Model vladajućih nije prošao

Oporba odbila HDZ-ov odabir ustavnih sudaca; Šeparović: Ako ne budu izabrani na vrijeme Hrvatska će upasti u nezapamćenu državnu i ustavnu krizu

Dražen Ciglenečki

Miroslav Šeparović / Foto Davor Kovačević

Miroslav Šeparović / Foto Davor Kovačević

Proteklih dana su se konzultirali SDP i njegovi saveznici i na današnjoj rundi pregovora odbili su HDZ-ov model. Nikakav pomak nije postignut, a ustavna je obveza izabrati ustavne suce do 7. prosinca



 


Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović danas je upozorio na teške posljedice u slučaju izostanka dogovora HDZ-a i oporbe o izboru desetero ustavnih sudaca.


– Proces se malo otegnuo, ali vjerujem da će Hrvatski sabor izvršiti svoju ustavnu obvezu i izabrati suce do kraja roka, odnosno do 7. prosinca. Ne želim ni spekulirati što bi bilo ako se to ne bi dogodilo jer bi Hrvatska upala u nezapamćenu državnu i ustavnu krizu, predsjednički izbori se ne bi mogli održati, to je sigurno. Ne bi imao tko nadzirati zakonodavnu, izvršnu i sudbenu vlast, štititi ljudska prava i slobode, pa ne mogu zamisliti da se nešto tako dogodi, da bi netko bio tako neodgovoran, izjavio je Šeparović za N1 televiziju.


Ustavni sud odlučuje o Hasanbegovićevom zahtjevu za mandat



 


Premda se mandat desetero ustavnih sudaca sasvim primaknuo kraju, Ustavni sud funkcionira normalno i donosi odluke. U iduća dva tjedna mogao bi, čini se, donijeti još jednu i to prilično krupnu. Naime, ustavnu tužbu je podnio Zlatko Hasanbegović, kojem je Mandatno-imunitetno povjerenstvo odbilo zahtjev za mandat koji je zamrznuo Dražan Dizdar. Kako je iz Dizdarove stranke Pravo i Pravda jedini na koalicijskoj listi u Prvoj izbornoj jedinici bio još Mislav Kolakušić, a on je već dao ostavku na taj mandat, MIP-u se javio Hasanbegović čiji su argumenti bili da je od preostalih neizabranih kandidata samo on dobio potreban broj preferencijskih glasova. No, MIP je odbacio njegov zahtjev s obrazloženjem da Dizdara, sukladno zakonu, može zamijeniti isključivo netko iz njegove stranke.


– U pripremi ustavne tužbe razgovarao sam s petero pravnih stručnjaka, s kojima nisam nikako politički povezan, i svi su mi rekli da se zakon treba tumačiti tako da ja mogu zamijeniti Dizdara. Koliko čujem, Ustavni sud već radi na mojoj tužbi, rekao nam je jučer Hasanbegović.

Sužavanje lista


Sljedeće glasovanje u Saboru planirano je za 6. prosinca, pa bi se tog dana, uz pomoć glasačkih listića, moglo dobiti i nove ustavne suce. No, prethodno je potrebno da se HDZ i lijevo-liberalna opozicija usuglase o imenima kandidata, kako bi ih se potom izabralo dvotrećinskom većinom. Danas je, međutim, održan i drugi sastanak te dvije strane, a da se uopće nije razgovaralo o imenima. Zasad još traju konzultacije o načinu na koji će HDZ, odnosno oporbene stranke ljevice i centra predložiti svoje ljude za Ustavni sud. Na sastanku u utorak predstavnici HDZ-a, predvođeni Ivanom Malenicom, iznijeli su prijedlog da svaka od strana na popisu 63 prijavljena prekriži nekoliko njih koji su joj neprihvatljivi. Od preostalih bi zatim HDZ i njegovi politički oponenti odabrali po pet imena. Proteklih dana su se konzultirali SDP i njegovi saveznici i na današnjoj rundi pregovora odbili su HDZ-ov model. Nikakav pomak, dakle, nije postignut. Doznajemo da će na sljedećem sastanku, koji bi se mogao organizirati i u idućem tjednu stanke u zasjedanju Sabora, oporba predložiti HDZ-u da jedni i drugi odmah svoju listu suze na osam ili deset imena i da se na osnovi nje krene u konkretne razgovore o kandidatima.


Usporen proces


Dosad je samo HDZ-ov koalicijski partner Dario Hrebak, predsjednik HSLS-a, javno rekao za koga od svih koji su u proceduri nije spreman glasovati. Hrebak je u intervjuu za Večernji TV kazao da ne može pristati na to da bivši predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa uđe u Ustavni sud. Sessa kotira u javnosti kao jedan od praktično sigurnih HDZ-ovih kandidata. Kako bilo, ovaj se proces, što je primijetio i Šeparović, zaista sporo odvija. Isprva je Malenica kao predsjednik Odbora za Ustav, iz nepoznatog razloga, oklijevao s početkom saslušanja pravnika koji sudjeluju u javnom pozivu, a kada je ono okončano, opet je nešto čekao i tek je nedavno uputio oporbi poziv za pregovore. Ali, vremena još ipak ima.