Stranačka blagajna

Novi problemi s financijama Mosta. Miletić uopće nije podnio izvješće o svojim donacijama

Tihana Tomičić, Hina

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Most ima priliku u narednih nekoliko dana srediti svoja izvješća i ispravljena ih poslati DIP-u



Nakon što je objavljeno kako Most ni nakon preko stotinu dana od objave konačnih rezultata izbora za Sabor nije uredio svoje financijsko izvješće i predao ga DIP-u, te će zbog toga vjerojatno ostati od državnih novaca za naknadu troškova izborne kampanje, čini se da je problem nastao među ostalim u prikazivanju troškova putnih naloga.


Oni su od Državnog izbornog povjerenstva već dobili odluku o izricanju administrativne sankcije obustave isplate naknade troškova izborne promidžbe jer je provedenim nadzorom DIP-a utvrđeno da nisu prikazali primitke od vlastitih sredstava u ukupnom iznosu od oko 37.000 eura.


Problem je i što zastupnik iz Rijeke Marin Miletić svoju kampanju prikupljanja donacija za izbore za Sabor, koju je vodio od kraja 2023. do proljeća ove godine, nije uopće prikazao u izvješću o primljenim donacijama, koje je svaka stranka dužna podnijeti po zakonu.




A također je utvrđeno i da barem 5.500 eura putnih troškova nije prikazano u tom izvješću, te niz drugih troškova kao što je proizvodnja video sadržaja i programiranja, dok troškovi za tvrtku Radio Grupa nisu prikazani realno, odnosno umanjeni su.


Neki troškovi su pak prikazani većima od realne cijene. Sveukupno, i dalje je sporno oko 29.000 eura troškova.


Most sad ima priliku u narednih nekoliko dana srediti svoja izvješća i ispravljena ih poslati DIP-u, no postavlja se pitanje može li stranka koja ovako neuredno vodi svoje financije (najblaže rečeno) bilo kome držati lekcije o borbi protiv korupcije ili kriminala?!


Brojne stranke nisu izvijestile o donacijama, prijete im kazne


Gotovo 60 političkih stranaka, od čega tri parlamentarne, koje nisu Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) dostavile izvješće o donacijama koje su primile u prvoj polovici ove godine, mogle bi se suočiti s ozbiljnim novčanim kaznama


Za taj propust, zakon, naime, propisuje kazne u rasponu od 1.327 do čak 13.272 eura, a od parlamentarnih stranaka ‘prijete’ IDS-u, HSLS-u te stranci Pravo i pravda.


Podaci DIP-a pokazuju kako od 20 stranaka zastupljenih u Saboru, svoju zakonsku obvezu dostave polugodišnjeg izvješća nisu ispunile tri spomenute stranke, a ispunilo ju je njih 17, s tim da je jedna, stranka Nezavisni, koju u Saboru zastupa Željko Lacković, to učinila izvan roka.


Naime, rok za dostavu izvješća bio je 15. srpnja, a Nezavisni su svoje dostavili 16. srpnja.


Izvješće o donacijama moralo je dostaviti 160 stranaka, njih 101 je tu obvezu ispunila, s tim da ih je sedam prekoračilo propisani rok, a 59 stranaka to nije učinilo, pa im prijete novčane kazne.


Izvješća stranke dostavljaju unosom u DIP-ov informacijski sustav za nadzor financiranja, DIP ta izvješća objavljuje prvog radnog dana od dana dostave i tako uvid u njih ima i široka javnost.


Zahvaljujući tome, poznato je da je u prvoj polovici ove godine najviše donacija dobila stranka Republika, Damira Vanđelića, više nego što su zajedno dobili HDZ, SDP, Možemo i Most.


Republiku, koja je od donatora dobila oko 83.300 eura, po dobivenim donacijama, 31.700 eura, slijedi stranka Odlučnost i pravednost (OIP) Karoline Vidović Krišto, dok je HDZ, koji tradicionalno dobiva najviše donacija, tek na trećem mjestu, sa 31.300 eura.


Slijede narodnjačke stranke, HNS i Narodna stranka Reformisti Radimira Čačića, koje su od donatora dobile 26.100 odnosno 23.300 eura, te krajnje lijeva stranka Zagreb je naš! kojoj su donatori uplatili 17.000 eura.


Na rang-listi donacija slijede Most (13.600 eura), SDP (13.000), Centar Ivice Puljka (12.400), Možemo (10.100), pa Hrvatsko bilo, stranka koja nije zastupljena u Hrvatskom saboru (7.000), HSU (5. 600), HSS (4.600), Glas Anke Mrak Taritaš (3.400). Domovinskom pokretu donatori su uplatili 2.180 eura, neznatno više nego izvanparlamentarnom HSP-u (2.000), a široke ruke nisu bili ni prema Novoj ljevici Ivane Kekin koja je dobila 1.300 eura.


Začelje ljestvice drže SDSS Milorada Pupovca, Fokus Daria Zurovca i stranka Dalije Orešković koje od donatora za redovne političke aktivnosti u šest mjeseci nisu dobile ni centa.