
Foto Patrik Macek/PIXSELL
Ivan Turudić definitivno više nema podršku Domovinskog pokreta. SDP svejedno neće imati potrebnu većinu, jer desnica smatra da Turudić radi dobar posao
povezane vijesti
SDP-ov prijedlog zaključka kojim bi Sabor zadužio Vladu da podnese Saboru prijedlog razrješenja glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, mogao bi dovesti do zaista paradoksalnih političkih savezništava.
Matematika pokazuje da će Turudić uspjeti opstati na čelu Državnog odvjetništva, da SDP-ov zaključak neće dobiti većinu jer će ga udruženim snagama odbaciti HDZ sa svojim malim koalicijskim partnerima poput HSLS-a, Furija Radina i Hrvoja Zekanovića te desni oporbeni zastupnici iz stranke DOMiNO, suverenist Marijan Pavliček, neovisni Josip Jurčević i troje SDSS-ovaca.
Ta bi koalicija za Turudića brojila 76 zastupnika, što bi ujedno bila većina u Saboru. Na drugoj strani bi u manjini ostale opozicijske lijevo-liberalne stranke, Most i osmero zastupnika HDZ-ovog ključnog partnera Domovinskog pokreta.
Cirkus u državi
Ako bi ishod glasovanja o Turudiću, koje se očekuje u drugoj polovini svibnja ili početkom lipnja, doista bio ovakav, sukladno svemu što znamo o politici, on bi morao označiti kraj koalicije HDZ-a i Domovinskog pokreta i pad Vlade u sadašnjem sastavu.
Ali, ono što se proteklih mjeseci zbivalo između HDZ-a i DP-a tjera na oprez u procjenama i nikako se ne smije isključiti mogućnost da bi Andrej Plenković i Ivan Penava nastavili surađivati i unatoč eventualnom potpunom razilaženju oko Turudića.
Čim se doznalo što sprema SDP, najviše je intrigiralo kakva će biti reakcija DP-a, budući da je Penava već najavio da, zbog pritvaranja Josipa Dabre, glavni državni odvjetnik neće u Saboru imati povjerenje njegove stranke.
Penava je u Vukovaru dugo razgovarao s novinarima, oni su mu tri puta postavili pitanje hoće li Domovinski pokret podržati SDP-ov zaključak, ali jednoznačan odgovor nisu dobili. Međutim, u DP-u su uvjereni da je predsjednik stranke jasno kazao da će biti za opoziv Turudića, a to su shvatili na osnovu ovih nekoliko rečenica.
– Stav je nas u Domovinskom pokretu da je, bez obzira na to što inicirao bilo tko, na temelju postupanja glavnog državnog odvjetnika kao najodgovornijeg, a u ovom slučaju osječkog Državnog odvjetništva, riječ o jednoj igranki, političkom pritisku i cirkusu u kojem ne želimo sudjelovati i zbog kojeg nas je sramota.
Ruke u zraku Domovinskog pokreta za cirkusiranje i cirkusante neće se dogoditi. Domovinski pokret prilikom izglasavanja glavnog državnog odvjetnika nije bio za to, ali smo dosta otvoreni za to da se ljudi dokažu svojim radom i da promijenimo stav.
Ali, ovo nije put. Mario Banožić nije ni dana bio u zatvoru, a govorimo o izgubljenom ljudskom životu, dok imamo primjer Josipa Dabre, unutar istog sustava. Pa tko je tu lud? I trebamo dizati ruke za to?
Neka, hvala. Domovinski pokret se s većinom razilazio i oko imenovanja Milorada Pupovca, ali tada me nitko nije pitao puca li koalicija, dio je Penavinog opširnog istupa u Vukovaru u kojem uistinu ima elemenata za zaključak da će DP biti uz SDP u vezi Turudića.
Egzibicije ljevice
Ako bi tako na kraju i bilo, oporba bi s DP-ovcima skočila na 82, a HDZ bi s ostatkom svoje koalicije pao na 68 zastupnika. No, ova računica nije ni izbliza ovako jednostavna.
Mario Radić je u veljači prošle godine, kao zastupnik Domovinskog pokreta, glasovao protiv Turudića, ali njegov DOMiNO je danas vrlo zadovoljan glavnim državnim odvjetnikom.
– Nisam za bilo kakve egzibicije ljevice. Turudić radi samostalno, a posebno pozdravljam što se DORH bavi onom partizankom (u četvrtak je s Vjerom Andrijić u splitskom državnom odvjetništvu obavljen obavijesni razgovor, op.a.).
Ne zanima me SDP, nije nam potrebna nikakva dodatna nestabilnost u državi, kazao nam je Igor Peternel, predsjednik Kluba DOMiNO.
U tom je klubu sada i Pavliček, koji ističe da je ranije žestoko kritizirao Turudića, ali da mu se »ne može osporiti da posljednjih mjeseci procesuira ljude i iz HDZ-a i SDP-a i DP-a«.
Jurčević je u klubu Mosta i njegov je stav da »Turudić nije svetac«, ali i da predstavlja »najveću promjenu u odnosu na duboku državu još od 1990.« te je stoga »protiv promjene čovjeka s integritetom«.
SDSS je podržao Turudića prilikom izbora za glavnog državnog odvjetnika, a jednako će postupiti i kada će se glasovati o SDP-ovom prijedlogu njegove smjene.
Hajdaš Dončić: U demokracijama glavni tužitelj ne komentira oporbu
U četvrtak ujutro u SDP-u su odlučili da će predložiti zaključak o Turudiću, a nekoliko sati kasnije stiglo je priopćenje USKOK-a da se njihov varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj nalazi pod istragom.
Stoga je prirodno da je glavni državni odvjetnik tu inicijativu, koju je u četvrtak u poslijepodnevnim satima Siniša Hajdaš Dončić objavio na konferenciji za novinare, stavio u kontekst slučaja Bosilj.
U intervjuu RTL televiziji tog dana navečer Turudić je optužio predsjednika SDP-a za staljinizam, ocijenio da se Hajdaš Dončić takvim prijedlogom svrstao u 1948., ali je rekao nešto još dalelo zanimljivije.
– On se izgubio u vremenu i prostoru, kao što je bio izgubljen i 16. 9. 2020. godine, izjavio je Turudić.
Njegova sugovornica ga, nažalost, nije upitala što on to zna da je Hajdaš Dončić radio ovog datuma. SDP-ov zastupnik je, dokaz toga je saborski fonogram, 16. rujna 2020., u sklopu aktualnog prijepodneva, postavio premijeru Andreju Plenkoviću pitanje o izboru ravnatelja zagrebačke bolnice Sestara milosrdnica.
Nije pritom spominjao Turudića. Kada je napustio Sabor, utvrdio je jučer Hajdaš Dončić istražujući svoj mobitel, otišao je kod bivšeg ministra Darka Lorencina, čija je supruga dan ranije proslavila 40. rođendan.
– Bilo je tamo jedno omanje društvo i to je, osim Sabora, sve što se mene tiče za 16. rujna 2020. Ja Turudića ne shvaćam ozbiljno, pa tako ne bih pridavao važnost ni toj poruci s datumom koju mi je javno uputio.
No, u državama razvijene demokracije nezamislivo je da glavni tužitelj komentira oporbu ili predsjednika Republike. I to je jedan od razloga zbog čega Turudić ne bi više smio biti na čelu DORH-a, rekao nam je jučer Hajdaš Dončić.