Sabor

Možemo traži istražno povjerenstvo o Hrvatskim šumama

Hina

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Photo: Patrik Macek/PIXSELL



Saborski klub Možemo u petak počinje prikupljati potpise zastupnika za osnivanje istražnog povjerenstva koje će utvrditi gdje su nestale velike količine drva iz spačvanske šume nakon velikog olujnog nevremena 2023. godine.


Domaći instituti i Hrvatske šume su, nakon nevremena, napravile satelitske snimke kako bi utvrdili kolika su oštećenja, gdje se nalaze oštećena drva i što je sve potrebno spasiti po hitnom postupku, rekla je na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru zastupnica Možemo Sandra Benčić.


“Međutim, netko odlučuje da se neće postupati po tim podacima nego će se ići ‘pješadijom’ u Spačvu i mjesecima s pripravnicima od drva do drva tražiti gdje je koje. Za to vrijeme drvo propada ili nestaje. To su pitanja koja postavljamo kroz istražno povjerenstvo, koliko je tog drva bilo, gdje je otišlo i koliki su gubici”, kazala je Benčić




Istražno povjerenstvo također bi se bavilo pritiscima na javne resurse, dodala je zastupnica, a takvih pritisaka ima i u drugim sektorima, stoga će predložiti pozivanje i drugih ministara koji će govoriti o njima.


“Drvo ne pripada Plenkoviću, HDZ-u ili Hrvatskim šumama, ono je javni, zajednički resurs svih građana koji gube sa svakim kamionom trupaca koji izlaze van Hrvatske. Kad pomislimo da je to zato jer nam je industrija manje razvijena od zapadnoeuropskih zemalja, to nije točno, jer je najveći uvoznik gotovih proizvoda Bosna i Hercegovina”, naglasila je.


Premijer dobro upoznat s neadekvatnim upravljanjem Hrvatskim šumama


Za premijera Plenkovića kazala je da je dobro upoznat s neadekvatnim upravljanjem Hrvatskim šumama, jer je upravo on stvorio sustav na kojem se gube deseci milijuna eura godišnje.


“Svjetska banka i Institut za šumarstvo u studiji iz 2021. jasno kažu da je sustav prodaje drvne sirovine za drvnoprerađivačku industriju loš jer se 77 posto raspoređuje proizvođačima s niskom dodanom vrijednošću, što stvara prepreke za nove sudionike i inovacije”, rekla je.


Dok Domovinski pokret traži novog ministra poljoprivrede, Benčić napominje da je riječ o sektoru u kojem se raspodjeljuju ogromni resursi, uključujući šume, državna poljoprivredna zemljišta, financije iz europskih fondova.


“Taj koji to preuzme, moći će preuzeti zato što ne zna koliko duboko ide koruptivna hobotnica HDZ-a ili zato što mu ona nije problem”, rekla je.


Hrvatske šume godišnje gube 316 milijuna eura


Uz to, ustvrdila je da HDZ-ov najveći koalicijski partner sigurno neće promijeniti loše stanje u resoru.
“Oni su privjesak HDZ-a i jedino što mogu, ako žele ostati na vlasti, je plesati istim koracima na istu muziku i to će tako biti”, izjavila je.


Zastupnica Jelena Miloš upozorila je da Hrvatske šume godišnje gube 316 milijuna eura zbog toga što cijenu drvne sirovine ne određuju tržišno već administrativno, odnosno daju je ispod cijene.


“Vlada je o ovim gubicima bila informirana još 2021. ali nije poduzela nikakve mjere. Prema nalazima Državne revizije, Hrvatske šume su raspodjelu drvne mase dogovarale na sastancima s privatnim kompanijama koje su ujedno bile i potencijalni kupci tih istih drvnih asortimana, čime su izravno utjecale na visinu cijene”, poručila je Miloš.