Foto Neva Zganec/PIXSELL
Tražit ćemo da kod ulaska mora biti prisutan netko od djelatnika škole, rekao je Fuchs
povezane vijesti
Danas se u Ministarstvu obrazovanja održava sastanak o sigurnosti u školama nakon stravičnog napada nožem u osnovnoj školi u zagrebačkom Prečkom u kojem je ubijen učenik i ranjena učiteljica te troje djece. Sastanak je počeo u 10 sati.
Na sastanku su predstavnici Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama. Povjerenstvo, uz predstavnike Ministarstva znanosti, čine predstavnici ravnatelja, Grada Zagreba, sindikata, MUP-a, AKD-a, civilne zaštite te psiholozi, piše Index.
Sindikalni vođe, koji su jučer odbijali odgovarati na pitanja novinara koja nisu izravno vezana za današnji mimohod, najavili su da će odgovarati na pitanja medija prije i poslije sastanka. Mimohod zbog tragedije u Zagrebu održava se večeras u 18 sati. Kreće od Učiteljskog doma i proći će samim centrom Zagreba.
Zagrebački gradonačelnik jutros je sazvao sastanak za zaštitarskim tvrtkama vezano uz napad u školi. Iz Grada su poručili da sastanak nije javan i da u ovom trenutku nisu predviđene izjave.
Sastanak u Ministarstvu završio je nešto prije 12:30 sati.
Fuchs nakon sastanka objavio što se odmah mijenja u školama
“Najavili smo da ćemo okupiti širok tim. Danas je bio prvi sastanak”, rekao je nakon sastanka ministar obrazovanja Radovan Fuchs.
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs rekao je nakon sastanka o sigurnosti u školama kako su se danas fokusirali na mjere koje će se primijeniti odmah, poput zaključavanja škola i promjena brava na vratima kako se ne bi mogla otvoriti izvana, a u planu su i zapošljavanja dodatnog osoblja.
“Naravno da je jedna od mjera koju ćemo tražiti odmah je zakonska mjera da škole moraju biti zaključane. To nikad nije ukinuto. I da kod ulaska mora biti prisutan netko od djelatnika škole”, rekao je Fuchs.
Najavio je i donošenje protokola u postupanju.
Najavio je da će se odsad u sve škole moći ući samo ako ih netko pusti u školu.
Napomenuo je i da se škole razlikuju, da neke imaju jedan ulaz, neke više, neke imaju školska igrališta…
“Jedna ideja da se promijene sva vrata”, rekao je.
“Osim kratkoročnih mjera kontrole ulaska i zaključavanja, napravit će se analiza svih škola u Hrvatskoj te analiza protokola, kao i analiza tehničkih rješenja s tehničkim stručnjacima, što se tiče i videonadzora, razglasa…”, kazao je Fuchs.
Ponovio je da je prva mjera da se neće bez kontrole puštati u prostor škole te je rekao kako će to sigurno doprinijeti osjećaju sigurnosti u školama.
Kazao je da će se odobravati dodatno osoblje u školama. “To je poseban problem u školama koje rade u dvije smjene, prvenstveno u velikim gradovima – i Zagreb i Split i Rijeka”, kaže i dodaje da će plan da do 2028. sve škole u Hrvatskoj rade u jednoj smjeni doprinijeti rješavanju problema.
“Zapošljavat će se novi ljudi, moramo imati programe edukacije. Njih treba educirati i što se tiče psihofizičkog, to spada u srednjoročne i dugoročne ciljeve”, dodao je.
“Brzo se mogu napraviti tečajevi za sve djelatnike škole što se tiče sigurnosti”, rekao je ministar i dodao da će se ići i u zakonske izmjene.
Kazao je da te osobe neće biti naoružane.
“O zaštitarima je bilo puno razgovora, tu ima puno za i protiv. Ako škole budu inzistirale na zaštitarima, to će se omogućiti”, rekao je i dodao da skepsa oko zaštitara postoji i “zbog profila ljudi koji rade taj posao”.
“Ovo nije bilo nasilje u školi nego čin jedne bolesne osobe”, rekao je Fuchs, kako javlja Index.
“Bez obzira je li škola zaključana ili ne, brave treba promijeniti tako da se vrata mogu otvoriti iznutra, ali da se ne mogu otvarati izvana i da osobe mogu ući u školu jedino ako ih netko pusti”, najavio je Fuchs, kako javlja Hina.
Pri tome je dodao kako najveći broj osnovnih škola u Zagrebu već primjenjuje takav način ulaska, a ocijenio je i kako će već samo ove mjere kontrole ulaska i zaključavanja sigurno dati osjećaj sigurnosti roditeljima i djeci.
U školama će se zapošljavati dodatno osoblje
U sljedećoj fazi jedna od ideja je i da se promijene i sva vrata te će se odobravati dodatna zapošljavanja tehničkog osoblja, a što je poseban problem u školama u većim gradovima koje rade u dvije smjene.
Dogovoreno je da je potrebno izmijeniti zakone i propise kako bi i novi profil zaposlenika u svom djelokrugu rada bio educiran u vidu sigurnosnih mjera, protupožarne zaštite i zaštite na radu, za što je potrebno izraditi i program edukacije. Te osobe moraju imati i određene psihofizičke karakteristike, no neće biti naoružane.
Uz to, ministar je rekao kako se relativno brzo mogu napraviti tečajevi za sve djelatnike škola po pitanju sigurnosnih postupanja.
Odgovarajući na pitanja o zaštitarima, Fuchs je rekao kako tu ima puno elemenata “za” i “protiv” te da dosadašnja iskustva “nisu najidealnija”, ali da će se to omogućiti školama ako budu inzistirale na njima. No, pri tome je upozorio kako oni ne mogu utjecati na broj raspoloživih zaštitara.
Fuchs je napomenuo kako se škole diljem Hrvatske razlikuju po broju učenika, ulaza, školskim dvorištima i sportskim terenima pa je u pogledu sigurnosnih pitanja potreban individualiziran pristup. Osim kratkoročnih mjera, napravit će se analiza svih škola u Hrvatskoj te analiza najboljih tehničkih rješenja za zaštitu, poput videonadzora, razglasa, kartica i slično.
Razmotrit će se i sigurnost školskih igrališta i terena koje pojedini ljudi, poput huligana ili dilera, dodao je ministar, zloupotrebljavaju.
Povjerenstvo za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama čine predstavnici ravnatelja, Grada Zagreba, sindikata, MUP-a, AKD-a, civilne zaštite te psiholozi.