SSSH

Novosel: Vlada je sama sebi prouzročila štrajk zaposlenika u pravosuđu

Portal Novi list, Hina

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Komentirao je i da postotak povećanja plaća zavarava jer je cijena hrane sigurno na razini 30 posto povećanja u odnosu na prethodnu godinu



Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) Mladen Novosel ustvrdio je u utorak da je Vlada sama sebi na indirektan način prouzročila štrajk zaposlenika u pravosuđu, no uvjeren je da će se rješenje ipak iznaći te istodobno provesti pravda prema ostalima u sustavu.


“Ono što je definitivno u toj cijeloj priči propust Vlade što je indirektno na neki način prouzročila taj štrajk. Upozoravali smo da se ne smije raditi presedan, da se ne smije posebno pregovarati sa liječnicima o njihovim internim pravima, da se ne može dozvoliti sucima da oni istovremeno sami za sebe izbore određena prava”, kazao je Novosel nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća.


“Onda što se je moglo očekivati, nego da će i ti državni službenici upravo povući ono što su dobili od svojih pretpostavljenih sudaca, pa zašto ne bi mi nešto izborili za sebe”, dodao je.


Foto galerija: Sjednica GSV-a Foto: Davor Kovačević




Uvjeren je da će se rješenje iznaći, da će te radnice dobiti veće plaće, ali da će se i “provesti pravda prema ostalima u sustavu, da ne bi ponovo došlo do narušavanja samog sustava”.


Komentirao je i da postotak povećanja plaća zavarava jer je cijena hrane sigurno na razini 30 posto povećanja u odnosu na prethodnu godinu.


“Najveći problem je to što Hrvatska ima najveći udio troška plaće upravo na hranu. Neovisno što su cijene energenata nešto niže od prosjeka EU-a, ne možemo se pomiriti s činjenicom da Hrvatska i turisti svjedoče tome ne samo da su cijene nenormano porasle u restoranima, nego i u trgovinama”, rekao je.


Novosel je izvijestio da su sindikati na današnjoj sjednici GSV-a iskazali primjedbe na onaj dio smjera Zakona o plaćama u državnom i javnim službama koji ne sadrži odmah raspravu i o popratnim dokumentima.


Neprihvatljivo im je da Zakon stupi na snagu sa 1. siječnja, a da se prethodno ne usuglase dokumenti koji prate Zakon.


Također, iskazali su skepsu na prijedlog ocjenjivanja, posebno u sektoru zdravstva i školstva. Smatraju da je u ovom trenutku kriterij za ocjenjivanje radnika previše stavljen u ruke šefova, odnosno ravnatelja te da je tu potrebno uključiti predstavnike radnika.


Smatraju da zakon ne smije umanjiti mogućnost kolektivnog pregovaranja ,a trenutno se, ističe Novosel, u članku postojećeg prijedloga zakona ide u tom pravcu.


Osvrnuo se i na štrajk radnika županijske tvrtke Ceste Šibenik rekavši da radnici nisu tražili od svog poslodavca povećanje plaće već samo pravo na kolektivno pregovaranje, da kroz kolektivni ugovor mogu dogovoriti određena veća kako materijalna, tako i ostala prava.


Šibensko-kninskog župana Marka Jelića, koji je ujedno i jedini član Skupštine tog trgovačkog društva, optužio je da manipulira s javnošću kada kaže da on nema pravo platiti radnicima u štrajku, koji mjesec dana nisu dobili plaću.


Ustvrdio je i da Jelić pokazuje što znači ‘lex šerif’ jer ga ne interesiraju ni zaključci županijske skupštine koja je donijela zaključke da Jelić treba radnicima isplatiti plaće, da treba smijeniti Nadzorni odbor i direktora.


“Toliko samo o jednom čeliku lokalne samouprave kada dobije moć, kada dobije istovremeno ne samo političku moć, nego kada doživi sebe i kao istovremeno gazdu jednog trgovačkog društva”, kaže Novosel.