Premijer

Plenković: Nismo HV-u nabavljali Black Hawkove da bi služili kao taksi za bilo koga, pa ni za Milanovića

Tihana Tomičić

Foto Igor Soban/PIXSELL; Neva Zganec/PIXSELL

Foto Igor Soban/PIXSELL; Neva Zganec/PIXSELL

Premijer je osudio korištenje vojnih helikoptera za potrebe šefa države



Hrvatska vojska nije kupovala helikoptere Black Hawk da bi služili kao taksi za bilo koga. Predsjednika, kao i mene ili predsjednika Sabora, treba štititi MUP, i taj režim zaštite štićenih osoba trebao bi za sve biti isti, a ne da neki tako lakonski posežu za sredstvima HV-a, rekao je šef HDZ-a Andrej Plenković komentirajući nakon sjednice Predsjedništva vladajuće stranke informacije o tome da predsjednik Zoran Milanović traži istragu VSOA-e o tome odakle cure informacije o tome kad se on vozi vojnim helikopterima.


Curenje informacija


Plenković se upitao mijenja li sad Milanović ploču kad govori o curenju informacija.


– Želi li to sada predsjednik da se istražuje novinare ili nekoga drugoga? Zanimljivo mi je to, s obzirom na ono što je govorio na proljeće, rekao je Plenković.




Milanovića je komentirao i u kontekstu odličja koje je predsjednik dodijelio ravnatelju agencije SOA Danijelu Markiću.


– Milanović mu je najprije odbio produžiti mandat, a sad ga odlikuje, to je malo smiješno. A naravno da je naša Vlada pomogla tome da Markić ode na mjesto šefa »europske SOA-e«, objasnio je.


Referirao se i na slučaj »balkanski špijun« rekavši kako hrvatska Vlada, kao ni hrvatski diplomati u Srbiji nemaju pojma o tome kakvu to »operaciju« vodi srbijanska vlast tvrdnjama o uhićenju nekog hrvatskog špijuna.


– Nitko od nas ne zna ništa o tome, nemamo pojma što žele, nemamo ime ni prezime niti išta, rekao je. Tragamo za imenom i prezimenom tog navodnog špijuna, rekao je.


Ali ono što ga je jako zasmetalo, rekao je, to je bilo šikaniranje Severine Vučković na srbijanskoj granici.


»Žao mi je da joj se to dogodilo«, rekao je. Dodao je kako Hrvatska nema ni takozvani popis nepoželjnih Hrvata koje se posebno pregledava pri ulasku u Srbiju, dodajući kako misli da na tom popisu i nisu samo hrvatski državljani nego da je očito riječ o drugoj, podužoj listi »nepoželjnih«.


Rat dviju struja


Šef HDZ-a i premijer najavio je i novi paket mjera za jesen, ali izmijenjenih i prilagođenih novim uvjetima na tržištu.


Dosadašnji državni intervencionizam koji se odnosio na sve građane, ustanove i tvrtke bit će izmijenjen, sukladno socijalnim potrebama, a o tome danas razgovara sa svojim koalicijskim partnerima.


Jednako tako, i ministar financija Marko Primorac priprema poreznu reformu, a ministar graditeljstva Branko Bačić novu strategiju stambene politike, čiji je krajnji cilj snižavanje cijena najma.


– Učinit ćemo sve da poskupljenja energenata za sve budu podnošljiva, obećao je.


No, njegovi koalicijski partneri su u problemu, s obzirom na to da u DP-u bjesni rat dviju struja, stoga su novinari pitali i hoće li se broj DP-ovih ministara u Vladi smanjivati sa sadašnja tri na manje resora, kad se DP u Saboru bude podijelio, a evidentno je da hoće.


No Plenković se ne da navući na to pitanje, nego kaže: »Pustimo ih da odrade unutarstranački posao, pa ćemo onda vidjeti.«


Umjesto toga, poručuje kako BDP raste upravo sukladno ranijim predikcijama, oko 3,5 posto godišnje, pa će se već u prvoj godini mandata njegove treće uzastopne Vlade ostvariti, kaže, jedna četvrtina obećanja o rastu hrvatskog BDP-a u odnosu na prosjek EU-a.


– Sa 75 posto prosjeka EU-a već u prvoj godini bit ćemo na preko 77 posto, a cilj nam je do kraja mandata prijeći 80 posto razvoja EU-a. Dakle, obećanja ispunjavamo, rekao je.


Plenković je komentirao i nasilje nad stranim radnicima, rekavši kako je zabrinut, ali i kako je riječ »tek o incidentima«. Zakonski okvir boravka stranih radnika u Hrvatskoj mora biti – striktan. To znači da i poslodavci, a i agencije koje ih dovode moraju poštovati taj okvir, od njihova smještaja do uvjeta rada.


»Nije točno da oni nekome uzimaju radna mjesta, jer inače ih ne bi ni trebalo biti u Hrvatskoj, nego na tržištu postoji potreba za njima. Pola posla u građevini ne bi se moglo obaviti bez stranih radnika. A naravno da svaki incident s nasiljem osuđujemo«, ističe.


Premijer je govorio i o Jadroliniji, rekavši kako hajka i pritisak nisu potrebni, nakon smrti trojice radnika.


»Pojavljuje se teza o tome da istraga mora biti neovisna. Na temelju čega? Jasno da će istraga biti neovisna«, tvrdi premijer.


Na koncu, kaže, zadovoljan je i anketama po kojima je HDZ na stabilnih 29,9 posto podrške građana. Jednako tako zadovoljan je i pretkampanjom Dragana Primorca za predsjednika države – agilan je i ima punu podršku HDZ-a, govori. Izgleda da tema Primorčeva stožera još nije došla na dnevni red u HDZ-u, mada su predsjednički izbori vrlo brzo.


Ne sekirajte se za »3. maj«


– Ne sekirajte se za »3. maj«, Vlada bdije nad »3. majem«, a s Edijem Kučanom sam i dalje u stalnom kontaktu, rekao je Andrej Plenković.


On tvrdi kako i sindikati i građani, a i gradonačelnik Rijeke i župan dobro znaju koliko je Vlada učinila za trećemajce, kojima je čestitao da su u uvjetima kad im je stečaj visio nad glavom sagradili četiri nova broda u ovih nekoliko godina.


I brod koji je sada pri kraju bit će normalno dovršen, tvrdi.


Nije želio komentirati stavove Nadzornog odbora o direktoru Ediju Kučanu, rekavši da čeka da se takvi imenom i prezimenom oglase, pa će onda dalje komentirati stanje u riječkom brodogradilištu.