Čistka

Na Ibleru utvrdili pravila, sad je poznato tko bi sve mogao biti isključen iz SDP-a

Tihana Tomičić

Foto MARKO LUKUNIć/PIXSELL

Foto MARKO LUKUNIć/PIXSELL

Hoće li se na toj listi naći Ostojić, Vukas ili Brumnić, vidjet će se



ZAGREB – Vrh SDP-a utvrdio je kriterije za reviziju članstva u organizacijama koje su raspuštene, a to su u prvom redu Zagreb i Slavonski Brod. Naime, u roku od još preostalih 30 dana treba ponovo ažurirati članstvo, a na sjednici Predsjedništva utvrđeno je da će jedan od kriterija za ponovno učlanjenje, odnosno ostanak u stranci, biti uredno plaćanje članarine, no također se spominje i članak 20. Statuta, koji govori o pravima i obavezama članova.


A to je naravno šifra za ocjenu o tome je li netko nanosio štetu ugledu stranke svojim radom ili istupima, ili je pak odbio sudjelovati u lokalnim izborima, što je u SDP-u oduvijek bilo alatom za isključivanje »nepodobnih«. Taj je kriterij i sam predsjednik SDP-a Peđa Grbin potvrdio jučer odgovarajući na naša pitanja.


– Povjerenici koji će odlučivati o članstvu pojedinca u stranci u organizacijama koje su raspuštene radit će po Statutu, a pritom će uvažavati kriterij odnosa člana prema stranci, prema izborima i izbornim procesima, poštovanju odluka stranačkih tijela, te naravno o plaćanju članarine.




No, najvažniji bit će članak 20. Statuta, i to je za veliku većinu članova Predsjedništva nesporno, rekao je Grbin.


Masovno isključivanje


U prijevodu, za svakog za koga se utvrdi da je opstruirao izborni proces ili javno govorio protiv stranke, to će biti kriterij za isključenje.


Kako sada stvari stoje, vrh SDP-a nije sklon isključivanju bivšeg predsjednika SDP-a Davora Bernardića iz stranke, što je neizravno potvrdio i potpredsjednik Siniša Hajdaš Dončić koji je ovih dana izjavio da »ne vidi ni jedan razlog za Bernardićevo isključenje u Zagrebu«, no odnosi li se to i na Rajka Ostojića, a posebno bivšeg glavnog tajnika Nikšu Vukasa ili Zvanu Brumnića, koji su ujedno i saborski zastupnici, to će se vidjeti nakon što istekne još 30 dana roka za reevidenciju članstva.


Ovisno o tome kako se Ibler postavi prema tim istaknutim pojedincima, vidjet će se i kako će reagirati većina saborskih zastupnika koji nisu bliski Grbinu.


Ako se bude išlo k Bernardiću ili Ostojiću, tada se može očekivati pobuna u klubu i odlazak većeg broja zastupnika, a ako ne, ako »žrtve« budu samo Vukas ili Brumnić, tada će vjerojatno i reakcija biti mnogo slabija, te bi klub zastupnika SDP-a mogao ostati relativno stabilan.


Sam Bernardić u međuvremenu ne poduzima ništa da našteti stranci, kao ni Ostojić, pa bi raspuštanje Zagreba moglo ostati bura u čaši vode. No, svejedno, dvojica članova Predsjedništva zapravo su bila protiv ovih kriterija – potpredsjednik stranke Ranko Ostojić, koji je čak predložio donošenje poslovnika o radu


Predsjedništva, s obzirom na to da ga se nedovoljno uključuje u donošenje ovih odluka te Mišo Krstičević, koji se nije uključivao u raspravu, ali niti podržao kriterije.


Bura u čaši


Drugi problem moglo bi biti masovno isključivanje tzv. običnih članova – naime, ako Ibler bude išao na to da se broj članova u Zagrebu s 4.000 svede na 700 ili 1.000 ljudi, tada će ova čistka ipak bitno promijeniti krvnu sliku SDP-a u glavnom gradu.


No, s obzirom na to da je čak 1.700 članova još nedavno sudjelovalo na zadnjim lokalnim i mjesnim izborima u svibnju ove godine u ulozi kandidata za mjesne odbore u Zagrebu, a još ih barem tisuću normalno plaća članarinu, realnije je da se taj broj zadrži na oko 2.500 ljudi, a »počisti« samo članove koji su bili bliski nekadašnjem gradonačelniku Milanu Bandiću, čija je hobotnica upravo u fazi dezintegracije. Izbori za novo vodstvo SDP-a Zagreba moraju se održati u rujnu ili listopadu.