedice klimatskih promjena sve izraženije, a sama Istarska županija se okrenula zelenoj tranziciji i prelasku na obnovljive izvore energije kako bi do 2030. godine Istra postala energetski samoodrživa.



-Turizam diktira i kretanja na tržištu nekretnina gdje cijena kvadratnog metra leti u nebo pa je danas mladoj obitelji nemoguće kupiti stan. O tome itekako moramo razmišljati želimo li naše mlade zadržati ovdje. Također, moramo djecu i mlade učiti da se ne živi od iznajmljivanja, već od rada i stvaranja novih vrijednosti, od pojedinačnog i zajedničkog doprinosa našem društvu, kazao je župan Miletić prethodno u govoru u Spomen domu.


-Izbijanjem Drugog svjetskog rata otpor fašizmu prerastao je u Narodnooslobodilačku borbu u kojoj su sudjelovali istarski rodoljubi bez obzira na političko opredjeljenje ili nacionalnost. Vrhunac toga otpora netom poslije kapitulacije fašističke Italije dogodio se 13. Rujna s čuvenim Pazinskim proglasom koji nedvojbeno pripada u najznačajnije političke manifeste hrvatskog naroda. Pazinskim odlukama Pokrajinskog Narodnooslobodilačkog odbora za Istru prije točno 80 godina potvrđena je volja istarskog puka za priključenjem matici zemlji Hrvatskoj odnosno za jedinstvom i cjelovitošću hrvatskih zemalja. Te su odluke potvrđene i pobjedom u svibnju 1945. godine, a potom zaključno verificirane Pariškim mirovnim ugovorom 1947. godine, kazao je predstavnik Hrvatskog sabora Anton Kliman.


Na svečanosti su još nazočili potpredsjednik Vlade Oleg Butković, izaslanica predsjednika Republike Melita Mulić, predsjednica Županijske skupštine Sandra Ćakić Kuhar, primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, bjelovarsko-bilorski župan Marko Marušić, međimurski župan Matija Posavec, predsjednik Udruge antifašista Istarske županije Branko Oplanić, predsjednik SDP-a Peđa Grbin… “Slušali smo vašu svečanu pjesmu u kojoj imate teritorijalne aspiracije na dio područja Primorsko-goranske županije, gdje se spominje Cres i Lošinj, a nije ni čudo, jer je dobar dio zemljopisne Istre u Primorsko-goranskoj županiji, našalio se župan Komadina i nasmijao publiku, te dodao da je potpuno nevažno s koje smo strane Učke, jer nas ona spaja, a ne razdvaja.