Mjere protiv profitera

Plenković pozvao trgovce da odmah vrate cijene na razinu od 31. prosinca: ‘Inspekcije su već na terenu’

P. N.

Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Ovo je čisto profiterstvo i lov u mutnom pojedinih poslovnih subjekata. Tome ćemo se snažno suprotstaviti, poručio je



Vlada na današnjoj sjednici objavljuje zaključak čiji je cilj obuzdati val poskupljenja nakon što je prije nekoliko dana Hrvatska ušla u eurozonu.



Premijer Plenković je na početku sjednice ustvrdio kako se većina poslovnih subjekata prilagodila i zadržala cijene proizvoda, bez nepotrebnih poskupljenja. One koji su ih bezrazložno podigli je pozvao da u što hitnijem roku cijene vrate na razinu s kraja prosinca.




“Ovo je čisto profiterstvo i lov u mutnom pojedinih poslovnih subjekata. Tome ćemo se snažno suprotstaviti mjerama Vlade već od danas. Smisao uvođenja eura je bio dati Hrvatima drugu najjaču svjetsku valutu, a ne da se netko neopravdano bogati na račun građana. To nije poanta. Oni koji su mislili da će to proći, to se neće dogoditi. Nema tog inputa koji je toliko narastao od 31. prosinca do 2. siječnja da se to moralo napraviti. Nema opravdanja. Mi jesmo za slobodu poduzetnika, ali smo i za odgovornost”, ustvrdio je Plenković.


Sve koji su podigli cijene je pozvao da ih vrate na staro.


“Svi nadležni će pridonijeti tome da se razotkriju nepoštene prakse. Državni inspektorat, Carinska uprava, Porezna uprava će dobiti precizan zadatak da djeluju na temelju svih uočenih nepravilnosti”, dodao je.


Detalji Zaključka


Ministar gospodarstva Davor Filipović objavio je detalje Zaključka o provedbi načela zabrane neopravdanog dizanja cijena. Njime se obvezuju sve poslovne institucije da vrate cijene najviše do razine koja je vrijedila do 31. prosinca.


Provedbu toga će pratiti Državni inspektorat, Porezna i Carinska uprava, HNB, HANFA, HAKOM i nadležna ministarstva. Od svih se traži pojačavanje inspekcijskih nadzora, ali i intenziviranje aktivnosti obavještavanja potrošača kako bi dobili uvid u to tko je neopravdano podigao cijene.


Od Ministarstva gospodarstva i Ministarstva poljoprivrede također se traži da razmotre izmjenu zakonskih propisa kako bi se omogućila zaštita potrošača.



Ranije


Prema dosad dostupnim neslužbenim informacijama, očekuje se da će zaključak imati pet točaka. Radi se o, kako je objavio Jutarnji list, kombinaciji pritiska različitih inspekcija i potencijalnog ukidanja mjera tvrtkama, među kojima je i ograničenje cijena energenata i subvencija, koje su donesene kao pomoć tvrtkama u krizi.


Namjera je da se cijene cijene proizvoda i usluga moraju vratiti na razinu prije uvođenja eura. Zasad nije poznato o kojem se točno razdoblju radi. Pojačani nadzor cijena provoditi će Državni inspektorat, Carinska i Porezna uprava. Uz to, Ministarstvo gospodarstva biti će zaduženo za pripremu i lansiranje digitalne platforme za praćenje cijena.


Ministarstva poljoprivrede i gospodarstva biti će zadužena za praćenje i kontrolu cijena te prilagodbu postojećih propisa kojima je omogućena pomoć gospodarstvu u krizi.


Vladina ideja je da tvrtke koje budu kršile zaključke Vlade o formiranju cijena mogu ostati bez pomoći koja im je uvedena tijekom krize, prije svega poskupljenja energenata.


Problem je što je već najavljeno da bi od 1. veljače moglo doći do novog vala poskupljenja. Veliki trgovci su, prema riječima Martina Evačića, predsjednika Udruge trgovine pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca, dobili najavu dobavljača o novim cjenicima te da će unutar udruge o tome donijeti usuglašeno stajalište te o svemu obavijestiti Vladu i javnost. Navodno se radi o najavi čak 60 novih cjenika od velikih dobavljača i multinacionalnih kompanija koji pojedinačno sadrže od 10 do čak 350 artikala. Zahtjev za poskupljenjem, otkriva veliki trgovac, dostavili su između ostalih AWT, Alca i Atlantic Grupa.


Poskupljenja su najavili i telekomi.