Politički odnosi na kušnji - HSLS-ovci Dario Hrebak i Darko Klasić / PATRIK MAČEK/PIXSELL
Rasprava na Predsjedništvu HDZ-a je išla u smjeru da se više nikako ne može sa sigurnošću računati da će zastupnici HSLS-a uvijek u Saboru glasovati u skladu sa stajalištem vladajuće koalicije
povezane vijesti
ZAGREB – HSLS-ovom zastupniku Darku Klasiću nije u petak bilo nimalo ugodno na koalicijskom sastanku, sazvanom zato što je predsjednik njegove stranke Dario Hrebak dan ranije najavio da će njih dvojica u Saboru glasovati da Nataša Novaković ostane na čelu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora Gordan Jandroković snažno su inzistirali da dvojica zastupnika HSLS-a promijene stav i podrže izbor Aleksandre Jozić-Ileković. Nije se to dogodilo, HSLS-ovci se nisu povukli, a Aleksandra Jozić-Ileković ipak je dobila potrebnu većinu glasova.
Narušeni odnosi
Budući da se Hrebak, kao član izaslanstva Sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO saveza, nalazi u Bruxellesu, Klasić se očekivao i na jučerašnjem sastanku koalicije. No, on se nije pojavio u Banskim dvorima. Doznajemo da je u HSLS-u procijenjeno kako nema smisla da, u službenoj odsutnosti Hrebaka, Klasić opet »nastrada« u slučaju da postupak njegove stranke još jednom bude na dnevnom redu. Dakle, Hrebak je taj iz HSLS-a koji će, kada se vrati u Hrvatsku, pokušati popraviti trenutačno narušene odnose s predsjednikom Vlade.
O HSLS-u se razgovaralo i u ponedjeljak na sjednici Predsjedništva HDZ-a. Rasprava je, saznajemo, išla u smjeru da se više nikako ne može sa sigurnošću računati da će zastupnici HSLS-a uvijek u Saboru glasovati u skladu sa stajalištem vladajuće koalicije. Primjerice, prošle godine su Hrebak i Klasić podržali prijedlog zakona o pobačaju lijevo-liberalne oporbe. Kada je Most 2021. predložio ukidanje plaćanja obavezne članarine u HGK-u, za razliku od HDZ-a, u HSLS-u su bili skloni tom rješenju i to je tada lagano zaljuljalo parlamentarnu većinu. Naposljetku je Plenković, premda to nije planirao, pristao na novi Zakon o Hrvatskoj gospodarskoj komori. Na osnovi ove tri epizode, Predsjedništvo HDZ-a zaključilo je u ponedjeljak da HSLS nije do kraja pouzdan partner.
Ruka iz oporbe
Ali, odmah je konstatirano da ima u opoziciji zastupnika koji bi mogli nadomjestiti glasove Hrebaka i Klasića, ako to još nekad bude potrebno. Izrijekom je spomenuto samo jedno ime, ono predsjednika Kluba Za pravednu Hrvatsku Milana Vrkljana, s kojim bi Vlada i bez HSLS-a imala dovoljno, 76 zastupnika. Naravno, HDZ neće raskidati koaliciju s HSLS-om, Vlada nema u Saboru takvu većinu da bi se Plenković, zbog povremenog neposluha, odrekao dva glasa. Zato je premijerova izjava nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a bila vrlo pomirljiva.
– Glasanje o Povjerenstvu je tajno i ne znam zašto bi se to vezalo uz parlamentarnu većinu. Ona je stabilna, funkcionalna. Držimo se politike u kojem je jedna strana trokuta HDZ-ova, druga liberalne stranke, a treća nacionalne manjine, komentirao je premijer u ponedjeljak.
I potpredsjednik Vlade Oleg Butković jučer je govorio u sličnom tonu.
– Oni zastupnici koji su smatrali da predsjednica Povjerenstva treba biti Aleksandra Jozić-Ileković glasovali su za nju, ona je skupila 78 glasova, a to se ništa ne može i neće odraziti na vladajuću koaliciju, na naše funkcioniranje u budućnosti, poručio je Butković.
Izborni strahovi i računice
HSLS niti ne razmišlja o napuštanju parlamentarne većine, Hrebak se već u petak požurio izjaviti da ona nije ugrožena. Važno je, međutim, namjerava li HDZ i za iduće izbore za Sabor staviti na svoju listu kandidate HSLS-a. Parlamentarni status na izborima 2015., 2016. i 2020., HSLS je osigurao zahvaljujući suradnji s HDZ-om. Ako bi u HSLS-u naslutili da ih HDZ, uslijed određenih razilaženja posljednjih godina, želi otpisati ili im eventualno na izbornoj listi ponuditi mjesta koja ne jamče ulazak u parlament, nije nemoguće da Hrebak u toj situaciji odluči prijeći u opoziciju. Kada bi se HSLS do završetka mandata držao uz Plenkovićevu vladu, u slučaju da ih HDZ nakon toga odbije primiti na listu, socijalni liberali ne bi imali što tražiti na izborima. Bivši predsjednik HSLS-a Darinko Kosor je 2010. razvrgnuo koaliciju s HDZ-om, odnosno premijerkom Jadrankom Kosor.