Poplava

Vodostaji jako rastu, vrhunac tek u idućim danima. DHMZ izdao novo posebno upozorenje

P. N.

Ivica Galovic / PIXSELL

Ivica Galovic / PIXSELL

Kupa i Korana u Karlovcu svoje maksimume bi trebale imati u nedjelju, priopćio je DHMZ



Situacija s izlijevanjem rijeka uslijed obilnih oborina i dalje je zabrinjavajuće. Nadležne službe poručuju kako poduzimaju sve potrebne mjere, a generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković istaknuo je da je dio problema u oborinskoj odvodnji na gradskim područjima.


“Opet ću reći da uvijek imamo i problem oborinske odvodnje na području gradova, što je u nadležnosti jedinica lokalne samouprave. Neću reći da su određeni problemi i na području grada Orahovice, ali svi gradovi imaju određene probleme jer nijedan sustav zapravo nije dimenzioniran na ove ekstremne količine oborine”, upozorio je Đuroković, piše HRT.


Ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut potvrdio je da je kiša uzrokovala ozbiljne probleme na više područja kazavši: “Mogu reći da na području Republike Hrvatske u pet županija imamo ovakve izvanredne situacije uzrokovane velikim količinama kiše”.


Izlijevanje Kupe i Korane




U subotu u 8 sati je vodostaj Korane bio 725 centimetra, a Kupe u Karlovcu 702 pa je i ta rijeka ušla u fazu redovnih mjera obrane od poplava, a nekoliko prometnica na gradskom području je zatvoreno zbog nakupljanja vode, izvijestila je karlovačka Gradska uprava.


Nakon sastanka Stožera civilne zaštite Karlovca održanog u subotu ujutro iz Grada Karlovca je poručeno su zatvorene prometnice Mekušje – Kamensko, Rilj u Cerovcu Vukmanićkom, Ladvenjak iz smjera Belajskih Poljica, Ulica svetog Florijana i Kobilić.


“Službe Stožera civilne zaštite su na terenu, pripremne radnje obavljene u četvrtak, a vreće s pijeskom dostavljene u mjesne odbore nizvodno od Karlovca, te postavljene na kritična područja u gradu. Stanje se prati i u skladu s njim, poduzimaju potrebne radnje”, poručeno je iz Grada.
Napomenuto je da je Stožer civilne zaštite Karlovca u stalnom kontaktu zbog porasta karlovačkih rijeka uslijed obilne kiše.


“Dogovorene su daljnje aktivnosti svih članova Stožera, koji je u koordinaciji s povjerenicima Civilne zaštite u potencijalno ugroženim mjesnim odborima”, izvijestila je Gradska uprava.


DHMZ je izdao novo upozorenje


DHMZ se oglasio novim upozorenjem, navodeći kako je u protekla 24 sata najviše oborine zabilježeno u Slavoniji, Banovini, Žumberku i u Gorskom Kotaru.


“Vodostaji na cijelom slivu rijeke Save i dalje rastu. Prema raspoloživim prognostičkim materijalima prestanak oborina očekuje se do kraja vikenda, ali time ne prestaje moguća ugroza od visokih vodostaja i poplava. Naime velike količine oborine tj. vode koja je trenutno raspoređena na površini savskog sliva još nije pristigla do glavnog vodotoka. Od većih pritoka naročito rastu Una u donjem dijelu toka, Kupa i pritoci, dok manje bujične rijeke (npr. Bregana ili Orljava) brzo reagiraju na oborinu koja pada te iznimno brzo rastu i mogu lokalno uzrokovati probleme”, navodi se.


Maksimalni vodostaji rijeke Une u Hrvatskoj Kostajnici očekuju se tijekom današnjeg dana u popodnevnim i večernjim satima s mogućim ulaskom u izvanredno stanje mjera obrane od poplava.


“Kupa i Korana u Karlovcu svoje maksimume bi trebale imati u nedjelju 30. ožujka 2025. sredinom dana u izvanrednim mjerama obrane od poplava. Srednja i donja Sava će od 30. ožujka 2025. započeti nešto duže razdoblje visokih vodostaja koje će potrajati sljedećih nekoliko dana. Takvo stanje je podržano povećanim dotocima velikih desnih pritoka iz BiH, kao i našim lijevim pritocima uslijed velike količine oborina proteklih dana. Razvoj vremenske situacije sljedećih dana odredit će daljnji razvoj hidroloških uvjeta i vodostaja naših rijeka”, navodi DHMZ.


Vatrogasci na terenu


Vatrogasci su i dalje angažirani na obrani od poplava na području Orahovice u Virovitičko-podravskoj županiji, Đurđenovcu na području Osječko-baranjske županije, u Požeško-slavonskoj, Sisačko-moslavačkoj i Zagrebačkoj županiji, priopćila je Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ).


Obilna kiša koja je na području središnje Slavonije počela padati 27. ožujka izazvala je bujične poplave na području Orahovice u Virovitičko-podravskoj županiji. Tijekom jučerašnjeg dana i noći na području grada Orahovice i mjesta Slavonske Bare vatrogasci su aktivno radili na obrani od poplave i sanaciji poplavljenih područja. Došlo je do izlijevanja rijeke Vučice i plavljenja stambenih i gospodarskih objekata te prometnica.


U posljednja 24 sata ukupno je angažirano 80 vatrogasaca s 24 vatrogasnih vozila s područja županije, a vatrogasci i dalje aktivno rade na obrani od poplava, kažu u Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici.


“Situacija na području županije je pod kontrolom, a vodostaji su u opadanju. Na području Orahovice se još radi na nekoliko ispumpavanja, a slična situacija je i na području Slavonske Bare i Zokovog Gaja. Na području Crnca je došlo do puknuća nasipa, ali srećom i tu se vodostaj povlači, a vatrogasci i dalje rade na punjenju vreća“, rekao je županijski vatrogasni zapovjednik Robert Teskera.


Na području Osječko-baranjske županije županije ukupno je kumulativno angažirano 340 vatrogasaca sa 75 vatrogasnih vozila s područja županije na obrani od poplava. Veliki broj objekata na području Općine Đurđenovac je poplavljen te se radi na ispumpavanju. Prema riječima županijskog vatrogasnog zapovjednika Zorana Pakšeca, vatrogasci su i dalje na terenu, radilo se cijelu noć te s ispumpavanjem objekata nastavljaju i danas.


Na području Požeško – slavonske županije ukupno je odrađena 21 tehnička intervencija, uglavnom ispumpavanja vode iz stambenih i gospodarskih objekata, bunara te jedno spašavanje vozila i osobe iz vode, a angažirana su 102 vatrogasca sa 23 vatrogasna vozila sa područja županije.


Na području Sisačko-moslavačke županije kiša je uzrokovala plavljenje objekata na području Siska, Petrinje, Novske i Kutine. Ukupno je odrađeno 15 tehničkih intervencija ispumpavanja vode iz objekata gdje je ukupno angažirano 36 vatrogasaca s 18 vatrogasnih vozila iz JVP Sisak, JVP Petrinja, JVP Novska i JVP Kutina.


I na području Zagrebačke županije bilježi se povećan broj tehničkih vatrogasnih intervencija koje su posljedica obilne kiše. Ukupno je odrađeno 13 intervencija ispumpavanja vode te uklanjanja stabala s prometnica gdje su ukupno angažirana 73 vatrogasca s 19 vatrogasnih vozila.