Foto Screenshot
Na području riječke regije očekuju se olujni udari bure, a osobito podno Velebita i orkanski. Najjači udari vjetra trebali bi biti čak 110 do 200 km/h.
povezane vijesti
Kao što su i predvidjele prognoze vremena ipak nam dolazi bijeli Božić. Na vrhu Radeševa upravo je počeo padati snijeg, koji je već počeo oblačiti bijelo ruho. Na parkingu još uvijek nema snježnog pokrivača, ali se očekuje prema večeri i daljnji pad temerature te još snijega u Gorskom kotaru, a poneka pahulja nošena vjetrom mogla bi stići i do Kvarnera.
I na Zavižanu je padao slab snijeg, na temperaturi od nula stupnjeva.
Prodor hladnog zraka
Prognoza govori da će u nastavku dana, prodorom hladnijeg zraka, snijeg padati u Gorskom kotaru i Lici, gdje će se stvarati snježni pokrivač. Snijeg je prolazno moguć u unutrašnjosti Istre, Banovini i Kordunu, u noći na Štefanje i u unutrašnjosti Dalmacije, sutra i u zapadnoj Slavoniji i Posavini.
Uz oborinu, treba računati na jak vjetar. Na većem dijelu obale još puše jak jugozapadnjak, iako je pod Velebitom već zapuhala bura, ona će tek jačati prema kraju dana. Uz buru, postoji mogućnost da koja pahulja snijega završi i na samoj obali.
Dosad je u većini zemlje promjena donijela kišu. Prema podacima mreže Pljusak.com, do 11 sati najviše kiše je palo u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, ponegdje i preko 40 litara po kvadratnom metru.
Prognostičari Državnog hidrometeorološkog zavoda izdali su u sklopu sustava Meteoalarma za subotu crveno upozorenje za područje riječke regije, Kvarnera i Velebitskog kanala te narančasto upozorenje za područje gospićke regije, zapadne obale Istre i Dalmacije.
Olujna bura na Kvarneru
Na području gospićke regije očekuju se olujni udari sjeveroistočnog vjetra s najjačim udarima vjetra > 65 km/h.
“Budite spremni na poremećaje, oštećenja konstrukcija i rizik od ozljeda zbog iščupanih stabala, polomljenih grana te letećih krhotina. Moguć je prekid prometa i prekid opskrbe električnom energijom”, navodi se u upozorenju.
Na području riječke regije očekuju se olujni udari bure, a osobito podno Velebita i orkanski. Najjači udari vjetra trebali bi biti čak 110 do 200 km/h.
“Poduzmite mjere za samozaštitu. Postoji rizik za osobnu sigurnost zbog iščupanih stabala, polomljenih grana te letećih krhotina. Očekuju se rasprostranjena oštećenja konstrukcija, prekid prometa i prekid opskrbe energijom”, stoji u upozorenju.
Na području zapadne obale Istre očekuje se jaka, mjestimice vrlo jaka bura. Najjači udari vjetra od 65 do 110 km/h.