Foto S. Drechsler
Domaćom prozvodnjom CAR-T pripravaka dramatično bi se smanjila njihova cijena
povezane vijesti
U Univerzitetskom kliničkom centru u Ljubljani uskoro se u liječenje hematoloških bolesnika s leukemijom i limfomom uvodi CAR-T terapija, stanična imunoterapija koja postiže daleko bolje rezultate u liječenju od svih dostupnih terapija. Nova metoda liječenja uvest će se u narednih nekoliko mjeseci, a značit će život za 50-ak oboljelih godišnje kojima druge terapije ne pomažu.
Zaklada Zora pokrenula je projekt uvođenja CAR-T stanične imunoterapije tumora u Hrvatskoj kao revolucionarni iskorak u poboljšanju liječenja malignih bolesti. U donacijskoj kampanji cilj je prikupiti milijun eura za pokretanje prvog dijela projekta. Planira se, naime, uvođenje liječenja CAR-T stanicama vlastite proizvodnje.
Prednosti lokalne proizvodnje u Hrvatskoj su brža i lakša dostupnost i izbjegavanje zamrzavanja pripravaka, što bi postojeću terapiju koja traje od šest do sedam mjeseci skratilo na tri tjedna. Planirano je pokretanje proizvodnje u Klinici za traumatologiju KBC-a Sestre milosrdnice, odnosno u Laboratoriju za stanične terapije i tkivno inženjerstvo Banke tkiva i stanica, gdje postoje dozvole za proizvodnju lijekova za napredne terapije i educirano osoblje.
Domaćom prozvodnjom CAR-T pripravaka dramatično bi se smanjila njihova cijena. Cijena raznih postojećih pripravaka kreće se oko 330.000 eura po pripravku, dok je u Španjolskoj, koja je razvila svoje CAR-T pripravke, cijena manja od 90.000 eura po pripravku., a to bi bila razina na kojoj bi i mi mogli proizvoditi.
U Sloveniji je za pokretanje CAR-T terapije prikupljen milijun eura donacijama građana u samo 15 dana, a još toliko osiguralo je slovensko Ministarstvo zdravstva.