Stižu strana plovila

Nautički turizam dobro pliva usprkos koroni, snažan pad ukracaja i iskrcaja pomoraca

Orjana Antešić

Hoće li nautički turizam spasiti ovogodišnju sezonu / Snimio Sergej DRECHSLER

Hoće li nautički turizam spasiti ovogodišnju sezonu / Snimio Sergej DRECHSLER

Zaključno sa 14. srpnja izdano je 5.171 vinjeta stranim brodicama i jahtama što je u odnosu na isto razdoblje lani pad od nekih 33 posto. Najmanji pad bilježe ispostave na obali, kao i otok Krk



RIJEKA – Najsvježiji podaci o broju izdanih vinjeta stranim plovilima potvrđuju da u ovoj, nikad ograničenijoj i neizvjesnijoj korona-godini nautički turizam dosta dobro »pliva«, što su i bila nekakva očekivanja.


Zaključno sa 14. srpnja, u Lučkoj kapetaniji Rijeka, koja pokriva područje od Mošćeničke Drage do Novog Vinodolskog te otoke Cres, Lošinj, Krk i Rab, izdano je 5.171 vinjeta stranim brodicama i jahtama što je u odnosu na isto razdoblje lani pad od nekih 33 posto.


Županijski operativni centar za zaštitu mora

U prizemlju Lučke kapetanije u Rijeci u tijeku su radovi na uređenju tih prostora, u čijem bi se dijelu trebao smjestiti i Županijski operativni centar za zaštitu mora. Radovi su počeli sredinom svibnja, a prema najavama lučkog kapetana Glažara sve bi trebalo biti u punoj funkciji do konca ove godine. Troškovi uređenja, zajedno sa svom opremom koja će se instalirati, iznosit će blizu pet milijuna kuna, od čega je oko 3,5 milijuna kuna donacija koja je za tu namjenu stigla iz SAD-a, točnije od njihovog Inženjerskog vojnog korpusa (US Army Corps od Engineers) dok će u dijelu troškova opremanja participirati Županija.



 


Nadzor i inspekcije


Analiza koju su napravili u Lučkoj kapetaniji Rijeka pokazuje da pritom najmanji pad bilježe njihove ispostave na obali, gdje je to manje za 29,2 posto, a vrlo blizu tome je i situacija na otoku Krku. Nešto veći pad broja izdanih vinjeta bilježe ispostave na Rabu – 35,6 posto, Cresu – 36,2 i Lošinj 36,8 posto. Najmanje odstupanje u odnosu na prošlu godinu, doznajemo od lučkog kapetana Darka Glažara, bilježi se u Puntu u kojem su lani do sredine srpnja bile izdane 1.344 vinjete, a ove godine 1.150, odnosno (tek) 14,4 posto manje. U Lučkoj ispostavi Rab, koja već tradicionalno slovi za najjaču po broju izdanih vinjeta, usporedbe radi, u ovoj su godini izdane 1.254 vinjete, dok je lani bila riječ o njih 1.937.

Foto galerija: Raskošne jahte u riječkoj luci Foto: Sergej Drechsler




Proljetni, dvomjesečni lockdown u Hrvatskoj, uslijed korona pandemije, doznajemo od kapetana Glažara, rezultirao je i smanjenim brojem obavljenih inspekcijskih pregleda, no od sredine svibnja rad Lučke kapetanije Rijeka i njezinih ispostava vratio se u puni pogon. Statistika govori da su djelatnici Lučke kapetanije Rijeka u prvih šest mjeseci obavili 198 inspekcijskih nadzora sigurnosti plovidbe na moru, odnosno sveukupno 707 inspekcijskih postupanja koje su u njihovoj nadležnosti. Dosad je, doznajemo, naplaćeno 45.000 kuna kazni prekršiteljima.


Ukrcaj pomoraca


U dijelu koji se tiče socijalne reforme za pomorce i nadležnosti i uloge koje u tome imaju lučke kapetanije, u Rijeci je u prvih šest mjeseci ove godine, kao posljedica COVID-19, evidentiran primjetno manji broj ukrcaja i iskrcaja pomoraca. Do konca lipnja bilo je evidentirano 4.299 ukrcaja i 4.383 iskrcaja dok je, usporedbe radi, u cijeloj prošlog godini zabilježeno ukupno 12.680 ukrcaja i 13.699 iskrcaja pomoraca. Na području koje pokriva Lučka kapetanija Rijeka, odnosno u Primorsko-goranskoj županiji, trenutno je evidentirano ukupno 8.906 pomoraca, što je neznatan rast u odnosu na lani, kada se u pomoračkoj profesiji vodilo 8.884 osoba.



Podaci za prošlu godinu pokazuju da su djelatnici Lučke kapetanije Rijeka sudjelovali u ukupno 91 intervenciji traganja i spašavanja na moru, u kojima su spašene 42 osobe, 20 brodica, no nažalost u prošloj je godini zabilježeno i sedam smrtnih slučajeva stradavanja na moru. Upravo da bi se ta crna statistika čim je moguće više smanjila, lučki kapetan Drako Glažar još jednom ukazuje na važnost pridržavanja onih općepoznatih postulata i sigurnosti na moru, a to je da je glisiranje zabranjeno na udaljenosti manjoj od 300 metara od obale, ali i da kupač nema što tražiti 100 metara dalje od obale. Kazne koje su propisane za nepridržavanje ovih pravila mogu iznositi i do 10.000 kuna.