„Naši domovi postaju opasniji od naših ulica i zadatak je svih nas da osiguramo digitalno okruženje koje je sigurno“, jedna je od glavnih poruka s konferencije u organizaciji Udruge „Korak po korak“
povezane vijesti
Konferencija naziva „Rješavanje i prevencija zlostavljanja djece u različitim europskim zemljama, s osvrtom na Program prevencije zlostavljanja djece u Hrvatskoj (CAP – Child Assault Prevention)“ u organizaciji Udruge roditelja „Korak po korak“ i međunarodne COFACE organizacije održana je u srijedu (8. svibnja) u zagrebačkom hotelu Dubrovnik.
Cilj konferencije bio je upoznati i dodatno senzibilizirati javnost na zlostavljanje djece općenito, ali i preko interneta, budući da je u digitalno doba sve više cyber bullinga. Tijekom konferencije predstavljeni su rezultati CAP programa koji se u Hrvatskoj provodi već 25 godina radi se o najvećem svjetskom programu primarne prevencije namijenjen svima, a koja uključuje edukacije djece i roditelja, kako bi znali prepoznati i pravilno reagirati na bilo kakvu vrstu seksualnog uznemiravanja.
Konferencija je okupila niz domaćih i međunarodnih stručnjaka, ali i brojne udruge iz Belgije, Velike Britanije, Hrvatske, Grčke, Bugarske, Španjolske koje se na svoj način bave rješavanjem ove problematike.
„Kroz ovu konferenciju Udruga roditelja „Korak po korak“ skupa s COFACE udrugom želi staviti fokus na pitanje zlostavljanja djece online putem, te dati neke nove istraživačke uvide i savjete kako prevenirati zlostavljanje i što činiti kada se zlostavljanje dogodi. Ovaj vid nasilja galopira kroz društvo i tjera nas da učimo što brže i što više kako bismo znali reagirati na vrijeme“, rekla je dr.sc. Jagoda Novak ispred Udruge.
Napominje kako Udruga roditelja „Korak po korak“ djeluje još od 1996. godine, a od početka 2000-tih godina prepoznata je kao ključna civilna udruga u RH koja okuplja roditelje, nastojeći i uspijevajući biti poveznica između roditelja i djece te obrazovnih, zdravstvenih i socijalnih ustanova, pritom promičući najbolji interes djeteta i zalažući se nepokolebljivo za dječja prava i prava roditelja, kao neodvojivog dijela ljudskih prava.
„Aktivno radimo na demokratizaciji sustava, uvijek suradnički štiteći prava djece i roditelja. Mogu reći da posvećujemo pažnju onima u našem društvu kojima nitko nije posvećivao pažnju. Iza nas je niz uspješnih i javno prepoznatih programa kojima smo mijenjali društvo na bolje, a upravo je program prevencije CAP onaj po kojemu je naš rad najprepoznatljiviji.
CAP je najveći svjetski program primarne prevencije namijenjen svima, koji uključuje ne samo edukacije za djecu i roditelje, nego i znanstvene evaluacije koje daju potvrdu da je program dobro osmišljen i efektivan“, istaknula je psihologinja Gorana Hitrec.
Udruga roditelja „Korak po korak“ regionalni je trening centar za provedbu CAP-a kroz koji je do sada uključeno preko 15% škola i preko 10% vrtića u Republici Hrvatskoj. U radionicama je sudjelovalo preko 130.000 djece i tinejdžera, edukacije je prošlo preko 90.000 roditelja, a predavanja su održana za preko 30.000 edukatora.
CAP se bazira na tri elementa – edukaciji odgajatelja i učitelja (tzv.CAP pomagači), edukaciji roditelja i radionicama za djecu predškolske i školske dobi.
„Kroz igranje uloga djeci demonstriramo s čime se mogu susresti, kako mogu reagirati i signalizirati kad osjete da nešto nije u redu. Kad su tinejdžeri u pitanju, rade se scenariji i provode se rasprave. Nakon radionica slijedi razgovor, a skoro 50% djece iskoristi mogućnost da razgovara i najčešće iskazuju oduševljenje što su prošli program.
No, bilo je i puno situacija kada su otkrili da ih vršnjaci zlostavljaju, da su imali susrete sa zlonamjernim osobama, ali i zlostavljanje unutar obitelji“, rekla je psihologinja Hitrec.
Konferencija je dala naglasak i na nekoliko ključnih tema kada se govori o internetskom nasilju nad djecom. Zloupotreba djece kroz online kanale, nažalost, postala je još veći izazov pojavom umjetne inteligencije (AI).
Iz Centra za sigurnost Interneta ističu da je jako bitno ukazati na činjenicu i problem zaštite djece na Internetu te je potrebno podići svijest o tom sve većem problem kod djece i mladih.
Kako bismo se lakše nosili s izazovima digitalnog doba u kojem živimo i bolje razumjeli svoju djecu, Tomislav Ramljak, iz Centra za sigurni Internet je poručio; „Informiranje i upoznavanje virtualnog svijeta djeteta ključno je za razvijanje odnosa. Trebamo djeci dopustiti da nas nauče koju tehnologiju i aplikacije koriste, te koja su to mjesta i ljudi s kojima žive u virtualnom svijetu koji je današnjoj djeci, nažalost, puno važniji od stvarnog.”
Tehnologija se brzo razvija, a zaštita internet korisnika ne prati tu brzinu. Trebamo biti svjesni opasnosti tehnologije i velikog broja kaznenih djela koja se rade preko interneta. Naši domovi postaju opasniji od naših ulica i zadatak je svih nas da osiguramo digitalno okruženje koje je sigurno“, završna je poruka s ove konferencije.