Prvi krug natječaja

Objavljen javni poziv za izgradnju škola vrijedan 302 milijuna eura

Ljerka Bratonja Martinović

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Riječ je o ukupnom ulaganju u škologradnju od 1,5 milijardu eura, najvećem u zadnjih 30 godina i dulje, istaknuo je ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs



 


Ukupno 619 osnovnih škola koje danas rade u dvije smjene pozvano je na prijavu na Javni poziv za izgradnju, dogradnju i rekonstrukciju škola. U prvom krugu natječaja osiguran je iznos od 302 milijuna eura, a nakon što se ta sredstva podijele, krajem kolovoza objavit će se drugi krug poziva težak još milijardu eura. Tada će se moći podnositi i zahtjevi za financiranjem gradnje školskih dvorana, u što se planira utrošiti otprilike polovina tog iznosa. U prosincu 2023. bit će objavljen i treći poziv, za prilagodbu jednosmjenskih škola za uvođenje cjelodnevne nastave, za što je osigurano dodatnih 144 milijuna eura.


Riječ je o ukupnom ulaganju u škologradnju od 1,5 milijardu eura, najvećem u zadnjih 30 godina i dulje, istaknuo je ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, na današnjem predstavljanju javnog poziva koji će osigurati uvjete za uvođenje cjelodnevne nastave u sve hrvatske škole u 2027. godini. U Hrvatskoj danas u više smjena radi 619 osnovnih škola od ukupno 2.027 škola u zemlji. Nastavu u dvije smjene, odnosno u turnusima, polazi 60 posto svih učenika u Hrvatskoj, a najveća je gužva u većim gradovima, dok se u manjim mjestima uglavnom radi u jednoj smjeni. Školama koje rade u jednoj smjeni nedostaje pak 411 školskih dvorana, te će svih tih 1.030 škola dobiti priliku da stvore uvjete za rad kakvi postoje u razvijenim europskim državama, istaknuo je Fuchs.




– Ovo je veliki trenutak za obrazovanje u Hrvatskoj. Cilj nam je stvoriti jednake pedagoške uvjete za sve učenike kako bismo se na međunarodnim natjecanjima poput PISA i TIMSS izjednačili s drugima ili digli iznad prosjeka, kazao je Fuchs.


Posljedice su višesmjenskog rada škola kratak nastavni program, nemogućnost organiziranja izbornih predmeta, dodatne i dopunske nastave, a mnoge dvosmjenske škole imale su kod uvođenja besplatne prehrane problema s kuhinjama i blagovaonicama. Izgradnja i dogradnja škola omogućit će da se i Hrvatska pridruži većini europskih država koje imaju jednosmjensku nastavu, a to je i osnovni preduvjet za uvođenje cjelodnevne škole, što je u planu nakon završetka pilot projekta koji kreće u rujnu, a završava 2027. godine.


Uvođenjem besplatnog prijevoza, besplatnih udžbenika i besplatnih obroka za svu školsku djecu, Hrvatska je stvorila obrazovne preduvjete kakve prije nekoliko godina nismo mogli ni zamisliti. Kroz četiri godine, tome će se pridružiti i nastava u jednoj smjeni, čime ćemo biti na razini najrazvijenijih članica EU, a mladima pružiti jednake šanse, istaknuo je premijer Andrej Plenković.