Kocka

Nova pravila za kockarnice u Hrvatskoj, uvodi se i Registar isključenih. Evo što se sve mijenja

Dražen Katalinić

Foto: Arhiva NL, PIxsell

Foto: Arhiva NL, PIxsell

Industrija igara na sreću pod novim ograničenjima



Izmjenama Zakona o igrama na sreću, koji je predstavio ministar financija Marko Primorac, u Hrvatskoj se od iduće godine zabranjuje vanjsko oglašavanje igara na sreću na javnim površinama, a ograničava se i oglašavanje u medijima, dok će prostori u kojima se priređuju igre na sreću, poput kockarnica, od iduće godine morati smanjiti svjetlosne efekte i zatamniti vanjski izgled prostora.


Propušteni prihodi


Prema postojećemu zakonu, oglašavanje igara na sreću zabranjeno je samo u radijskim i televizijskim emisijama za djecu i mlade, kao i tiskovinama namijenjenim djeci i mladima, dok se izmjenama zakona predlaže potpuna zabrana oglašavanja priređivača igara na sreću u tiskanim medijima, a u televizijskom i radijskom programu vremenska zabrana oglašavanja od 6 do 23 sata, uz iznimku oglašavanja 15 minuta prije, za vrijeme i 15 minuta nakon sportskog događaja. Isto vrijedi i za medije koji emitiraju sportske sadržaje 24 sata dnevno, a koji će priređivače igara na sreću moći oglašavati prije, tijekom i nakon sportskog događaja, ali samo ako ga prenose uživo.


Od zabrane oglašavanja izuzete su internetske stranice licenciranih priređivača igara na sreću. No, prijedlogom zakonskih izmjena regulirano je oglašavanje, ali ne i sponzorstva, što znači da će primjerice kladionice i dalje moći biti sponzori klubova i natjecanja, što je trenutno i slučaj u domaćem nogometu.




Kako bi se spriječio rad nelegalnih priređivača, koji usluge pružaju preko interneta i koji ne ispunjavaju zakonske obveze, predlaže se uvođenje mjere blokiranja uplate nelicenciranim priređivačima od strane pružatelja platnih usluga, a trenutno se igračima sudjelovanje u igrama takvih priređivača priječi blokiranjem pristupa sadržaju tih subjekata, to jest njihove IP adrese.


– Blokirat će se transakcija, čime će se onemogućiti igraču da uplati u bilo kakve igre koje subjekti priređuju nelegalno, pojasnio je ministar Primorac, dodavši da se predlaže automatska blokada pristupa internetskim stranicama priređivača.


Nelegalno priređivanje igara putem interneta predstavlja jedan od ključnih izazova, rečeno je na predstavljanju izmjena zakona, pri čemu je mahom riječ o subjektima koji se nalaze u inozemstvu, pa ih je teže kontrolirati i sprječavati u poslovanju. S takvim platformama je povezano i sudjelovanje maloljetnika u igrama na sreću, a također država se suočava i s propuštenim prihodima i prihodima od naknada.


Registar isključenih


Zbog toga se uvode i nove mjere za društveno odgovorno priređivanje igara na sreću koje uključuju obaveznu identifikaciju svih igrača prilikom ulaska u prostor za igre, a prema sadašnjoj praksi, punoljetnost igrača se provjerava samo u slučaju sumnje.


Za priređivače koji maloljetniku dozvole igrati, propisuje se gubitak prava na priređivanje igara.


Priređivačima će se ograničiti veličina natpisnih ploča, a bolje će se regulirati i uvjeti za izdavanje prethodnog mišljenja za prostor u kojemu se namjerava otvoriti casino ili automat-klub, a pojednostavit će se postupak potvrđivanja certificiranja automata, stolova, sustava i internetskih igara kako bi se administrativno rasteretilo Ministarstvo financija, odnosno Porezna uprava.


Od prvog siječnja 2026. godine Hrvatski zavod za javno zdravstvo uspostavit će i voditi registar isključenih igrača, a zahtjev za samoisključenje koje je podnio igrač morat će poštovati svi priređivači igara na sreću, a ne samo onaj kod kojeg je podnesen zahtjev.


Primorac je istaknuo da je Vlada, a prije svega ministarstvo kojem je na čelu, na prijedlogu novog zakona radilo proteklih godinu dana, no nažalost, kako je rekao, izmjene nisu uspjele proći saborsku proceduru i biti izglasane u ovom sazivu Hrvatskog sabora.


No, s obzirom na velik posao koji je odrađen, izmjene Zakona o igrama na sreću su puštene u postupak javnog savjetovanja, a Primorac se nada da će, kada se novi saziv Sabora konstituira nakon izbora, prijedlozi proći proceduru i biti izglasani.


Uz tu napomenu, s prvim danom 2025. godine zakonske izmjene bi trebale stupiti na snagu.


Rastu porezni prihodi


Ministar Marko Primorac izvijestio je da su lanjski prihodi državnog proračuna od poreza i naknada od igara na sreću iznosili 311 milijuna eura, a rastu iz godine u godinu, pri čemu su primjerice u 2022. iznosili 251 milijun eura.


Značajnim dijelom se ti prihodi koriste za pokrivanje raznih društveno značajnih aktivnosti, a Vladinom današnjom uredbom je za 2023. raspoređeno ukupno 118 milijuna eura. Najveći dio tog iznosa, 38,2 posto, ide za promicanje razvoja sporta, a sredstva će se koristiti i za druge namjene, primjerice borbu protiv ovisnosti, socijalne i humanitarne djelatnosti te zadovoljavanje potreba osoba s invaliditetom.