Marko Jurinec/PIXSELL
Najveći broj liječnika želi raditi u velikim bolničkim centrima, što znači da bi u manjim bolnicama neki odjeli mogli nestati
povezane vijesti
Usvoji li ministar Vili Beroš liječničke specijalizacije bez obveza, ugasit će se neki odjeli u malim bolnicama, piše u srijedu Jutarnji list, navodeći da ravnatelji općih bolnica upozoravaju da u slučaju liberalizacije specijalizacija neće moći osigurati zdravstvenu skrb građanima.
Liberalizacija specijalizacija kako to predlažu mladi liječnici, a što bi značilo da nakon završene edukacije “nisu nikome ništa obvezni”, mogla bi dodatno kadrovski devastirati manje hrvatske bolnice, točnije one opće.
Naime, najveći broj liječnika želi raditi u velikim bolničkim centrima, što znači da bi u manjim bolnicama neki odjeli mogli nestati jer neće imati dovoljno kadrova. Hrvatska ima oko 16.000 liječnika, od kojih 9361 radi u bolnicama.
Za neke premalo, za neke previše, ali u svakom slučaju razvidno je da su one manje u nezavidnom položaju jer unatoč pravodobno raspisanim specijalizacijama, u stalnom su deficitu s liječnicima. Opće bolnice sve teže zadržavaju specijaliste koji nerijetko nakon završene specijalizacije odlaze u velike bolnice.
Nije zanemariv niti materijalni gubitak tih bolnica jer su tijekom specijalizacije specijalizantima, ma gdje radili, isplaćivali plaće. Primjerice, trenutačno Hrvatska ima 3358 specijalizanata, čija edukacija košta 3,3 milijarde kuna ili pola milijarde eura, točnije po specijalizantu oko 150.000 eura.
Naime, mladi liječnici s bolnicama potpisuju ugovore koji ih obvezuju da u određenoj bolnici odrade barem onoliko godina koliko je trajala specijalizacija, a u suprotnom moraju platiti odštetu od oko 35.000 eura. I tu nastaje problem, mladi specijalisti bi htjeli da nemaju nikakvu obvezu prema matičnoj bolnici, a iz tih bolnica pak upozoravaju da u slučaju liberalizacije specijalizacija ne bi mogle osigurati zdravstvenu skrb gađanima na svom području , piše novinarka Jutarnjeg lista Goranka Jureško.