Zastupnici

Možemo!: U četiri godine mirovine podignuti do 67 posto prosječne plaće

Portal Novi list, Hina

Sandra Benčić / Foto Arif Sitnica

Sandra Benčić / Foto Arif Sitnica



Zastupnici stranke Možemo! u utorak su, u povodu Međunarodnog dana starijih osoba, poručili da je uz redovito usklađivanje mirovina, potrebno podignuti ih kako bi u iduće četiri godine dosegnule 67 posto prosječne plaće, što smatraju izvedivim i održivim.


„Pripremili smo plan s mjerama koje ćemo dati u saborsku proceduru, a kojim ćemo osigurati svakom starosnom umirovljeniku mirovinu u iznosu od 1/60 plaće za svaku godinu staža.


To je razina koja svakom umirovljeniku s ostvarenim stažem od 40 godina jamči mirovinu u visini od 67 posto plaće, a da bi se to dosegnulo, potrebno je sadašnju razinu mirovina realno podići za 10 posto”, rekla je koordinatorica stranke Sandra Benčić na konferenciji za novinare.




Taj ćemo cilj, pojašnjava, postići tako da u svakoj godini četverogodišnjeg mandata sistemski povećavamo mirovine za 2,5 posto, i to povrh standardnog polugodišnjeg usklađivanja propisanog Zakonom.


Zamjenik pravobraniteljice za starije osobe


Pritom, dodala je, to sistemsko povećanje treba primijeniti na sve umirovljenike koji su umirovljeni prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, a ne samo na korisnike starosnih mirovina.


Procijenjeni godišnji trošak planiranog izvanrednog povećanja mirovina iznosio bi između 160.000.000 u prvoj godini i 200.000.000 eura u zadnjoj godini mandata, ustvrdila je.


Možemo! traži i da se izmjenama Zakona o pučkom pravobranitelju osigura poseban zamjenik/ica pučke pravobraniteljice kako bi se podigli kapaciteti Ureda pučke pravobraniteljice za kontinuiran rad na problemima osoba starije životne dobi susreću.


„Ured pučke pravobraniteljice je prepoznao probleme starijih kao jedno od ključnih pitanja kršenja ljudskih prava i rizika od siromaštva, te da iznimno predano rade na poticanju Sabora, Vlade i JLS da donose rješenja i usluge koje će poboljšati život našim umirovljenicima, no, isto tako smo svjesni da je nužno institucionalno i financijski ojačati njihov ured”, poručila je Benčić.


Jelena Miloš rekla je da je inflacija brojne građane gurnula u siromaštvo, a najgore prolaze starije osobe jer čak 35 posto starijih osoba živi u riziku od siromaštva, a skoro 60 posto starijih koji žive sami.


Kaže i da su cijene domova za starije eksplodirale. „Kako sada stvari stoje, ispada da su domovi postali komercijalna usluga koju mogu platiti samo oni koji imaju novca. Ovakav model je neodrživ i nepravedan i država mora pod hitno mora mijenjati model financiranja domova za starije”, rekla je Miloš.


Dodala je i da Grad Zagreb, otkako ga vode Možemo!, ni za cent nije povisio cijenu domova, uveli su besplatan gradski prijevoz ZET-a za sve starije iznad 65 godina, proširili su i povećali novčane naknade za umirovljenike te šire kapacitete domova za starije.


Problem nasilja nad starijim osobama


Rada Borić istaknula je problem nasilja nad starijim osobama.


„Prema istraživanju i kampanji NEVidljive koje je provelo Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Zagreba, u Zagrebu živi gotovo 100.000 žena starijih od 65 godina, a istraživanje na uzorku od 1430 ispitanika, pokazalo je da je svaka peta osoba doživjela neku vrstu nasilja, bilo da se radi o nasilju od članova obitelji (59, 5 posto) (s porastom zanemarivanja – (nebriga) odnosi se na namjerno ili nenamjerno nepružanje osnovnih uvjeta za život i potrebne njege) ili institucija (16,7 posto).


No, 80 posto njih nasilje neće prijaviti jer ‘ne vjeruju da bi prijava išta promijenila’, što dodatno govori o njihovu nepovjerenju u sustav”, upozorila je.


Borić je zatražila i provođenje snažnijih mjera protiv nasilja nad starijim osobama, ali i osnaživanje žena i muškaraca da prijave nasilje.