Foto Davor Kovačević
Izložba obuhvaća i prikazuje povijest sestrinstva u posljednjih 120 godina, odnosno čitavo dvadeseto stoljeće, od samih početaka razvoja sestrinstva u Hrvatskoj do Domovinskog rata
povezane vijesti
Izložbena zbirka “Hrvatsko sestrinstvo kroz povijest” koja obuhvaća više od 1500 prikupljenih eksponata otvorena je u ponedjeljak u prostorijama Hrvatske komore medicinskih sestara.
Izložba obuhvaća i prikazuje povijest sestrinstva u posljednjih 120 godina, odnosno čitavo dvadeseto stoljeće, od samih početaka razvoja sestrinstva u Hrvatskoj do Domovinskog rata.
Empatija i požrtvovnost
– Sestrinstvo je profesija koja od svakog od nas koji se njome bavimo iziskuje profesionalnost, empatiju i požrtvovnost. Ova izložbe je među ostalim podsjetnik kako se razvijalo sestrinstvo kroz povijest te da su medicinske sestre, kako nekada tako i danas, kralježnica svakog zdravstvenog sustava. Ponosni smo na ovu izložbu i sve ono što ona prikazuje, rekao je predsjednik Komore Mario Gazić.
Zbirka podijeljena u 16 cjelina prikazuje čak 30 odora medicinskih sestara koje su se nosile tijekom povijesti, različit medicinski pribor poput gotovo stotinu godina starih tlakomjera, šivaći materijal kroz povijest te igle za šivanje rana, sestrinsku stručnu i obrazovnu literaturu kao i ulogu medicinskih sestara u ratu.
Ova trajna izložba jedinstvena je u Hrvatskoj, jer jasno prikazuje razvoj sestrinstva kroz povijest.
Medicinska sestra Barica Hršak, jedna od najstarijih aktivnih članica Hrvatske komore medicinskih sestara, rekla je kako joj je drago što će ova izložba pokazati mladim sestrama u koliko su teškim uvjetima sestre ranije radile.
– Bila sam instrumentarka u operaciji 25 godina i u instrumentima i materijalu vidjela sam tokom rada ogroman napredak. Između ostalog, činjenica da se koristi jednokratni materijal mnogo je pridonijela sigurnosti, poručila je Hršak.
Motiv za izložbu
Motiv za ovu izložbu bio je sačuvati prošlost sestrinstva od zaborava, naglasio je autor i idejni začetnik izložbe je Josip Božić, profesor u Školi za medicinske sestre Vinogradska u Zagrebu.
– Sestrinstvo je bilo važan čimbenik svakog političkog dijela društva nekad i danas, u ratnim stanjima, stanjima prirodnih katastrofa, ali prije svega u mirnodopskim uvjetima.
Tada je dolazila njihova uloga do pravog izražaja kao edukatorica i učiteljica za očuvanje i unapređenje zdravlja. Zato ovom izložbom prikazujemo razvitak zdravstvene njege na našem području od osnivanje prve škole za sestre pomoćnice 1921. godine, pa sve do današnjih dana akademizacije profesije, rekao je Božić.
Na otvorenju izložbe bili su i učenici ove srednje škole, a Una Ožegović koja pohađa treći razred rekla je da su današnji instrumenti jednostavni za korištenje – profesorica jednom pokaže, oni nekoliko puta vježbaju i uspješno savladaju korištenje prilikom prakse u bolnici.
Zahvalna na napretku
Gledajući eksponate na ovoj izložbi rekla je kako je postala zahvalna na napretku koji je njena buduća struka postigla.
– Dok sam gledala igle, to mi je bilo najgore – one su bile debele, velike, od čudnog materijala. Sve je na prvu bilo čudno, ali i zanimljivo, jer sam morala zamišljati kako su ranije morali raditi s tim instrumentima.
Mislim da je danas mnogo lakše i praktičnije raditi, ranije sigurno nije bilo lako raditi ovaj posao. Osim toga, sigurna sam da pacijenti ni ne znaju koliko im je danas bolje, rekla je Una.
Iskreno je dodala kako je gledajući učeničke knjižice primijetila da su škole s godinama snizile kriterije.
– Većina učenika čije su knjižice ovdje izložene imala je mnogo dvojki i trojki, dok mi danas lako možemo naučiti za četvorke i petice, rekla je Una.
Kao posebna izaslanica ministra zdravstva Vilija Beroša okupljene je pozdravila i Ivana Portolan Pajić, čestitavši svim medicinskim sestrama njihov Dan koji se diljem svijeta obilježava 12. svibnja.
Izložba “Hrvatsko sestrinstvo kroz povijest” bit će trajno otvorena u prostorijama Hrvatske komore medicinskih sestara u Maksimirskoj 111/1 u Zagrebu.