Skrb o članovima obitelji

Pilot projekt “Odmor od skrbi”. Udruge će “uskočiti” kad to roditeljima njegovateljima bude trebalo

Ljerka Bratonja Martinović



Osobe koje imaju status njegovatelja i danonoćno skrbe o članovima obitelji, zahvaljujući pilot-projektu Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i sredstvima Europskog socijalnog fonda, dobivaju dugo čekanu priliku za odmor od skrbi. U okviru pilot-projekta financirat će se 35 programa iz cijele zemlje, ukupne vrijednosti 4,8 milijuna eura.


– Kroz europska sredstva omogućili smo novu uslugu da pomognemo roditeljima njegovateljima i njegovateljima u njihovim svakodnevnom poslu i omogućimo im predah, a isto tako i kvalitetniju socijalnu uslugu osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama, poručio je ministar rada Marin Piletić prilikom jučerašnje dodjele ugovora prijaviteljima.


Dodaje kako je cilj da ova usluga postane sastavna socijalna usluga temeljem Zakona o socijalnoj skrbi i da se bez rezerve nastavi podržavati osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju.




Na javni poziv javilo se čak 26 udruga, a najviše je prijavitelja iz Grada Zagreba, potom Osječko-baranjske i Splitsko-dalmatinske županije. Iz šest županija nije stigla niti jedna prijava. Program ima za cilj ima pomoći obiteljima u ostvarenju bolje kvalitete života i preveniranju obiteljskog stresa, kako bi roditelji njegovatelji i njegovatelji imali priliku za odmor i vrijeme koje mogu posvetiti sebi ili drugim članovima obitelji, dok istovremeno osoba o kojoj skrbe može sudjelovati u novim aktivnostima izvan kruga obitelji i poboljšati socijalnu uključenost.


Među udrugama koje će pružati odmor od skrbi je i udruga Debra, Društvo oboljelih od bulozne epidermolize, gdje su već pripremili stručnu podršku za trinaestero roditelja koji će u narednih 18 mjeseci moći računati na povremenu pauzu od svakodnevne njege oboljelog djeteta.


– Pokretanjem ovog projekta roditeljima njegovateljima koje imamo u udruzi omogućit ćemo predah od skrbi. To je izuzetno vrijedan projekt i upravo to bio je razlog naše prijave. Sretni smo što smo ga dobili, jer ćemo roditeljima koji imaju dosta specifičnu svakodnevicu, izazove svakodnevnog života, omogućiti da imaju vrijeme za sebe. Ne samo da će educirane osobe u trenutku kad roditelji koriste uslugu odmora od skrbi umjesto njih brinuti o djetetu, već će oni imati osjećaj sigurnosti, i roditelji će biti uključeni u druge različite aktivnosti koje se odnose na njihovo osnaživanje, rekla nam je Mateja Krznar, zdravstvena edukatorica u udruzi Debra.


Nije točno određeno koliko će trajati vrijeme odmora i u kojem trenutku će ga roditelj koristiti. U udruzi će sa svakim roditeljem izraditi individualni plan na temelju kojeg će definirati pružanje podrške njemu i djetetu.


– Ako roditelj treba otići na liječnički pregled, frizeru, ili mu je potrebna bilo koja druga aktivnost, moći će dobiti odmor. Ti se roditelji maksimalno daju djetetu, i zaslužuju imati vrijeme za sebe, makar da na miru popiju kavu, komentira Krznar.


Uzimat će se, dodaje, u obzir njihove potrebe, ono što trebaju realizirati u korištenju usluge. Na projektu će se angažirati radnu terapeutkinju, magistru sestrinstva, a u radu s roditeljima bit će i logoterapeut. Svojim uslugama obuhvaćaju roditelje s područja Zagreba, Zagrebačke županjje i Koprivničko-križevačke županije, a još ima prostora za popunu usluge pa im se mogu javiti svi roditelji koji ostvaruju status roditelja njegovatelja, a djeca im ne koriste osobnog asistenta ili poludnevni boravak.