Marin Piletić /Snimio Davor KOVAČEVIĆ
Vijeće za praćenje sustava plaća će, kada proanalizira zahtjeve koji i dalje pristižu, sugerirati Vladi što kod iduće promjene Uredbe i koeficijenata treba korigirati, a nije realno očekivati promjenu Uredbe u roku kraćem od godine dana", rekao je Piletić
povezane vijesti
Ministar rada Marin Piletić rekao je kako su sindikati dobili mogućnost suodlučivati je li određeni zahtjev za korekciju koeficijenta za pojedino radno mjesto opravdan ili nije kroz nadzorno tijelo te da Vijeće za praćenje sustava plaća neće nakon svake sjednice mijenjati koeficijente.
“Vijeće za praćenje sustava plaća neće nakon svake sjednice mijenjati koeficijente, nego će, kada proanalizira zahtjeve koji i dalje pristižu, sugerirati Vladi što kod iduće promjene Uredbe i koeficijenata treba korigirati, a nije realno očekivati promjenu Uredbe u roku kraćem od godine dana”, rekao je Piletić nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV) govoreći o sindikalnim zahtjevima za povećanje koeficijenata za obračun plaća.
Na tom tragu predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem izvijestila je da je Vijeće zaprimilo ukupno 46 zahtjeva za korekcijom koeficijenata od kojih se 20 njih odnosilo na javne službe, a 26 na državne. Oni se upućuju u nadležna ministarstva koja ocjenjuju njihovu opravdanost pojedinih zahtjeva i njihovu financijsku težinu. Uloga Vijeća nije žalbeno tijelo, nego pratiti i kreirati politiku plaća i predložiti korekcije, pojasnila je.
GSV je na današnjoj sjednici podržao prijedlog državnog proračuna za 2025., a ministar Piletić je izjavio kako je prepoznata razvojna dimenzija s naglaskom na unaprjeđenje kvalitete života i poticanje konkurentnosti hrvatskog gospodarstva.
Hrvatsko gospodarstvo, kaže, ide dobrim smjerom vezano uz stope rasta i smanjenje stopa inflacije, makroekonomski pokazatelji pokazuju da će proračun u idućem razdoblju biti unutar maastriških kriterija u svezi udjela duga u BDP-u i proračunskog manjka, te s jasnim naglaskom na povećanje plaća, mirovina i socijalnih davanja, jačanja konkurentnosti gospodarstva kroz porezno rasterećenje i novog investicijskog ciklusa i iduće 3 godine.
Podržan je i paket demografske, stambene i socijalne politike koji je Vlada dimenzionirala kroz, dosad, nikad veći državni proračun, istaknuo je u srijedu ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Piletić.
Vlada je dala jasnu poruku o poreznom rasterećenju i povećanju osobnog odbitka pridonijet će rastu plaća, kao i smanjenje poreznih stopa na dohodak koje će osjetiti svi zaposleni u Hrvatskoj, rekao je najavivši i povećanje minimalne plaće za 15,5 posto u 2025. koji će potaknuti i rast ostalih plaća.
Također je najavio da će Vlada dati doprinos tome, kao jedan od najvećih poslodavaca kroz pregovore o povećanje osnovice.
Sever: Rast cijena mogao bi ‘pojesti’ povećanja plaća
Predsjednik GSV-a Krešimir Sever pohvalio je predviđeno povećanje sredstava za rast plaća, mirovina i drugih naknada, kao i za uravnotežen regionalni razvoj, upozorivši da bi ih mogao “pojesti” rast cijena. Posebno je upozorio na problem velikog rasta cijena hrane koje rastu i dalje navevši da je prema posljednjim podacima inflacija 2,2 posto, a rast cijena hrane 4,8 posto.
Malo toga ima se za zamjeriti, jer je proračun uobičajeno razvojan, socijalan i uravnotežen, a u dobroj mjeri vide se stremljenja prema zelenoj i digitalnoj tranziciji, pri čemu se računa na rast otpornosti gospodarstva u svjetlu izazova, ustvrdio je u ime poslodavaca Ivan Mišetić (HUP). Hrvatska je na dobrom putu i poslodavci će tome pridonijeti, a to pokazuje rast BDP od 3,9 posto u trećem kvartalu, dodao je.