Foto Davor Kovačević
Zašto bismo davali legitimitet političkom igrokazu oporbe, koja je u dealu s USKOK-ovim optuženikom, istaknuo je Andrej Plenković
povezane vijesti
ZAGREB – U Saboru će se danas dogoditi nešto za što je teško pronaći presedan. Premijer Andrej Plenković i drugi je put pozvan na saslušanje na sjednicu Antikorupcijskog vijeća, kako bi govorio o političkoj pozadini zatvaranja rafinerije u Sisku, on će i doći u Sabor, ali da bi u praktično istom terminu podnio godišnje izvješće o radu Vlade.
Tijelo koje vodi Nikola Grmoja iz Mosta kreće sa saslušanjem u 11 sati, plenarna sjednica Sabora započinje u 10.30 i to iznošenjem stajališta zastupničkih klubova, koja traju po pet minuta, a u podne na redu je predsjednik Vlade.
Revolt oporbe
Grmoja je uvjeren da su premijer i predsjednik Sabora Gordan Jandroković odlučili raspravu o spomenutom izvješću staviti paralelno sa saslušanjem o poslovanju Ine isključivo zato da bi »pokušali što više medijskog prostora i fokusa javnosti oduzeti Antikorupcijskom vijeću«.
– Ovakvi potezi samo pokazuju koliko su očajni i prozirni, a o razini očaja i jada mogli smo svjedočiti i ovog vikenda kad je HDZ objavio niz jeftinih i smiješnih objava usmjerenih protiv Mosta i mene osobno. S istinom će se Plenković i njegova klika kad tad morati suočiti. Ovakvi bijedni manevri iz nemoći susret s istinom možda mogu malo odgoditi ili usporiti proces njihove demontaže, ali ga ne mogu zaustaviti, priopćio je jučer Grmoja putem Facebooka.
Činjenica jest da je premijer, već s pozivom za saslušanje u džepu, na prošlotjednoj sjednici Vlade najavio da će u utorak podnijeti u Saboru svoje izvješće, kao i da će tom prilikom predstaviti program Vlade za drugu polovinu njezinog mandata. No, već tada su u Uredu predsjednika Sabora rekli da su jedini razlog što parlament zasjeda u utorak Plenkovićeve obveze u Bruxellesu, u koji će on otputovati u srijedu kako bi dva iduća dana prisustvovao samitu Europskog vijeća. Saborski Poslovnik nalaže premijeru da izvješće o radu Vlade prezentira zastupnicima jednom godišnje, bez preciziranja termina, pa to znači da bi Plenković mogao ovo obaviti i sljedeći tjedan. Ali, u Vladi su htjeli da to bude ovaj tjedan jer sutra je šest godina otkako Plenković obnaša premijersku dužnost. Upitno je, međutim, kako će oporba u sabornici danas reagirati na Plenkovićevo zaobilaženje Antikorupcijskog vijeća. Poslovnik ne dupušta zastupničke replike na premijerovo izvješće, o njemu može raspravljati samo predstavnik kluba u trajanju do 20 minuta.
– S obzirom na to da premijer dolazi u Sabor, jasno je da mu vrijeme nije problem. Zato ako se ne pojavi na sjednici Antikorupcijskog vijeća, smatrat ću to njegovim kukavičlukom. Aktivnosti opozicije u vezi s izvješćem predsjednika Vlade ovisit će o tome je li on pronašao hrabrosti da odgovara na pitanja članova Antikorupcijskog vijeća, rekao nam je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.
Dogovoreni termini
Plenković se neće odazvati na saslušanje, a jučer je i osobno negirao da je svoje izvješće tempirao tako da njime nekako preklopi saslušanje na Antikorupcijskom vijeću.
– Imam unaprijed dogovoren termin s predsjednikom Sabora i raspravu o bitnom izvješću važnom za hrvatsku javnost, koja će trajati nekoliko sati. Prije toga, u 11 sati, imat ću video obraćanje ukrajinskoj Verhovnoj Radi, koje je također mjesecima ranije dogovoreno. Mi imamo svoju agendu, ako netko ima drukčiju – širok mu put, izjavio je Plenković sinoć po završetku sjednice Predsjedništva HDZ-a.
Ponovio je stav svoje stranke, izražen kroz Odbor za Ustav, da »Antikorupcijsko vijeće nezakonito djeluje«.
– Ne treba uopće trošiti riječi na te egzibicioniste. Zašto bismo davali legitimitet političkom igrokazu oporbe, koja je u »dealu« s USKOK-ovim optuženikom? Nećemo im davati previše važnosti, zaključio je predsjednik Vlade.
Sigurno je da danas na saslušanju neće biti ni Tomislava Ćorića, ni Tene Mišetić. Grmoja je poziv uputio i nedavno razriješenim članovima Uprave Ine, Niki Daliću, Barbari Dorić i Darku Markotiću, ali njih troje uporno šute od trenutka kad je javnost doznala za sumnjivo trgovanje plinom u Ini i za očekivati je da se neće sada htjeti izložiti znatiželji zastupnika. Ali, Grmoja ne bi sazvao sjednicu Antikorupcijskog vijeća da nema potvrdu da će netko doći svjedočiti, a to mogu biti Ivan Krešić i(li) Davor Mayer, članovi Uprave Ine od 2011. do 2020. koji su također pozvani.
Zekanović se predomišlja oko saslušanja Petrova
Član Antikorupcijskog vijeća Damir Habijan (HDZ) bojkotirao je saslušanje bivšeg predsjednika Uprave Janafa Dragana Kovačevića, a jednako će i danas postupiti. Hrvoje Zekanović, koji je u ovom tijelu zamijenio HDZ-ovca Sinišu Jenkača, neki dan je organizirao press konferenciju kako bi objavio da će on biti na sjednici Antikorupcijskog vijeća i da će predložiti da se sasluša i predsjednika Mosta Božu Petrova. No, jučer je djelovao kao da se u međuvremenu predomislio.
– Ja sam u potpunosti autonoman, nitko mi ne daje nikakve naloge. Ako se stignem ošišati kod frizera i na placu kupiti povrće, možda ću navratiti do te nelegalne igraonice Nikole Grmoje. U tom ću slučaju inzistirati da se pozove gospodu iz Mosta odgovornu za gubitak dvije milijarde kune, kazao nam je Zekanović.
U sastavu Antikorupcijskog vijeća je 11 članova, a ako nema kvoruma, sjednica se odlaže. Kovačevićevo saslušanje održano je jer se sakupilo taman minimalno potrebnih šest članova Grmojinog vijeća.