Foto: PIxsell, Novi list
povezane vijesti
Kada je prijedlog Zakona o pomorskom dobru bio u prvom čitanju, oporba i neke civilne inicijative koncentrirali su se na mogućnost da taj dokument dopusti privatizaciju, ograđivanje plaža. Vlada je odlučno to negirala, a ministar Oleg Butković najavio je da će se u drugom zakonskom čitanju precizirati da su sve plaže opće dobro. Učinio je to, ali političke protivnike ipak nije odobrovoljio.
Oni su tijekom rasprave u Saboru naglašavali da je u redu to što je Vlada ustuknula zbog jedne stvari, ali su tvrdili da je predloženi zakon i dalje loš i da ga se stoga ne može podržati.
Butković je branio svoj uradak i odbacivao tezu da je bio primoran popustiti.
– Neće biti dobro za pomorsko dobro dok HDZ ne ode s vladi. Ali, građani, civilno društvo, oni koji su, njih 30 tisuća, potpisali našu peticiju, natjerali su HDZ da odstupi od ideje da nam ugrabi plaže, naplati nam ih, uzurpira opće dobro na prostački način, rekla je Ivana Kekin iz Kluba zastupnika Možemo.
Potpredsjednik Vlade nikako nije htio pristati na takav narativ.
– Ni za što Možemo nije zaslužno, da razjasnimo to. Nije Možemo ništa promijenilo u ovom zakonu. I u prvom čitanju smo napisali da se plaže ne smiju ograditi, a odmah sam vam rekao da ćemo to i dodatno pojasniti kako bi se isključilo svaku bojazan ljudi koji misle drukčije, istaknuo je Butković.
No, otkrio je da je bilo aktera koji su htjeli da se napravi zakonska podloga za privatizaciju plaža.
– Dugo smo razgovarali s Ministarstvom turizma i hotelskim sektorom i oni su, naravno, imali određene prijedloge. Možemo se složiti da kada netko ulaže 100, 200 milijuna eura želi ispred hotela u koji investiraju imati ograđenu plažu za svoje goste. Mi tome nismo udovoljili, a u drugom čitanju smo to još bolje razradili, ispričao je Butković.
Možda ključna primjedba opozicije bila je jučer da će zakon kroz koncesije i založno pravo omogućiti bankama vlasništvo i upravljanje nad pomorskim dobrom.
– U puno toga su Hrvati, zbog vaše kleptomanske politike, na začelju EU, ali postoji onaj jedan trenutak u razgovoru sa strancem kada vas on pogleda sa zavišću i kaže – ali vaša obala. Tada se svaki Hrvat osjeća kao gospodar svemira. Mi smo ti koji imamo najljepšu obalu, more i otoke. Nećemo vam dopustiti da to malo ponosa što nam je ostalo otmete izvlaštenjem pomorskog dobra, poručila je Marija Selak Raspudić (Most). Ministar ju je demantirao.
– Založno pravo će biti na koncesiju, ne na pomorsko dobro. Ta je mogućnost i dosad postojala i u skladu je sa Zakonom o koncesijama. Nikakvih zlouporaba još nije bilo i nema bojazni da će ih biti. Puno nam je pomoglo i Državno odvjetništvo, koje nam je dalo bezuvjetno mišljenje na prijedlog, prisnažio je Butković svoje argumente i pozivom na DORH.
Zanimljiva je bila polemika o tome tko je odgovoran za to da je više plaža u Hrvatskoj ograđeno prema zakonskom rješenju koje je još na snazi. Butković je upirao prst u SDP, podsjećajući da je aktualan zakon iz 2003. donijela Vlada Ivice Račana.
Arsen Bauk mu je odgovorio da je HDZ bio na vlasti 16 od 20 godina od usvajanja tog zakona, “pa je to vaš zakon”. Sabina Glasovac je u raspravu uvela i uredbu Vlade Ive Sanadera iz 2004., koja je omogućila ograđivanje plaža, a Butković je konstatirao da je HDZ tada tom uredbom samo implementirao SDP-ov zakon.
– Neka SDP kaže zašto je njihova Vlada dopustila da se ogradi Kostabela, rekao je Butković. Više zastupnika iz Primorsko-goranske županije govorilo je ograđivanju plaža na tom području.
– Znamo da je pet takvih plaža u Primorsko-goranskoj županiji, napomenula je Majda Burić (HDZ). SDP-ovka Mirela Ahmetović joj je kontrirala da su gradonačelnici i načelnici općina u tri mjesta s ograđenim plažama HDZ-ovci, jedan iz PGS-a i jedan nezavisni. Javio se Gari Cappelli (HDZ), koji je kao gradonačelnik Malog Lošinja tražio ogradnju jedne plaže.
– Županija to nije morala prihvatiti, ali jest. Dali smo prijedlog, koji su podržala i četiri gradska vijećnika SDP-a, za investiciju od deset milijuna, od toga 20 posto za gospodarsko korištenje, a 80 posto plaže da besplatno mogu koristiti građani. I bez ikakvih je to problema, zaključio je Cappelli.
Butković: Bauk je jedan od rijetkih bistrih zastupnika
U Saboru je 151 zastupnik, najviše ih je, naravno, iz HDZ-a, a ministar Butković jučer je po dobrom izdvojio Bauka. Potaknula ga je na to replika stranačkog kolege Mate Frankovića, gradonačelnika Dubrovnika, kojem se nije dopala Baukova teza da su od zakonske odredbe, prema kojoj će čelnici lokalne samouprave plaćati novčane kazne zbog pogrešaka službenika, luđi jedino HDZ-ovi gradonačelnici i načelnici općina koji će to podržati.
– Cijenim Bauka, istinu vam govorim. On je jedan od rijetkih zastupnika koji je bistar, promućuran i ima nerv za politiku. Pratim pomno što on govori, priznao je Butković. Rezervu SDP-ovog zastupnika prema ovoj odredbi objasnio je njegovom bojazni da bi on mogao sutra biti načelnik općine, a “prati ga glas da mu je sve skupo”.
Bauk mu je uzvratio kada je iznosio stav Kluba SDP-a.
– Nakon što sam dobio toliko komplimenata od Butkovića, žao mi je što sada nije u dvorani, pogledat će me valjda kasnije na Youtube.
Ja kritiziram HDZ-ove ministre, ali iznimno pohvalim Butkovića. Tražili smo razrješenje brojnih HDZ-ovih ministara, ali Butkovićevo nismo, rekao je Bauk.