Stanarka Dubovca Nataša Jakšić je uzorkovala vodu iz slavine i dostavila je 30. rujna na ispitivanje, da bi u ponedjeljak Zavod ustanovio kako voda nije za piće jer je količina mangana 10 puta veća od dozvoljene. Građani peticijom traže da se voda u toj četvrti dostavlja cisternom.


Gradski vijećnik Dobriša Adamec ustvrdio je kako je nalaz zastrašujući jer prekomjerni unos mangana u duljem razdoblju može djelovati razarajuće na živčani sustav i izazvati ozbiljne kognitivne poremećaje.  “Građani prokuhavaju vodu, no to ne utječe na mangan”, upozorio je.




Podsjetio je da su vijećnici još u travnju 2022. godine pitali direktoricu Vodovoda i kanalizacije Katarinu Malenicu je li istina da se vodocrpilište Gaza 1 povremeno zatvara zbog povećane koncentracije mangana, no ona je to negirala.


“Paradoksalno je da je voditelj vodoopskrbe u toj tvrtki Kristijan Kolaković 2011. radio diplomski rad upravo na temu povećane koncentracije mangana na tom vodocrpilištu”, kaže Adamec.


Ocijenio je kako je loše upravljanje dovelo do raspada gradske tvrtke Vodovod i kanalizacija. “Postoje vidljive indicije da je vodoopskrbni sustav kompromitiran, a na to su morali reagirati Malenica, Kolaković i gradonačelnik Damir Mandić”, poručio je Adamec.


Saborska zastupnica Draženka Polović pozvala je mjerodavne u Vodovodu i kanalizaciji i Gradu Karlovcu da “već jednom izađu s istinom pred građane” ili neka podnesu ostavke.


Nezavisni gradski i županijski vijećnik Dimitrije Birač upozorio je na problem s vodoopskrbom u Zagrebačkoj ulici, rekavši kako je tamo jednom dječaku dijagnosticiran rak bubrega, a građani dvoje ima li to veze s kakvoćom vode za piće.