Photo: Zeljko Hladika/PIXSELL
Referirajući se na izložbu "Nastavit će se …Strip i vizualna kultura u Hrvatskoj“, Plenković je također rekao da je čitao i stripove, bio je veliki kolekcionar "Alana Forda", imao je sve brojeve od 1 do 313, gotovo sve.
povezane vijesti
ZAGREB – Predsjednik Vlade Andrej Plenković obišao je u subotu izložbu “Nastavit će se …Strip i vizualna kultura u Hrvatskoj“ u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti (MSU).
“Izložba o povijesti hrvatskog stripa koja je bila postavljena ovdje već tri mjeseca zaista je krasna prigoda da vidimo kako je veliki brojautora pridonio razvoju stripa u Hrvatskoj i koliko je to dio hrvatskog identiteta i kulture”, rekao je Plenković o izložbi koju je posjetio u pratnji ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek i ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana.
“Mnogi od njih ne samo da su imali zavidne radove na hrvatskoj razini nego i svjetski odjek i međununarodnu dimenziju svojih karijera, prema tome, od malih nogu kada krenemo čitati stripove do kasnije zaista je krasna pregled”, ustvrdio je, dodavši da je siguran da su brojni Zagrepčani i gosti muzeja se uvjerili u našu tradiciju hrvatskoga stripa.
Dobro je da su kulturne institucije otvorene
Premijer Plenković je podsjetio da je hrvatska Vlada u okolnostima pandemije namjerno držala otvorenima kulturne institucije, što smatraju da je dobro, i da je pridonijelo broju posjeta, a u konačnici i financijskom poslovanju samog muzeja.
“Na taj način smo dali doprinos što normalnijem životu unatoč okolnostima koje su u drugim zemljama bitno drugačije, jer gotovo svugdje u Europi muzeji i druge kulturne institucije su bile ili su još uvijek u potpunosti zatvorene”, dodao je.
Referirajući se na izložbu “Nastavit će se …Strip i vizualna kultura u Hrvatskoj“, Plenković je također rekao da je čitao i stripove, bio je veliki kolekcionar “Alana Forda”, imao je sve brojeve od 1 do 313, gotovo sve.
“Kupovao bih ih na Kvatriću gdje su se kupovali stari stripovi, on mi je bio daleko najdraži, ačitao i druge od Stripoteke do brojnih drugih koji bili aktualni, a kao mali i dio ovih s izložbe naših autora kroz Modru Lastu, Smib, Radost, sve gdje smo se prilagođavali da je strip dio naše kulture”, naglasio je.
Muzealizacija stripa
Na pitanje novinara prepoznaje li se u nekom strip junaku, odgovorio je potvrdno – “u čudu njih, gotovo u svakom drugom”.
Izložba u MSU, otvorena do 14. ožujka, sagledava strip stvaralaštvo u europskom i međunarodnom kontekstu kao devetu umjetnost s njezinom poviješću, razvojem i antologijskim autoricama i autorima.
U koncepciji Irene Jukić Pranjić, Ivane Kancir i Jasne Jakšić, prati se promjena percepcije o samoj prirodi stripa, o njegovoj ulozi u formiranju koncepta popularne i masovne kulture.
Predstavljeni su radovi pedesetak autora u devet tematskih cjelina – Strip junaci i junakinje, Strip i karikatura, Strip i film, Strip i animacija, Medijacija stripom, Strip za djecu i mlade, Strip i izdavaštvo, Estetika stripa u javnom prostoru, Muzealizacija stripa.
Izložba ne promatra strip samo kao vizualnu, već i kao društvenu činjenicu, ponajprije u kontekstu nekomercijalnog, autorskog stripa.