Foto Dubravka Petrić / Goran Stanzl PIXSELL
"Ne razumijem što ministar hoće, jer licenca se ne može izdavati na temelju nekog mišljenja, nego na temelju zakona"
povezane vijesti
Pripravnički staž za fizioterapeute točka je oko koje nema dogovora između Ministarstva zdravstva i nadležne Hrvatske komore fizioterapeuta.
Prvostupnici fizioterapije, koji su prethodno završili za fizioterapeutske tehničare i na toj razini odradili pripravnički staž i položili pripravnički ispit, ne mogu do licence dok ne prođu još jedno stažiranje na višoj razini obrazovanja. Mnogi od njih pobunili su se zbog dvostruke obaveze stažiranja, jer im ona otežava dobivanje licence za rad i zapošljavanje u struci. Ministar Beroš tvrdi da fizioterapeuti na kraju studija imaju pravo na odobrenje za samostalni rad i izričito traži od Komore da im izda licence, ili će to njegovo ministarstvo u protivnom učiniti prisilno.
Kako dogovor nije na vidiku, a ministar inzistira na izdavanju licenci fizioterapeutima neovisno o tome jesu li ili nisu odradili stažiranje po završetku studija, Beroš je donio Rješenje o prisilnom izvršenju upisa 80-ak prvostupnika fizioterapije u Registar fizioterapeuta jer Komora još od svibnja odbija izvršiti taj nalog i izdati im odobrenja za samostalan rad. Rok koji je Komora dobila istekao je 20. rujna, a 27. rujna ujutro djelatnici Ministarstva zdravstva osobno će doći u sjedište Komore u Zagrebu i tražiti pristup Registru kako bi upisali nove fizioterapeute.
Novčana kazna
Osim toga, Ministarstvo zdravstva podnijelo je Upravnom sudu u Zagrebu zahtjev za naplatu novčane kazne predsjednici Mirjani Grubišić, kao odgovornoj osobi, u iznosu od 13.803,20 eura zbog ignoriranja spornog naloga.
– Ne razumijem što ministar hoće, jer licenca se ne može izdavati na temelju nekog mišljenja, nego na temelju zakona. Mi smo tijelo javne vlasti koje radi po Zakonu o općem upravnom postupku izdavanja licenci, kazala nam je Grubišić. Slaže se s ministrom da se mladim ljudima treba dati da idu raditi, ali to – ističe – mora biti sukladno zakonu.
– Dakle, moramo mijenjati propise, a ne izdavati licence na temelju mišljenja. Imamo dvije sudske presude koje to potvrđuju, dodaje.
Ministar ih, kaže, potiče da nezakonito izdaju licence.
– Mi njemu predlažemo da promijeni pravilnik o stažiranju i riješit ćemo problem. Ministar može u dva dana promijeniti pravilnik i uopće ne znam zašto sada bespotrebno stvara ovu sagu, poručuje čelnica Komore fizioterapeuta koja tvrdi da traži sastanak s ministrom Berošem više od pola godine, ali bez uspjeha.
Fizioterapeutski tehničar i fizioterapeut različita su zanimanja s različitim licencama, obrazovanjem, kompetencijama, sadržajima pripravničkog staža i stručnog ispita, pa se staž koji su odradili kao tehničari ne može priznati kao uvjet za dobivanje licence fizioterapeuta, tvrde u Komori i predlažu ukidanje stažiranja nakon srednje škole, a ne nakon završenog studija, što predlaže ministar Beroš.
– Ne može netko završiti pripravnički staž prije nego što je završio obrazovanje, veli Grubišić.
Ministar Beroš se pak ljuti što Komora s njime komunicira preko medija, a uopće, kako tvrdi, nije kontaktirala njegovo ministarstvo. Njegov je stav da prvostupnici fizioterapije ne moraju, niti mogu, ponovno odrađivati isti pripravnički staž i stručni ispit.
Prava na rad
– Branit ćemo prava mladih fizioterapeuta na rad, i to svim sredstvima, odlučan je Beroš. Položaj fizioterapeuta sličan je, kaže, kao i položaj medicinskih sestara koje nakon srednje škole odrađuju pripravnički staž i polažu stručni ispit, a kad postanu prvostupnice, više ne moraju ni stažirati, ni polagati ispit.
– Dok danas traže ukidanje stažiranja za tehničare, ali ne i za prvostupnike, Skupština Hrvatske komore fizioterapeuta tražila je još u listopadu 2020. godine ukidanje oba pripravnička staža, i za prvostupnike i za tehničare fizioterapije. Taj je zahtjev odbačen jer nije bio odgovarajuće stručno obrazložen, podsjeća ministar.
– Staž se ne ukida tako da se nakon niza godina provođenja samo traži ukidanje. Prijedlog Komore nije utemeljen jer se ne obrazlažu nastavni programi koji bi ga pratili. Nužno je uz stručno utemeljeno obrazloženje dati novi prijedlog cijelog nastavnog programa. Parcijalno dostavljanje informacija i isključivo komuniciranje putem medija nije ozbiljno, pogotovo kad dolazi od nadležne komore, zaključuje Beroš. Ako Komora dostavi utemeljeno stručno obrazloženje, trebat će, po njegovim riječima, mijenjati Zakon o zdravstvenoj zaštiti s obzirom na širi utjecaj na područje obrazovanja i rada fizioterapeutskih tehničara i prvostupnika fizioterapije.