Tragedija na trajektu Lastovo

Obitelji poginulih pomoraca dobit će po 50.000 eura, ali mogu tražiti i dodatnu odštetu. Još traje istraga tragedije

Marinko Glavan

Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic/PIXSELL

O točnim uzrocima tragedije na Lastovu i dalje traju istrage



Jadrolinija će obiteljima pomoraca poginulih 11. kolovoza u Malom Lošinju isplatiti jednokratnu novčanu pomoć u ukupnom iznosu od 50 tisuća eura, neslužbeno nam je potvrđeno iz više različitih izvora unutar brodarske tvrtke. Službeno, iz Jadrolinije nisu ni potvrdili, niti opovrgnuli ovaj iznos, odgovorivši kako konkretne svote neće službeno objavljivati, radi obitelji tragično stradalih pomoraca.


Isplata ovog iznosa, međutim, prema odredbama Kolektivnog ugovora za pomorce Jadrolinije, ne eliminira pravo obitelji poginulih i na dodatni zahtjev za isplatom odštete zbog smrti pomorca. Takav zahtjev mogu uputiti i sudskim putem, i to na temelju svih dugoročnih gubitaka koje će obitelj pretrpjeti, prvenstveno u vidu gubitka primanja poginulog.


– Obiteljima će biti isplaćena odšteta prema Kolektivnom ugovoru, kao i jednokratna potpora za pomoć obitelji u slučaju smrti. Podmirit će se i troškovi sahrane i karmina, a djeci poginulih isplaćivat će se stipendija do kraja redovnog školovanja. Obiteljima će biti osigurano pružanje psihološke pomoći te bilo koja druga administrativna i financijska pomoćkoja proizlazi iz ovog tragičnog događaja.


Jednokratna financijska pomoć




Ozlijeđenom pomorcu i svim ostalim članovima posade bit će isplaćena jednokratna financijska pomoć, uz osiguravanje psihološke pomoći, te bilo koje druge administrativne i financijske pomoći koja proizlazi iz ovog tragičnog događaja, odgovorili su nam iz Jadrolinije. Pružanje podrške u ovom teškom trenutku shvaćamo iznimno ozbiljno te osim paketa pomoći koji smo naveli, obiteljima stradalih i cijeloj posadi trajekta Lastovo stojimo na raspolaganju u svakom trenutku, poručili su iz Jadrolinije.


Nešto manje od polovice iznosa koji će primiti članovi obitelji poginulih, točnije 23 tisuće eura, bit će isplaćeno na temelju odredbe Kolektivnog ugovora za pomorce Jadrolinije, prema kojoj je poslodavac dužan zaključiti odgovarajuće osiguranje za pokriće invaliditeta ili gubitka života pomorca koji su nastupili u vrijeme trajanja ugovora o radu. Preostalih 27 tisuća eura isplatit će se temeljem odluke uprave društva o isplati jednokratne novčane pomoći obiteljima poginulih.


Temeljem odluke uprave, svim preživjelim članovima posade trajekta “Lastovo” bit će isplaćena jednokratna novčana pomoć u iznosu od pet tisuća eura, a djeci poginulih bit će isplaćivana stipendija u iznosu od 560 eura mjesečno, do kraja njihovog redovnog školovanja.


Još traje istraga


U Malom Lošinju, u nesreći kakva se nije dogodila nikad u 75 godina dugoj povijesti Jadrolinije, poginuli su Boško Kostović, 58-godišnji vođa stroja iz Vinišća i kormilari, Marko Topić 38-godišnjak iz Solina i Denis Šarić, 54-godišnjak iz Zadra. Pokopni su prošlog tjedna, a živote su izgubili u padu pramčane rampe trajekta “Lastovo” na kojoj su, prema neslužbenim informacijama, popravljali brtvu koja sprečava uazak mora u garažu trajekta tijekom plovidbe, prije isplovljavanja iz Malog Lošinja prema Zadru, na redovitoj trajektnoj liniji koju je trajekt “Lastovo” održavao.


O točnim uzrocima tragedije i dalje traju istrage, jednu vodi Županijsko državno odvjetništvo(ŽDO) u Rijeci, s ciljem utvrđivanja eventualne odgovornosti za nesreću, a drugu Agencija za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu, čiji je cilj otkriti uzroke nesreće kako bi se po završenoj istrazi mogle izdati preporuke za izbjegavanje sličnih nesreća u budućnosti.


Na naš upit kada bi mogli biti poznati rezultati istrage te za koja bi kaznena djela odgovorni mogli biti optuženi, iz ŽDO Rijeka su nam kratko odgovorili kako ” ŽDO poduzima sve zakonom propisane radnje radi utvrđivanja okolnosti ove nesreće”, te kako se “spisi državnog odvjetništva za vrijeme provođenja izvida i drugih radnji u državnom odvjetništvu do donošenja rješenja o provođenju istrage ili odluke o prijavi smatraju se tajnima”.


Izvješće o nesreći


Ravnateljica Agencije za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu Alana Vukić prošlog je tjedna u Rijeci najavila da će nacrt završnog izvješća o nesreći biti izrađen i upućen zainteresiranim stranama do kraja ove godine, a samo završno izvješće tijekom iduće.


Sva tri sindikata koja djeluju u Jadroliniji, nakon nesreće su u više navrata upozoravali da uzrok nesreće ne može biti isključivo ljudska greška, odnosno propust da se ulazno-izlazna rampa osigura sigurnosnim klinovima, prije nego što su pomorci izašli na rivu ispred nje, već da je riječ i o tehničkom kvaru, budući da je hidraulični mehanizam za podizanje i spuštanje rampe opremljen sustavima koji sprečavaju njen nagli pad do kojeg, slažu se, nije smjelo doći bez obzira je li rampa bila osigurana klinovima ili ne. Iz dva od tri sindikata – Sindikata pomoraca Hrvatske i Strukovnog sindikata pomoraca Jadrolinije, kao najodgovornije za odžavanje broda prozvali su upravu koju su pozvali na podnošenje ostavki.