Renata Žugić i Nikolina Brnjac / Snimio Davor KOVAČEVIĆ
Za projekt revitalizacije lječilišnog centra Veli Lošinj Ministarstvo turizma odobrilo je 2,08 milijuna eura, a za projekt ulaganja u modernizaciju smještajnih kapaciteta Thalassotherapije Crikvenica 5,03 milijuna eura
povezane vijesti
Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac dodijelila je ugovore za 16 projekata izgradnje ili obnove javne posjetiteljske te infrastrukture aktivnog i lječilišnog i wellness turizma, ukupne vrijednosti 106,4 milijuna eura. Riječ je bespovratnim sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) za poziv »Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti«, namijenjenima za ulaganja u javnu turističku infrastrukturu, a sve u cilju razvoja održivog i cjelogodišnjeg turizma. Ulaganja su usmjerena na razvoj, prilagodbu te zelenu i digitalnu tranziciju javne turističke infrastrukture.
Indeks razvijenosti
Od 16 odabranih projekata većina ih je u kontinentalnom dijelu Hrvatske, a pet na obali. Ministrica Brnjac pojasnila je da su ulaganja usmjerena na slabije razvijena turistička područja i kontinent, uz uvažavanje indeksa turističke razvijenosti.
Za projekt revitalizacije lječilišnog centra Veli Lošinj ugovor je preuzela ravnateljica Renata Žugić, za što je Ministarstvo turizma i sporta odobrilo bespovratnih 2,08 milijuna eura, a što predstavlja 78,4 posto ukupne vrijednosti samog projekta koja iznosi 2,66 milijuna eura. Provedba ovog projekta uključuje ulaganja usmjerena na zelenu i digitalnu tranziciju Lječilišta Veli Lošinj s ciljem povećanja kvalitete, smanjenja utjecaja na okoliš i razvoja zdravstvenog turizma kao važne poluge smanjenja prekomjernog turizma u destinaciji otoka Lošinja i Cresa, a uključuje energetsku i konstrukcijsku obnovu objekta Park IV s ciljem smanjenja emisije CO2 i smanjenja smještajnog kapaciteta uz podizanje kategorije smještaja na 4 zvjezdice, izgradnju fotonaponske elektrane s ciljem povećanja kapaciteta proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, nabavku tri električna vozila i robotizaciju dijela radnog procesa u restoranima.
Za projekt ulaganja u modernizaciju smještajnih kapaciteta Thalassotherapije Crikvenica s ciljem razvoja lječilišnog i wellness turizma ugovor je preuzela ravnateljica Nataša Manestar. Ministarstvo turizma i sporta odobrilo je bespovratnih 5,03 milijuna eura, što predstavlja 83,03 posto ukupne vrijednosti samog projekta koja iznosi 6,06 milijuna eura, a projektom se planira rekonstrukcija smještajnog objekta Smiljka s vanjskim grijanim bazenom i adaptacija unutarnjeg terapeutskog bazena.
Također, odobrena su i sredstva za poboljšanje kvalitete postojećih i uvođenje novih usluga u zdravstvenom turizmu Specijalne bolnice ortopedije Biograda na Moru, za što je ugovor preuzela pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Radojka Birkić.
Visoki kriteriji
– Svi odabrani projekti morali su zadovoljiti visoke kriterije prihvatljivosti, posebice u dijelu koji se odnosi na održivi razvoj, zaštitu okoliša i prirode. Ulaganja se odnose i na postizanje više razine energetske učinkovitosti, obnovljive izvore energije, uvođenje zelenih tehnologija i poslovnih modela koji doprinose zelenoj tranziciji, smanjenju utroška energije i vode, smanjenju nastanka otpada i slično, poručila je Brnjac, dodavši da se Hrvatska može istaknuti u EU-u, ali i šire kroz razvoj zdravstvenog i aktivnog turizma, u čemu može biti i izvrsna, jer za to ima sve preduvjete.
Dodjelu ugovora ministrica Brnjac ocijenila je krunom reforme turizma nakon strategije održivog razvoja i novog Zakona o turizmu uz rekordna osigurana sredstava za ulaganja od 1,3 milijarde eura do 2030. godine.
U ime svih koji su dobili ugovore, a bili su tu župani, ravnatelji i načelnici općina, obratio se župan koprivničko-križevački Darko Koren, zahvalivši ministrici, Vladi i ostalima što su osigurali ta sredstva, uz poruku da vjeruje kako će kontinent za par godina »smanjiti« razliku u odnosu na jadranski turizam, kojeg je do sada »lovio u koraku«.
Sredstva će se moći dobiti i akontacijom kada krenu s poslom, odnosno javnom nabavom, a rok izvedbe je do kraja 2025., odnosno s produljenim rokom do oko polovice 2026. godine.