“Uprava za posebne poslove sigurnosti je – obavljajući policijske poslove osiguranja i zaštite štićenih osoba, objekata i prostora – nadležnu Sigurnosno-obavještajnu agenciju (SOA) obavijestila kako se na društvenim mrežama i u javnom prostoru pojavljuju podaci o približnom vremenu i relaciji prijevoza štićenih osoba, a što može imati utjecaja na mjere osiguranja štićene osobe te su u tom smislu zatražena sigurnosna saznanja i procjena eventualne prijetnje za štićenu osobu”, izvijestio je MUP.


“Dakle, Uprava za posebne poslove sigurnosti ovog ministarstva nije kontaktirala Vojno-sigurnosnu agenciju niti je ovlaštena nalagati provođenje policijskih izvida”, dodaju u MUP-u.




Navode i da autor spornog članka objavljenog u 24 sata pod naslovom „MUP traži od VSOA-e da istraži tko daje povjerljive informacije o letovima predsjednika države”, a kojega su kasnije prenijeli i drugi mediji, prije objave informacije nije kontaktirao MUP radi provjere.


MUP je pritom apelirao na sve medije da, prije objave informacija, kontaktiraju relevantne institucije radi provjere točnosti podataka kako bi se izbjeglo širenje dezinformacija i osiguralo odgovorno informiranje javnosti.