'Žena s glasom'

Noćni marš u Osijeku: Pročitani zahtjevi upućeni državnim institucijama

Hina

Foto Borna Jaksic/PIXSELL

Foto Borna Jaksic/PIXSELL

Natalija Havelka podsjetila kako se ove godine u Hrvatskoj održavaju troji izbori te su na taj način željele osvijestiti žene da izađu na njih i glasaju "za pravu opciju" jer jedino tako mogu mijenjati javne politike za poboljšanje svojih ženskih ljudskih prava



U Osijeku, kao i u brojnim drugim hrvatskim gradovima, povodom Međunarodnog dana žena marširalo se u petak navečer pod geslom ‘Žena s glasom’, od središnjeg Trga Ante Starčevića do Parka Kralja Držislava gdje su kod Školjke pročitani zahtjevi upućeni državnim institucijama.


Ovogodišnji drugi po redu ‘marš’ organizirala je inicijativa Noćni marš Osijek u kojoj je sudjelovao i osječki Centar za mir, nenasilje i ljudska prava čija je izvršna direktorica Natalija Havelka podsjetila kako se ove godine u Hrvatskoj održavaju troji izbori te su na taj način željele osvijestiti žene da izađu na njih i glasaju “za pravu opciju” jer jedino tako mogu mijenjati javne politike za poboljšanje svojih ženskih ljudskih prava.


Iako su se žene prije više od 70 godina izborile za pravo glasa i danas svjedočimo neravnopravnosti spolova i danas su ugrožena ženska ljudska prava, upozorila je Havelka napominjući kako upravo iz tog razloga izražavaju svoje zahtjeve koje će uputiti državi.


Foto Borna Jaksic/PIXSELL

08.03.2024., Osijek – Osmomartovski Nocni mars u Osijeku okupio je ‘’Zene s glasom”. Nocnim marsom Osijek zeli se potaknuti sto veci broj zena na izlazak na izbore jer tako mogu mijenjati javne politike vezane uz svoj polozaj. Photo: Borna Jaksic/PIXSELL




Prema njezinim riječima država je ta koja treba štititi ženska ljudska prava.


Zahtjeve smo formirali u nekoliko grupa – rodno uvjetovano nasilje, zahtjevi koji se odnose na rad i zapošljavanje, medije, reproduktivna prava i obrazovanje, podsjetila je Havelka dodajući da su razlike među muškarcima i ženama vidljive u svim područjima.


Posebno je istaknula rodno uvjetovano nasilje navodeći aktualni primjer slučaja silovanja pacijentice u osječkoj bolnici.


S marša ćemo Vladi uputiti zahtjev i zatražiti hitnu izmjenu Zakona o liječništvu i uvođenje odredbe da se liječnika nad kojim se vodi kazneni postupak protiv kaznenog djela protiv spolne slobode udalji s mjesta rada dok traje taj postupak, kazala je Havelka naglašavajući kako država treba donijeti sveobuhvatnu politiku borbe protiv nasilja u obitelji koja je istekla 2022 godine i još uvijek nije donesena.


Mirna Šostarko, iz inicijative Noćni marš Osijek tvrdi da se ženin glas u današnjem društvu konstantno pokušava utišati, sve više je problema što se tiče rodne ravnopravnosti i ženskih prava i to ne samo na nacionalnoj razini već i lokalno u gradu Osijeku.


Želimo poručiti ženama da izađu van na ulice, da dignu glas i da se njihov on čuje. Želimo na ovaj način motivirati žene da izađu na izbore i reći im da donesu informiranu odluku o tome za koga će glasati, da. malo bolje promotre kakve nam se opcije nude i tko nudi solucije za poboljšanje ženskih prava, poručila je Šostarko.


Stvari se, kaže, jako sporo mijenjaju i transparenti i poruke koje su imale prije tri godine i dalje su zapravo aktualne.


Ali ne stajemo na maršu, plan nam je napraviti cijelu kampanju gdje ćemo stupiti u kontakt sa svim vodećim strankama u RH i pokušati informirati žene što bolje o svemu što se događa, naglasila je.


Organizatori navode kako je na prošlogodišnjem Noćnom maršu u Osijeku bilo okupljeno 500-tinjak Osječanka i Osječana a da je ove godine okupljeno znatno više.


Uz „Zle bubnjare“, zviždaljke i brojne transparente povorka je krenula s Trga Ante Starčevića te zatim Kapucinskom ulicom, Ulicom Europske avenije došla do Parka Kralja Držislava kod Školjke gdje su pročitani zahtjevi inicijative koji će biti upućeni Vladi.