Foto Milivoj Mijošek
AMRE nije želio ulagati tamo gdje je već predviđena izgradnja turističkih sadržaja, već su kupili zemljište na kojem gradnja nije dopuštena, upozoravaju
povezane vijesti
Planu tvrtke AMRE da u području uvale Stupova nedaleko plominskog Vidikovca krene u izgradnju luksuznog turističkog resorta s vilama do deset metara visine i 500 kreveta, na putu stoji samo jedna prepreka.
Naime, da bi se investicija realizirala prethodno bi trebalo prenamijeniti i urbanizirati 5 hektara šumskog zemljišta u priobalju, za što je potreba izmjena prostornog plana Općine Kršan, a kršanski načelnik Romano Carić vrlo je jasno poručio da se radi o pitanju koje zahtjeva širu javnu raspravu, te iznio svoj stav da bi se o tako značajnim izmjenama prostornog plana mještani trebali izjasniti na referendumu.
Kupili šumu, sad vrše pritisak
Tu njegovu inicijativu danas su podržali predstavnici stranke Možemo! iz Istarske i Primorsko goranske županije koji su se odlučili na zajedničku tiskovnu konferenciju s obzirom na to da se radi o investiciji u priobalju koja bi se trebala dogoditi, kako su kazali, točno na granici dvije županije.
“Tvrtka AMRE kupila je neurbanizirano šumsko zemljište i sada vrši pritisak na Općinu Kršan za izmjenom prostornog plana koji bi im omogućilo gradnju velikog turističkog naselja.
Bez dozvole su već posjekli dio šume i počeli graditi cestu. Bagere je zbog utvrđenih nezakonitosti zaustavila inspekcija, no to nije dovoljno, već oni moraju s tog prostora zauvijek otići, a tvrtka AMRE snositi odgovornost za učinjenu štetu”, kazala je u uvodu svog obraćanja novinarima koordinatorica lokalne grupe Možemo! Dušica Radojčić.
Ona je podsjetila da prostorni plan Općine Kršan na dijelu priobalja od Vidikovca Plomin do granice s Općinom Mošćenička draga već od ranije predviđa turistički razvoj izgradnjom dva nova velika turistička naselja, za koja su izrađeni i Urbanistički planovi uređenja – UPU Fratrija i UPU Brestova.
Njima se planira značajna izgradnja ugostiteljsko-turističkih sadržaja. Prvim je predviđena gradnja turističkog naselja s 1000 kreveta, a drugim 960 kreveta.
O bahatosti investitora
“Ali, AMRE nije želio ulagati tamo gdje je već predviđena izgradnja turističkih sadržaja, već su kupili zemljište na kojem gradnja nije dopuštena i nada se pritiskom promijeniti prostorni plan”, rekla je Radojčić dodajući kako je zbog pokušaja utjecaja na vijećnike grupa građana investitora prijavila DORH-u.
“O bahatosti investitora puno govori činjenica da je krenuo u opsežne građevinske radove megalomanskog kompleksa bez izmjena Prostornog plana Istarske županije, a potom i prostornog plana Općine Kršan!”, upozorila je županijska vijećnica u skupštini Primorsko goranske županije Morena Lekan.
Podsjeća da je područje “na koje je oko bacila tvrtka AMRE “prema prostornom planu Istarske županije označeno kao krajobrazno značajno područje, oznake KZP – 3.1, te da ista oznaka uključuje i NP Brijuni, južne obronke Učke, zaljev Budava do antičkog grada Nezakcija te ostale zaštićene dijelove prirode unutar tisuću metara od obalne linije.
Saborska zastupnica Ivana Kekin svoje obraćanje počela je stihovima Saše Antića iz splitskog TBF-a “On zemlju ima, dozvole nema, nije ga briga, ziđat se sprema!” koji, kazala je, savršeno opisuje ovog investitora u kršanskom priobalju.
Samo mala prenamjena je potrebna
Ona je upozorila da bi u slučaju popuštanju pod njegovim pritiskom prirodna plaža Stupova, na kojoj sad nije moguća koncesija, postati uređena morska plaža na kojoj će se moći izdati koncesija na zahtjev.
“Naime, prema članku 63. Zakona o pomorskom dobru se koncesija za obavljanje gospodarske djelatnosti može dati hotelu, kampu ili turističkom naselju koji je infrastrukturno povezano s plažom i gdje je izvršeno ulaganje u infrastrukturu od strane hotela, kampa ili turističkog naselja.
Dakle samo je mala prenamjena potrebna da bi ovaj investitor mogao izgraditi na netaknutoj prirodi 500 kreveta i 3 helidroma, dobiti koncesiju na zahtjev na netaknutoj plaži koja će postati dostupna samo njegovim gostima i istodobno, prema odredbama novog Zakona o turizmu, biti oslobođen poreza na dobit na sljedećih 10 godina, a sve radi ulaganja u lokalnu zajednicu kojoj će velikodušno omogućiti da u srpnju i kolovozu poslužuje i čisti za njegovim gostima”, zaključila je Kekin.