: Ivana Bašić u akciji sađenja
Nagrade su samo posljedica načina života koji držim nužnim, ali nikako osnovna motivacija. U svojem petom desetljeću života bih i bez ovih priznanja jednako živjela jer ovaj način života meni odgovara, uz iskren smijeh je kazala Bašić
povezane vijesti
Jedinstveni dvodnevni festival znakovitog imena Greencajt, koji će od 3. do 5. lipnja biti održan u prostorima Zagrebačke stare Tvornice električnih žarulja te restorana Rougemarin Park, postat će poprište vizionarskih panel diskusija i konferencija. Cilj Festivala je dodatno osvještavanje gorućih tema oko klimatskih promjena te ukazivanje na važnost zelenih globalnih izazova koji su kako međunarodni, tako i lokalni problem. Jednako tako, za trajanja Festivala bit će moguće besplatno razgledati najnovije modele električnih i hibridnih automobila te će se dodijeliti atraktivna Green Prix – Nacionalna nagrada za okoliš 2022. u čak šest različitih kategorija.
Kandidatima koji inovativnim djelovanjem doprinose rješavanju klimatske krize bit će dodijeljene nagrade za najbolju zelenu kampanju, najbolju inovaciju iz 2021./2022. godine, lokalnu i regionalnu samoupravu, obrazovanje za klimatsku budućnost, te nagrada Dekarboniziraj zajednicu i, za publiku najinteresantnija, nagrada Greenlider. Budući da će dobitnik biti izabran upravo temeljem glasova publike, razvidno je kako je riječ o onim članovima našeg društva koji su zaslužni za značajne promjene svijeta u kojem živimo. Nagradu Greenlider će kući ponijeti ona osoba koju je javnost prepoznala kao poticatelja principa kako održivog, tako i zelenog načina života. Zbog prirode njihova posla, među devet nominiranih su i one medijski vrlo prisutne. Međutim, u njihovu je društvu svoje mjesto pronašla i Ivana Bašić, magistra primarnog obrazovanja, koja čini dio radnog kolektiva osnovne škole u Opuzenu.
Obitelj puna razumijevanja
– Pored svakodnevne nastave, sudjelujem kao trenerica u radionicama za E-škole koje Ministarstvo znanosti i obrazovanja s partnerima provodi u sklopu eksperimentalnog programa ‘Škole za život’, članica sam Upravnog vijeća NCVOO-a i štošta još drugo što se ni ne mora previše isticati. Za sve to je potrebno veliko razumijevanje. Međutim, moja kći je danas studentica koja je svoj akademski put odlučila otpočeti pridonoseći zelenim vrijednostima što, vjerujem, govori samo za sebe. Zajedničko slobodno vrijeme provodimo u prirodi, čak i zimi punimo baterije šetnjama po beskrajnim plažama ušća Neretve i to je naš raj, jednostavno je objasnila Bašić životnu uravnoteženost koja je preduvjet energičnom te nadasve inspirativnom stilu života kojim ova vrijedna žena ne samo ozelenjuje, nego pozitivnim promjenama i pozlaćuje svijet oko sebe. |
Transformacija društva
Ova učiteljica iz Doline Neretve, prošlogodišnja dobitnica ‘Nagrade Ivan Filipović’ koja je najveće priznanje u obrazovnom sustavu Republike Hrvatske, biti u konkurenciji za Greenlidericu je zaslužila neprekidnom predanošću zelenoj transformaciji društva koju iz godine u godinu prenosi na generacije svojih učenika.
Ilustrativan primjer hvale vrijednog životnog stila koji učiteljica Bašić uspješno integrira i u svoj radni angažman svakako je suradnja s Gradom Opuzenom u projektu ‘Zelena oaza za naše ljepše djetinjstvo’. Tada je s učenicima trećeg razreda zasadila po jednu biljku s imenom svakog od njih o kojoj su zajednički odlučili voditi brigu. Ovom je građanskom akcijom, koja je svojedobno bila prezentirana i na smotri građanskog odgoja, Bašić surađujući sa svojim đacima ozelenila školski i gradski vrt, prostore na kojima zapravo i najviše borave. Unatoč tomu što je sada učiteljica novoj generaciji đaka, Bašić se sa svojim bivšim učenicima, a sada petašima, sastaje jednom mjesečno kako bi njegovali zasađene biljke, a posljedično neminovno nastavljaju njegovati i dobre odnose.
– To je sad već postao naš mali ritual. Jako me usrećuju susreti s đacima koje nikad neću prestati doživljavati svojima. Naravno da se mi srećemo i obavezno pozdravljamo i u školi jer smo još uvijek u istoj zgradi, ali povod ovim sastancima u prirodi, vođenje zajedničke brige o zelenilu našeg grada, vidim kao dodanu vrijednost našem odnosu, rekla je u razgovoru za naš list.
Ekoaktivizam
A ovaj odnos nekadašnje učiteljice i đaka nije prožet isključivo senzibiliziranjem tema zelenog razvoja, već i različitim drugim projektima čiji su ciljevi ponekad i dalekosežniji u smislu odnosa novih naraštaja prema društvu u cjelini. Samo neki od takvih projekata su se realizirali prikupljanjem plastičnih čepova s ambalaže kojoj preostaje jedino otpad.
– Projekt se zvao ‘Plastičnim čepovima do skupih lijekova’ te smo poklanjajući čepove ne samo usvajali ekološki prihvatljive načine suživota na jedinoj planeti koju imamo razvijajući naviku odvajanja otpada i zaštite okoliša, nego je i prikupljen novac kojim smo pomogli oboljelima od leukemije. Lijepo smo se zabavili i dok smo od recikliranog materijala izrađivali božićne ukrase. Kasnije su ih đaci ponosni na svoje rukotvorine prodavali ususret blagdanima, a još su ponosniji bili kad smo sav prihod donirali njihovim vršnjacima koji su smješteni u domu za nezbrinutu djecu, kaže Bašić.
Kako se odgovorno ponašanje jednog djeteta prema drugom, a kasnije odraslih ljudi prema drugim ljudima, a dakako, i prema okolišu, može učinkovito integrirati kroz više nastavnih jedinica, Bašić je đacima pokazala i projektima ‘Sličnosti i razlike krajeva Republike Hrvatske’ te ‘Od Izvora do ušća’. Potonji je projekt provela s kolegicom Marijanom Dukić iz Trilja kojim su đake usmjerile k ekoaktivizmu na izvorima rijeka Cetine i Neretve prilikom čega su razvijali i osjećaj važnosti očuvanja čistoće rijeka te zaštite vode za budućnost, dok su im učiteljice istodobno ukazivale na međusobnu raznolikost i autentičnost vlastitog kako užeg, tako i šireg zavičaja.
Nagrade i priznanja
Prošle godine, povodom svjetskog dana okoliša koji će ove godine upravo koincidirati s posljednjim danom Greencajt festivala, Bašić je svoje učenike povela u pustolovinu natjecanja iz ekologije i likovnog izražavanja koji je organizirao Eco Training Center iz Švedske. Tada su čak dvije učenice iz generacije koju za svijet odraslih priprema učiteljica Bašić među mnogobrojnom međunarodnom konkurencijom nagrađene za jedinstvene projekte.
– Petra Salacan je krasnim radom koji je prikazivao čistu vodu i okoliš nagrađena za likovno izražavanje, a Nika Juračić se istaknula snimivši video u kojem je na engleskom jeziku ostatku svijeta govorila o rijeci Prunjak te demonstrirala vještine vožnje naše neretvanske lađe, ispričala je učiteljica.
Zahvaljujući mentorstvu prilikom izrade navedenih radova, učiteljica Bašić je stekla Global Teacher Award nagradu za najbolje nastavnike održivog razvoja za 2020. godinu.
– Uvijek je lijepo kad je tvoj rad priznaje struka. Međutim, moram priznati da me više raduju uspjesi mojih đaka. Priznanja u formativnoj dobi zasigurno pridonose samopouzdanju te ohrabruju na nastavak provođenja sličnih aktivnosti tijekom života koji je tek pred njima!, egzaltirano je komentirala ova marljiva učiteljica.
Njezin zeleni entuzijazam je iste godine prepoznala i skupina istraživača iz Indije, Kine i Australije koji su joj za kontinuiran rad na području održivosti dodijelili nagradu Green ThinkerZ.
– Nagrade su samo posljedica načina života koji držim nužnim, ali nikako osnovna motivacija. U svojem petom desetljeću života bih i bez ovih priznanja jednako živjela jer ovaj način života meni odgovara, uz iskren smijeh je kazala Bašić.