Ranko Ostojić / Foto Patrik Macek/PIXSELL
SOA je dala kategorički negativan odgovor da nitko ne financira predsjednika, rekao je Ranko Ostojić
povezane vijesti
Predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ranko Ostojić (SDP) izvijestio je u utorak da je od Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) dobio negativan odgovor na pitanje jesu li točne informacije da Rusi financiraju predizbornu kampanju predsjednika Zorana Milanovića.
Ostojić je rekao da je kao predsjednik Odbora 14. listopada zatražio od SOA-e da mu odgovori jesu li točne informacije da Rusi financiraju kampanju predsjednika Milanovića, te prikuplja li netko dokaze već dvije godine od početka sukoba u Ukrajini oko toga da bi Rusi na bilo koji način financirali predsjednika.
Kategorički negativan odgovor
“Izvješće je stiglo i odgovor je negativan. SOA je dala kategorički negativan odgovor da nitko ne financira predsjednika”, izvijestio je Ostojić novinare nakon sjednice Odbora.
“Ono što smo tražili, to smo dobili, oni koji su za to zaduženi vrlo konkretno su na to odgovorili i to više nije pitanje za mene nego za one koji obnašaju vrlo odgovorne funkcije u državi, od ministra vanjskih poslova pa do ovih koji bi trebali biti kandidati za predsjednika da ne šire lažne informacije”, poručio je.
Dodao je da su na konkretna pitanja dobili doslovno dvije rečenice odgovora. To je sasvim dovoljno i samo govori o tome na koji način se ponašaju oni koji tako nešto šire i govore, ustvrdio je.
Naglasio je da se ne prikupljaju nikakvi dokazi da predsjednika financiraju Rusi i da onaj tko je o tome govorio ne govori istinu, aludirajući na izjavu Dragana Primorca, HDZ-ova predsjedničkog kandidata.
Trebaju li padati ostavke?
Upitan treba li ministar vanjskih poslova podnijeti političku odgovornost jer je on započeo priču da Milanovića financiraju Rusi pa je kasnije reterirao, Ostojić je kazao da dva potpredsjednika Vlade kažu da nema dokaza za takvo financiranje, a ministar vanjskih poslova te iste Vlade govori sasvim suprotno.
„To je čisto ogovaranje, sramota za ovu zemlju, a da ne govorim o kršenju Ustava. Trebali bi shvatiti da predsjednik Republike dijeli odgovornost za vanjsku politiku pa, između ostaloga, i za njegovo ponašanje.
Prema tome, s njim bi se trebao savjetovati, a ne da ga ovaj opanjkava”, naglasio je Ostojić.
Odbijen Ostojićev prijedlog o sazivanju Vijeća za nacionalnu sigurnost
Većinom glasova vladajućih odbijen je u utorak prijedlog predsjednika Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, SDP-ova Ranka Ostojića, da Odbor pozove predsjednike Republike i Vlade da zajednički sazovu sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost.
“Predlažem donošenje zaključka kojim bi Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost pozvao predsjednika RH i predsjednika Vlade da zajednički sazovu Vijeće za nacionalnu sigurnost zbog potrebe usklađivanja stavova, donošenja smjernica i zaključaka te utvrđivanja mjera u području nacionalne sigurnosti kako bi se razmotrila otvorena pitanja iz područja nacionalne sigurnosti, a posebno pitanje usmjeravanja rada SOA-e”, predložio je Ostojić na sjednici Odbora.
Ustavna je obveza, naglasio je, da premijer i predsjednik Republike sjednu zajedno za stol, što se trenutno ne događa.
“Zato mislim da bi mi kao Odbor trebali, bez ikakvog politiziranja, poslati poruku s ovog mjesta da moraju sjesti za stol”, rekao je Ostojić.
Oporba traži da se sastanu Milanović i Plenković
Oporbeni zastupnici su prijedlog podržali, posebice jer zbog odluke o kojoj će morati glasati Sabor, o slanju naših vojnika u NATO misiju obučne potpore ukrajinskih vojnika a o čemu posljednjih tjedana dobivaju oprečne informacije s Pantovčaka i iz Banskih dvora. Vladajući su to, međutim, odbili.
“S obzirom na to da se u medijima izuzetno puno priča o pitanju NATO misije i da imamo dvije državne instance koje daju oprečne informacije o obuhvatu te misije, nužno je da se sazove Vijeće kako bi mi koji moramo o tome glasati imali točne informacije”, kazala je zastupnica Možemo! Sandra Benčić.
Istog je stava i nezavisni Josip Jurčević. “Treći svjetski rat je započeo, ne znam pratite li vi to, i nacionalna sigurnost je iznad svega, a mi imamo dva tijela koja ne komuniciraju. Neka se napokon sastanu, posvađaju, potuku, ali moraju se naći”, poručio je.
HDZ: Nema potrebe da se tako svrstavamo
HDZ-ov Ante Deur, s druge strane, smatra da bi to bilo svrstavanje na jednu stranu između dva brda.
“Mi ne prihvaćamo ovakav zaključak, nema potrebe da se mi kao Odbor na takav način svrstavamo i da vi u vođenju sjednica odlazite na Pantovčak po mišljenje”, rekao je.
Govoreći o NATO misiji, naglasio je da se vojnici šalju u Njemačku, a ne u Ukrajinu, kako tvrdi predsjednik Zoran Milanović.
Bez obzira što netko misli o nekome, postoji ustavna kategorija koja kaže da bi ova dvojica trebala razgovarati, pogotovo o ovako važnim temama, istaknuo je SDP-ov Mišel Jakšić.
“Nisam našao da piše u Ustavu da ako je Plenković nesretan da onda ne mora razgovarati. Saborski zastupnici ne dobivaju informacije koje dobivaju predsjednik i premijer, a zbog njihovog nekomuniciranja se prebacuje na nas da odlučujemo”, rekao je.
“Uvlači se Sabor, da budemo smokvin list za kršenje Ustava od strane Plenkovića jer se njemu ne razgovara s Milanovićem”, dodao je.
Hrebak: Koje to informacije Milanović ima, a da 30 ostalih nema?
Vladajući Dario Hrebak (HSLS) upitao je koje to informacije ima Milanović, a 30 čelnika drugih zemalja članica NATO-a nema, pa oni svoje vojnike šalju u ovu NATO misiju.
“Od njih 30, samo se iz dvije zemlje ne ide u Njemačku – iz Hrvatske i Mađarske. A oprečna mišljenja imamo baš pred predsjedničke izbore”, ustvrdio je.
Ako ne znate kome vjerovati, vjerujte svojoj glavi, dodao je.
Šestero zastupnika iz vladajuće većine glasalo je protiv Ostojićeva prijedloga, a pet oporbenih ‘za’.