Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
Navodi se kako će se ovisno o razvoju epidemiološke situacije po potrebi odrediti nove zone ograničenja
povezane vijesti
- Sezona gripe se zahuktava, ali stručnjaci kažu da nema razloga za zabrinutost: “Vratili smo imunost nakon pandemije”
- Covid je iza nas, ali znanstvenici strahuju od nove velike pandemije: “Mogla bi stići već 2025.”
- Znanstvenici zabrinuti. Virus ptičje gripe je mutirao i blizu je da se počne prenositi s čovjeka na čovjeka
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u petak je izvijestilo da je na području Ivanić Grada potvrđena influenca ptica podtipa H5N1 – ptičja gripa.
Na objektu s peradi na području grada Ivanić Grad u Zagrebačkoj županiji u utorak 3. prosinca, potvrđena je influenca ptica podtipa H5N1, objavilo je Ministarstvo navodeći kako je u tijeku utvrđivanje patogenosti virusa.
Odmah po zaprimljenoj sumnji na bolest, Državni inspektorat je naredio provedbu mjera kontrole i iskorjenjivanja bolesti na objektu (usmrćivanje preostale peradi, čišćenje i dezinfekcija objekta i dr.). Rješenjem su određene i zone ograničenja u kojima će se provoditi mjere u svrhu ranog otkrivanja te sprječavanja daljnjeg širenja bolesti, ističe se u priopćenju Ministarstva.
Također se navodi kako će se ovisno o razvoju epidemiološke situacije po potrebi odrediti nove zone ograničenja te ažurirati postojeće.
Iz Ministarstva su nešto ranije, 28. studenog izvijestili i kako je potvrđena influenca ptica podtip H5N1 na području Grada Zagreba kod ptica koje se drže u zatočeništvu (kontrolirani uvjeti držanja). Također su naveli kako je tijeku utvrđivanje patogenosti virusa te kako se na predmetnoj lokaciji trenutno se provode sve potrebne mjere kontrole bolesti.
Podsjetili su i kako je od 18. studenoga 2023. na snazi je Naredba o mjerama za sprječavanje pojave i širenja influence ptica na području Republike Hrvatske (objavljena u 138/2023 i 55/24).
Mjere propisane Naredbom se odnose na područje cijele Republike Hrvatske, a određuju obvezno držanje sve peradi i ptica u zatočeništvu (kontrolirani uvjeti držanja) na način da je onemogućen svaki kontakt s divljim pticama. Vodena perad (patke i guske) moraju se držati odvojeno od ostale peradi, a obavezna je provedba higijenskih i biosigurnosnih mjera u uzgojima peradi.
Iz Ministarstva su tada podsjetili subjekte da poštuju biosigurnosne mjere u uzgojima te da svaku promjenu zdravstvenog stanja, parametara proizvodnje ili uginuća životinja bez odgađanja prijave svom veterinaru.