Zakonske promjene

Što se zaista mijenja? Novi zakon o Hrvatskoj gospodarskoj komori pred Saborom u zadnji čas

Jagoda Marić

Zgrada Hrvatske gospodarske komore u Zagrebu / Foto Goran STANZL/PIXSELL

Zgrada Hrvatske gospodarske komore u Zagrebu / Foto Goran STANZL/PIXSELL

Kao što je već poznato, najvažnija promjena tiče se toga da bi mikro i male tvrtke bile oslobođene plaćanja komorskog doprinosa, ali za njih bi se, prema onome što se može razaznati iz objavljenog na eSavjetovanju, uvelo dobrovoljno članstvo



ZAGREB – Vlada u zakonske promjene koje se tiču Hrvatske gospodarske komore među ostalima ide i kako bi, uz modernizaciju komore, promijenila lošu percepciju koja u javnosti vlada o ovoj ustanovi, otvoreno to priznaje i Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja na Vladinom portalu eSavjetovanje u obrascu prethodne procjene zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori čime je zapravo pokrenuta procedura izrade novog zakona.


– Ključni cilj je osigurati zakon koji će učinkovito regulirati određene probleme i promijeniti percepciju Komore kao institucije koja je samoj sebi svrha umjesto da bude u funkciji poluge za razvoj i dobrobit gospodarstva i njegovih nositelja, navodi se u objavi. Kao što je već poznato, najvažnija promjena tiče se toga da bi mikro i male tvrtke bile oslobođene plaćanja komorskog doprinosa, ali za njih bi se, prema onome što se može razaznati iz objavljenog na eSavjetovanju, uvelo dobrovoljno članstvo koje će, vjeruju u Vladi, stimulirati modernizaciju komorskog sustava i ponudu novih usluga koje bi privukle novo članstvo i motiviralo staro za zadržavanje članstva.


– To je važno naročito za članove koji učinkovitu zaštitu svojih interesa žele ostvariti u odgovarajućoj zastupljenosti u tijelima Komore. Subjekti koji odluče zadržati članstvo, dobili bi potrebnu reprezentativnost po veličini, prihodima i djelatnostima u tijelima upravljanja, navodi se u Obrascu prethodne procjene. Što će se izlaskom iz članstva izgubiti, odnosno kakvi će biti u budućnosti kriteriji za one koji se odluče na dobrovoljno članstvo, iako to po zakonu neće biti obvezni, ne zna se. Članarinu od 42 kune mjesečno po sili zakona više neće plaćati manje tvrtke, dok će za one koji su dosad spadali u drugu i treću skupinu, i plaćali su 1.083 kune ili 3.973 kune mjesečno, ta obveza i dalje ostati. Lepeza posebnih usluga i proizvoda bila bi dostupna poduzetnicima uz plaćanje naknade prema cjenicima koje utvrđuje Skupština HGK-a prema kategoriji subjekta, ali se ne navodi koje bi usluge bile, samo da bi ih Komora trebala ponudi godinu dana nakon donošenja zakona.




Mikro i mali poduzetnici koji se oslobađaju obveze plaćanja članarine neće time postati konkurentniji jer taj iznos ni dosad nije predstavljao značajno opterećenje za njihovo poslovanje, zaključili su u Ministarstvu gospodarstva.


– Ne postoji izravni učinak na gospodarstvo, s obzirom na to da se radi o oslobađanju od plaćanja članarine u iznosu u prosjeku od 42 kune za prvu skupinu članova koji se odnose na mikro i male gospodarske subjekte, navodi se u procjeni Ministarstva gospodarstva.
S druge strane, Sabor je u veljači zaključkom zadužio Vladu da mu najkasnije do 15. srpnja 2021. godine dostavi Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori koji će osigurati reformu sustava Hrvatske gospodarske komore u funkcionalnom i materijalnom smislu te daljnje rasterećenje hrvatskih gospodarstvenika i osnaživanje njihovog tržišnog položaja.


No, Vlada, kako se čini iz obrasca, ne predlaže zakonske izmjene, nego potpuno novi zakon koji će još morati kao prijedlog proći javnu raspravu i doista će, ako će se Vlada držati zadanog roka, u zadnji tren stići u Sabor.